Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

2021 Dijital Detoks Nedir Nasıl Yapılır Yarışması Başvuru Nasıl Yapılır

2021 Dijital Detoks Nedir Nasıl Yapılır Yarışması Başvuru Nasıl Yapılır

Dijital detoks biraz ironik geliyor aslında. Nedenine gelince dijital detoksun ne olduğunu araştırmak için bile dijital bir mecrada bulunuyor olmanız, olmamız. Teknoloji artık hayatımızın her alanında ve neredeyse olmazsa olmazı. Günün çok büyük bir bölümünü farklı ekranlar karşısında geçiriyoruz. Dönemsel olarak ele alındığında ise artık her yaş grubundan kullanıcılar dijital araçları, teknolojiyi kullanıyor. Öncelerde 7’den 70’e diye tanımlarken bence artık bu yaş aralığını biraz daha geniş tutmak gerekiyor.

Z kuşağı ile birlikte artık tüm yeni doğanlar bu dünyaya dijital yerli olarak geliyor. Daha doğrusu teknolojinin içerisinde doğuyorlar. Z kuşağı öncesi ya da 2000 yılından önce doğanlar teknolojiyle yaşamlarının bir anından sonra tanışırken günümüzde artık herkes bu teknolojinin içerisine doğuyor. Bu durum teknolojinin de kontrol edilmesi gereken zorunlu bir araç olduğunu daha da öne çıkarıyor. Çünkü yaşanan teknoloji kullanımı artık kontrol edilemez bir hal alıyor ve psikolojik tedavileri bile zorunlu hale getiriyor. Hal böyle olunca da dijital detoks yapmak herkes için gerekli hale geliyor. Peki dijital detoks nedir? Nasıl yapılır? Bir de birçok mecrada duyurulan dijital detoks yarışmasına nasıl başvuru yapılır yada başvuru nasıl yapılır? gelin birlikte bu soruların yanıtlarına bakalım.

Dijital Detoks Yarışması
Dijital Detoks Yarışması

Dijital Detoks Nedir? Dijital Detoks Uygulaması

Dijital detoks aslında hepimizin zihninde bulunan detoks kavramından başka bir anlam ifade etmiyor. Detoks ile yanlış ve zararlı olanları hayatımızdan çıkarmak, dengelemek ve daha sağlıklı bir yaşam elde etmek amaçlanır. Dijital detoksta da durum tam da böyledir. Amaç belirlenen zaman aralığında tüm internet ve teknoloji erişimi kısıtlamak, teknoloji kullanımı ile oluşan olumsuzlukları gidererek zihinsel ve bedensel arınma sağlamaktır.

Ayrıca Bakınız.  TikTok ve Influencer Hakkında Merak Edilen Her Şey 2022

Kimler Dijital Detoks Yapmalıdır?

Dijital detoks yapmak herkes için zorunlu değildir. Hayatına teknolojiyi ve interneti olması gerektiği kadar dahil edebilenler için dijital detoksa gerek yoktur. Peki kimler dijital detoks yapmalıdır? Bunu kendinizi şu başlıklarla test ederek belirleyebilirsiniz;

 • Kendinizi sürekli e-postalarınızı kontrol etmek zorunda hissediyorsanız,
 • Akıllı telefonlarınızla, teknolojik cihazlarınızla yaşıyor ve gününüzün her anında ulaşma gereksinimi hissediyorsanız,
 • Sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeden yapamıyorsanız

sizin de dijital detoks yapma zamanınız çoktan gelmiş demektir.

Dijital Detoks Kimler Yapmalı
Dijital Detoks Kimler Yapmalı

Dijital Detoks Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dijital detoks yaparken işinizi kolaylaştıracak birkaç öneriyi aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

 • Elektronik cihazlarınızın listesini çıkarın ve dijital detoks boyunca hepsini kapatmaya veya asgari kullanmaya hazır olun.
 • Teknolojiyi kapsam dışı tutarak yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri listeleyin ve bir plan oluşturun.
 • İşlerinizi planlamak için eskiden olduğu gibi kağıt ve kalem kullanın.
 • Saat için kolunuzdaki saatten yararlanabilirsiniz, bunun için telefonunuza bakmak zorunda değilsiniz.
 • Telefonunuzda yer alan uygulamaların bildirimlerini kapatın, gereksiz olanları silin.
 • Sizi saatlerce telefona kilitleyen ve fayda sağlamayan oyun uygulamalarınız varsa detoks kapsamında bunları silin.
 • E-postalarınızı daime kontrol etmeye yönelten duygunuzu kontrol altına almaya çalışın.
 • Yemek masasından ve yemek esnasında teknolojik cihazları uzak tutun. Sadece yemeğe ve lezzetine bakın.
 • Gün sonu etkinliği olarak televizyon yerine aileniz ve dostlarınızla birlikte yapabileceğiniz etkinlikler planlayın. Tabi içerisine teknoloji katmayın.
 • Karanlık ortamlarda uyumayı tercih edin ve uyuduğunuz yere telefonunuzu taşımayın, mümkünse kablosuz internetten uzak durun.
 • Uyanmak için akıllı telefon yerine eski düzen araçları kullanın.
 • Teknoloji bağımlısı gibi davranarak sabah uyandığınızda ilk iş olarak telefonunuzu, e-postalarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek olmasın. Bunun yerine kendinize gelmenizi sağlayacak egzersizler yapın, yürüyüşe çıkın ve üzerine muhteşem bir kahvaltı yapın.
 • Mutluluğu doğada arayın. Yürümek, doğayla baş başa kalmak, temiz hava ve diğerleri size çok iyi gelecek. Tekrar gerçek dünyaya hoş geldiniz.
Ayrıca Bakınız.  Rusya koronavirüs aşısı üretti! Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Dijital Detoks Yarışması Nedir? Nasıl Başvurulur? Başvuru Formu?

Dijital detoks yarışması yapacağını Amerika’nın teknoloji firmalarından birisi olan rewies.org Mart 2021’de sosyal medya hesaplarından duyurdu. Aşağıda twitter iletisini gördüğünüz duyuruda teknolojiye meraklı ve teknoloji olmadan adayları aradıklarını. Belirledikleri kişilerin 24 saat boyunca teknolojiye dokunmamaları halinde 2400 USD’lik bir ödülle ödüllendireceklerini duyurdu.

 

Dijital detoksu bir de Z kuşağından bir gençten dinleyelim.

 1 yorum
 1. […] Ramazan Ayı ve oruç geliyor, bazılarımız için ise çağın en büyük rahatsızlıklarından dijital detoks geliyor bazılarımız ise başka bir şey tanımlıyor. Nihayetinde hepimiz için detoks kavram […]

Cevap bırakın