Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

6 yaşındaki kızının kurtulduğuna sevinen babanın acı hikayesi

Antalya’da motosiklet kazasında 6 yaşındaki kızı ölümden dönen baba, karşı tarafla tartışınca hem işinden hem de güvenlik sertifikasından oldu. Tek tesellisinin kızının hayatta olması olduğunu dile getiren baba Emrah Saltan, kimlik kartlarının ve işinin geri verilmesini istedi.

KIZLARI ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Muratpaşa ilçesinde yaşayan öğretmen Betül Saltan ile güvenlik görevlisi Emrah Saltan’ın 6 yaşındaki kızları Elif Nisa Saltan’a geçtiğimiz 17 Temmuz tarihinde evlerinin önündeki kaldırım yakınında dururken bir motosiklet çarptı. Kazada ağır yaralanan ufak kız, ambulansla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. 13 gün yoğun bakımda kalan, bunun 5 gününde ise solunum cihazına bağlanan ufak kız, ölüm-kalım savaşı verdi. Yaşam savaşını kazanan Elif Nisa, sağ ayağı alçılı, sağ arka kulak kemiği kırık ve kafasındaki göçüklerle taburcu oldu. Kızlarının hayata tutunması ile büyük mutluluk yaşayan Saltan ailesi ile kazaya karışan şoförün yakınları içinde tartışma yaşandı. Söylenen bilgiye göre, telefon üstünden yaşanan bu tartışmanın fotoğrafını alan karşı taraf, Emrah Saltan’dan şikayetçi oldu.

YAŞANAN TARTIŞMA İŞİNDEN ETTİ

4 yıl evvel aile içindeki bir olayda yaşanan tartışmanın mahkemeye taşınması sonucu Saltan’ın, aynı suçu bir daha işlememe cezası şikayetle yeniden gündeme geldi. Karşı tarafın şikayeti sonucu yaşanan benzer durum sebebiyle Saltan’ın silahı, özel güvenlik kimlik kartı, havalimanındaki çalışma izni ve apron kartı iptal edildi. Kızının sağlığına kavuşması için mücadele veren baba, iş aktinin bittirilmesi ve kartlarının iptal edilmesi kararıyla büyük şok yaşadı. Haklıyken haksız duruma düştüklerini dile getiren aile adaletin yerini bulmasını istedi.

“TELEFONDA TARTIŞMA YAŞADIK”

Kazanın 17 Temmuz’da saat 17.00 saatlerinde olduğunu anlatan baba Emrah Saltan, “Kaldırımın önünde kızım apartmanın önünde duruyordu. Ağabeyi ve komşularımızın çocukları da vardı. Motosiklet sesini duyunca bağırdım onlara. ‘Motosiklet geliyor çekilin’ dedim. Çok süratli geliyordu, Nisa duymadı. Kızım yan tarafta duruyordu, motosiklet birden çarptı. Savurdu kızımı. daha sonra kızımla ilgilenmeye başladık. Kazada 8’de 8 kızım kusurlu gösterilmiş. Kaza yapan tarafın yakınlarıyla aramızda telefonda tartışma oldu, birbirimize kırıcı laflar kullandık.” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada dişlerin dökülmesi ne anlama gelir?

‘SAHİP ÇIKSAYDINIZ’

Karşı tarafın kendilerini telefonla aradığını ve “Baba olsaydın, sahip çıksaydınız, biz haklıyız” dediklerini iddia eden baba; “Bende de kızımın verdiği acı vardı, evladım gözümün önünde eriyordu. Kırıcı laflar oldu.” şeklinde konuştu.

13 GÜN HASTANEDE KALDI

Elif Nisa’nın 13 gün hastanede tedavi gördüğünü ve 5 günün kızı için kritik geçtiğini ifade eden baba Saltan, “Ölüm tehlikesi var denildi. Biz umutla bekledik. Sonra Allah’ım kızımızı bize geri verdi. Şuan kızımın ayağında kırık var alçıda. Platin takılabilir. Sağ kulağındaki kemik kırık, yüzde 40 işitme kaybı var. Beyin ödemi geçti. Başında 5 göçük var. Fazla yıpratmadan nasıl tedavi edileceğine devam etmekteuz.” diye konuştu.

“KONUŞMALARIMIZI SES KAYDI ALMIŞLAR”

Kazanın daha sonra başlatılan sürecin kendileri için ağır olduğunu kaydeden Emrah Saltan, mahkemeye intikal eden bir durumun olmadığını açıkladı. Saltan, karşı tarafla yaşanılan süreci ise şöyle anlattı: “Bizi tehdit ediyor’ deyip savcılığa başvuruyorlar. Savcılıkta bunu göz önünde bulundurarak benim, silah ve özel güvenlik kimlik kartımı, havalimanında çalışma iznimi ve apron kartımı iptal etti. Kartlarımın iptal edilmesinin sebebi ise ben 4 yıl evvel aile içinde bir tartışma yaşadım. Mahkemeye çıktım, beraat ettim ama 5 yıl aynı suçu işlememe kararı verildi. bu kez yine aynı suç olunca böyle oldu. Konuşmalarımızı ses kaydı yapıp, ortalama 10 sayfaya yakın ifade yazmışlar.” dedi.

“MAĞDUR EDİLDİM”

Adaletin yerini bulmasını isteyen Emrah Saltan, “Adaleti bekliyorum, mağdur edildim. Şükür kızım yavaş yavaş düzeliyor. En azından iş hakkında mağduriyetim giderilsin. Yapılan insanlığa aykırı bir şey. İşim elimden alındı. Bunu bilerek ve araştırarak yaptılar.Hiçbir savunmam alınmadan benim kimlik kartım iptal edildi. Çalıştığım firma iş aktimin sonlandırıldığını açıkladı. Tek mutluluğumuz kızımızın hayatta olması.”diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Su israfını önlemek için alınacak önlemler

“ADALET YERİNİ BULSUN”

Anne Betül Saltan, yaşanan olayda haklıyken haksız duruma düştüklerini sözlerine ekledi Maddi manevi kayıplarının yanında en büyük mutluluklarının, çocuklarının hayatta kalması olduğunu dile getiren Saltan, “Yoğun bakım sürecinde kızım 4 gün solunum cihazına bağlı yaşadı. Doktorlar kızımın kurtuluşunun büyük şans olduğunu belirttiler. Şuan büyük bir çöküş yaşıyoruz. Kızımın devam eden nasıl tedavi edileceğinde ilerisinin nasıl olacağını bilemiyoruz. Çok yıprandık, yalnızca adaletin yerini bulmasını istiyoruz.” dedi.

“ARTIK PARKA GİTMEK İSTEMİYORUM”

Günlerdir yatağında nasıl tedavi edileceğine devam edilen Elif Nisa Saltan ise, “Kaldırımın kenarında duruyordum. Geldi çocuk bana çarptı. Şu an iyiyim. Ayağım alçıda. Alçıyı çıkartmak istiyorum. Artık parka inmek istemiyorum çünkü korkuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHACevap bırakın