Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

2021 İmplant Diş Tedavisi Aşamaları Nedir Fiyatları Markaları Diş Yapımı Ameliyatı

2021 İmplant Diş Tedavisi Aşamaları Nedir Fiyatları Markaları Diş Yapımı Ameliyatı

İmplant diş tedavisi son dönemde popülaritesini artıran ve birçok hasta tarafından ilgi duyulan bir diş tedavi yöntemidir. Diş ve ağız sağlığı birçok açıdan önemlidir. Gelişen teknoloji yaşantımızın her alanını doğrudan etkilemektedir. Sağlık sektörü de teknolojinin gelişmesinden olumlu yönde nasibini alıyor. Modern tıp ve bunun içerisinde de diş hekimliğinde uygulanan yöntemler de değişiyor, farklılaşıyor ve olumlu yönde ilerliyor. Bunlara ek olarak ülkemizde sağlık sektörüne yapılan yatırımlarla birlikte sağlık turizmi de katma değer beklenen bir alan olarak görülüyor. Bu yazımızda ağız ve diş sağlığının son dönemde en çok ilgi duyulan konularından İmplant nedir? İmplant tedavisi kimlere uygulanır? İmplant tedavisi aşamaları? 2021 İmplant fiyatı? İmplant markaları? İmplant ameliyatı nasıl yapılır? İmplant diş tedavisi aşamaları? En iyi implant hangisidir? başlıkları sizinle paylaşılacaktır.

İmplant Nedir?

İmplant aslında en bilindik şekliyle bir vidadır. Kişilerin kaybettikleri dişlerin tedavisinde kullanılır ve çene kemiğinin içerisine yerleştirilmiş titanyumdan üretilen vidalardır. Çeneye yerleştirilen implantların üzerine diş hekimleri diş protezi yerleştirir. Çok sayıda diş tedavisi bulunmaktadır ve implant tedavisini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ve avantajı komşu dişlere zarar verilmemesidir. Bunun nedeni ise komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmamasıdır. İmplantın çeneye yerleştirmesindeki temel amaç implantın diş kökünün görevini yerine getirmesidir. Bu özelliğiyle implant uygulandıktan sonra dişler doğal bir görünüme sahip olur, hastalar rahatlıkla yemek yiyebilir, gülebilir ve konuşabilir.

Ayrıca Bakınız.  Salata Diyeti ile kilo verenler

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi çene ve yüz gelişimini tamamlamış, çene yapısı uygulanacak tedaviye uygun 18 yaşından büyük bireylere implant tedavisi uygulanır. Bununla birlikte ağız sağlığının da implant tedavisine uygun olması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek ön muayene sonucunda hastanın durumu değerlendirilerek buna ilişkin tedaviler diş hekimleri tarafından uygulanır. Aynı zamanda şeker hastalarının ve kan sulandırıcısı kullanan hastaların da durumlarının diş hekimleri tarafından değerlendirilmesi, hastanın tedavisini sürdüren hekimin nezareti ve onayı ile implant tedavisinin yapılması gerekmektedir.

İmplant Diş Tedavisi
İmplant Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant uygulamasına karar verilen hastalar için implant tedavi ve uygulama süreci 3 ile 6 ay arasında sürebilmektedir. Bazı durumlarda bu sürenin uzaması beklenir. İmplant tedavisi beş aşamada gerçekleştirilir. Bunlar;

 1. aşama: İmplant tedavisi için ilk olarak anestezi yapılarak hasta uygulamaya hazırlanır. Tedavi yapılacak alan temizlenir ve dişler çekilir. İmplant yerleştirilecek kemik kesi ile ortaya çıkarılır. Kemiğe delik açılarak implant vidalanır. Diş etiyle implantın üzeri örtülüp bölgeye dikiş atılır. Diş eksikliği olan yere geçici protez de yerleştirilebilir.
 2. aşama: İmplant yapılışı için ilk aşama sonrasında çene kemiğinin büyüyüp diş implantı yüzeyiyle birleşmesi için beklemek gerekir. Hastanın durumuna bağlı olarak bu süre 6 aya kadar uzayabilir.
 3. aşama: İmplant tedavisi uygulanırken kemiğin büyüme süreci tamamlandıktan sonra destek yapılması gerekiyorsa dayanak diş implantına takılır ve diş eti dokusuyla üzeri kaplanıp dikiş atılır. Yaklaşık 2 hafta sonra bölge iyileşir.
 4. aşama: İmplant tedavi aşamaları listemizdeki 4.adımda da ağız kalıpları alınarak çıkarılabilir, sabit veya ikisinin birleşiminden oluşan yapay dişlerden birinin uygulanmasına karar verilir.
 5. aşama: Son olarak implant tedavisi sürecinde tacın takılması gerekir. Yapay diş vidalanarak ya da yapıştırılarak yerine yerleştirilir. Tedavi sonrası birkaç hafta dişin yerine alışması ve iyileşme süreci olur.
Ayrıca Bakınız.  Burun Ameliyatı Sonrasında Burun içi Problemleri

Bunlara ek olarak implant tedavisinin en uygun ve kolay uygulanma şekli çekilen yeni bir dişin yerine implantın uygulanmasıdır. Bu yöntem hem hızlı hem de çok kolaydır. Aynı zamanda diğer yöntemlere nazaran daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İmplant ameliyatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı gelin bir video üzerinden inceleyelim. Aşağıda gördüğünüz videoda implant ameliyatının nasıl yapıldığı ve uygulanma şekli detaylı bir şekilde gösterilmektedir.

2021 İmplant Fiyatları

2021 implant fiyatları ne yazık ki döviz kurunun değişmesi ile birlikte yükselmektedir. 2021 İmplant fiyatı implantın menşeinin nere olduğuna göre değişmektedir. Ülkemizde üretilen implantın 1 adet fiyatı 2500TL olmakla birlikte bu fiyat ürünün türüne ve menşeine göre 9000TL’ye kadar çıkabilmektedir.

En İyi İmplant Markası? İmplant Markaları?

En iyi implant markası denilince ülkemizde ve dünyada çok sayıda implant markası ile karşılaşmaktasınız. Ülkemizde ve dünyada kullanılan en iyi implant markası olarak sıfatlandırılan markaları aşağıda sizin için topladık. Bunlar;

 • ITI Straumann – İsviçre
 • Nobel biocare – İsviçre
 • Ritter – Alman
 • Osstem – Güney Kore
 • Omnitech – Türkiye
 • Supra Active – Türkiye
 • Tri İmplant – İsviçre

Yukarıdaki liste incelendiğinde en iyi implant markası olarak İsviçre menşeili ürünler değerlendirilmekle birlikte son karar öncelikle hastanın hekiminde ve kendisindedir.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Bu yazı tamamen bilgilendirme ve tavsiye amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili kararlar alırken lütfen hekiminize danışınız ve uzman bir hekim kontrolünde süreci uygulayınız.Cevap bırakın