Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

2021 Kadir Gecesi Ne Zaman? Duası? Hangi İbadetler Yapılmalı?

Kadir Gecesi

Her yıl Mübarek Ramazan Ayının 27. gecesi “Kadir Gecesi” olarak idrak edilir. 2021 yılı Ramazan Ayı Kadir Gecesi ise miladi 8 Mayıs 2021 Cumartesiyi Pazara bağlayan gecedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V.) Kur-an’ı Kerim’in indirildiği gün Kadir Gecesidir. Alemlerin Rabbi, Kainatın Yaratıcısı Allah’ın (C.C) rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu kutlu gün bin aydan daha hayırlıdır.

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kadir Gecesini Hangi Günlerde Aramalıyız?

Kadir gecesinin Ramazan Ayı içerisinde olduğu konusunda din alimlerinin kuvvetli bir ortak görüşü bulunmaktadır. Kadir gecesinin hangi gün olduğu konusu belirsiz olmakla birlikte Kadir Gecesini Ramazan Ayının son on günü içerisinde aramak gereklidir. Bununla birlikte yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Kadir Gecesinin en kuvvetli ihtimalle Ramazan Ayının yirmi yedinci gecesidir.

Kadir Gecesi Yapılacak İbadetler

 • Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; O’na olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
 • Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
 • Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
 • Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
 • Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.
 • Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
 • Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
 • Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
 • Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
 • Kişi kendine ve diğer mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
 • Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
 • Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
 • O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan okunmalı.
 • Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.
 • Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
 • Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri kutlanmalı.
Ayrıca Bakınız.  24 Saatte Uzaktan Aşık Etme Duası Kesin Garantili

Kadir Gecesi Duası

Kadir Gecesi Duası

Kadir Gecesi Okunacak Dua

Kur’an-ı Kerim’de “Kadir Suresi”nde bu gece şöyle anlatılıyor:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yeri ağarmasına kadar bir esenliktir.”(Kadir Suresi 1-5)

“Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir Gecesi’ne rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlüllah (s.a.s):

“Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet.” diye dua et, buyurdu.” (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Ebû Hüreyre (r.a)’ın rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

“Kim Kadir Gecesi’ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir, 1).

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Kadir gecesinde dört veya on iki rekat namaz kılınabilir.

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi.
2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi

Kadir Gecesi İbadetleri
Kadir Gecesi İbadetleri

Kadir Gecesi Mesajları

Bu başlık altında size hiçbir tavsiyede bulunmayacağız. Sadece bir ritüeli tamamlamak için zorunluluk gibi düşünülerek gönderilen mesajların bir anlamının olmadığına inaniyoruz. Bu nedenle kimin Kadir Gecesini tebrik edecekseniz o kişiyi düşünerek, yüreğinizden geçenleri sözcüklere dökmenizi ve onlara bu sözcüklerle ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Eminiz ki bu tutumunuz karşı tarafta da başka bir karşılık bulacak ve hiç olmazsa ona verdiğiniz değerin ufakta olsa bir karşılığı olarak değerlendirilecektir.

Unutmamalı ki ibadetler Yaradan ile kulu arasındadır. Bizler Allah’ın kulları olarak ona iman etmek ve ibadet etmekle yükümlüyüz. Bunun dışında toplumun bir parçası olarak normlar uyan, saygılı, ahlaklı bireyler olmalıyız. Hiç kimseyi yaşantısı nedeniyle eleştirmemeli ve bir müslüman olarak topluma örnek olmalıyız. Bu tutum İslamiyetin anlatılabilmesi için tercih edilebilecek en iyi yöntem.

Ayrıca Bakınız.  Birini Kendine Aşık Etme Duası 2022

Mevlam tüm dualarınızı kabul etsin. Kadir geceniz mübarek olsun.

Kadir gecesini ingilizce dilinde “the night of power” şeklinde tanımlıyorlar. Yani gecenin gücü. Ne kadar anlamlı değil mi? ‘Laylatul QadarCevap bırakın