Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Web sitesi sahibi olanlar için bazı zamanlar web sitelerinde ortaya çıkan 500 Internal Server Error hatasından dolayı biraz canları sıkılabilir. Web sitesinde yaşanan bu 500 Internal Server Error sorununu ve çözümü sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

500 Durum Kodu (Internal Server Error) Ne Demek?
500 Durum Kodu (internal Server Error), sunucu doğrultulu sorunların tarayıcılar vasıtasıyla kullanıcıya iletilen mesajlardır. Genel olarak 5xx hata kodlarının sunucusal sorunlardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bu mesaj da bize sunucuda yolunda gitmeyen bir hal bulunduğunu anlatmaya çalışmaktadır. İnternet sitesi ziyaretçileri doğrultusundan bu hata mesajı amacıyla uygulanabilecek bir prosedür bulunmamaktadır. Yazılım sahibi yada bağlı varbulunduğu sunucu idaresi doğrultusundan bu hata çözülebilmektedir.

500 Durum Kodu Nedenleri Nelerdir?
Sık sık karşılaşılan 500 hal kodu mesajları, bir internet sitesinin ya da internet uygulamasının sunucu doğrultusunda bazı prosedürleri sürdürememesi, başlatamaması gibi unsurlarda oluşmaktadır. Hem de sunucu üstünde hatalı yapılandırma, hatalı PHP versiyon seçimleri, eksik ya da hatalı PHP uzantılarının seçimi ya da Windows sunucularda IIS hizmetinin durması gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bütün bunlara ek olarak vakit vakit da bu hal kodu hatalı dosya izinlerinden, .htAccess dosyasında tespit edilen hatalı kod parçacığından, PHP seans vakitsinin ya da PHP memory limit değerlerinin yetersiz gelmesi gibi nedenler ile de alakalı olabilir. Eğer WordPress gibi içerik idare sistemlerinde meydana gelebilecek eklenti çakışmaları da bu Hataya sebep olabilecektir.

500 Durum Kodu Çözüm Teknikleri Nelerdir?
Dosya İzinlerini Düzenleyin
Dosya izinleri hatalı olması nedeniyle yazılımınız kaydetmesi ve çalıştırması gereken site dosyalarınızı çalıştırmayabilir. Bütün klasör ve dosya izinleri gözden geçirmeniz ve hatalı olanları düzenlemeniz gerekmektedir. Genel olarak klasör izinleri 755 dosya izinleri ise 644 olmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  En iyi Formula 1 Sürücüsü Kim? Hesaplandı!

Doğru PHP Versiyonunu Seçin
PHP versiyon farklılıkları nedeniyle sitenizde prosedürler doğru bir biçimde işlenemiyor olabilir. Bu yüzden hosting paketinizin versiyonu ile yazılımınızın sahip bulunduğu PHP versiyonu uyumlu olmalıdır. Sunucu üstünde tespit edilen bütün PHP versiyonlarını tecrübe ederek meselesi gidermeye çalışın.

Eksik PHP Fonksiyonlarını Seçin
Yazılımınız üstünde kullandığınız PHP işlevleri hosting paketiniz üstünde de aktif olmalıdır. Aktif olmayan PHP uzantıları nedeniyle bu tarz sorunları almanız olasıdır.

.htAccess Dosyanızı Kontrol Edin!
.htAccess dosyası Linux hosting paketlerinde yer alır ve son derece kullanışlıdır. Burada yapılacak bir kod hatalıı ya da eksik kod bilgi kapasitesi “500 Internal Error” hata mesajını görmenize sebep olacaktır.

PHP Execution Time Sürenizi Ayarlayın
Bazı hallerde PHP çalıştırma vakitına takılan yazılımınız bir vakit sonra “500 Internal Server Error” hata mesajını verecektir. Bu yüzden bu sayısal değeri yükselterek meselesi çözebilirsiniz.

LOG Kayıtlarına Göz Atın!
Aldığınız hatanın unsurunu en iyi log kayıtlarından görebilir ve Hataya dâir çözüm üretebilirsiniz. Log kayıtlarını hosting paketiniz içerisinden kendiniz görüntüleyebilir yada hosting sağlayıcı firmanızdan talep edebilirsiniz.

“500 Internal Server Error” hata mesajının sebebini ve çözüm yöntemlerini bildirime çalıştık, umarım yararlı olmuştur.

500 – internal server error. iis

Internal Server Error Ne Demek

Status 500 internal server error

10.5.1 500 internal server error

The remote server returned an error: (500) Internal server error

http/1.1 500 internal server error

Sfs 500 internal server error

Http error 500 WordPressCevap bırakın