Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

80 yaşındaki hasta, Koronavirüsü yenerek taburcu oldu

Ankara’da 10 çocuk annesi Hacer Dinçsoy, bir şirkette çalışan ve Koronavirüs testi pozitif çıkan torunuyla temas etmesinin daha sonra hastalığa yakayı ele verdi. Bilinç bulanıklığı ve aşırı solunum yetmezliği şikayetleriyle Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nde tedaviye alınan Dinçsoy, kronik rahatsızlıkları ve ilerleyen yaşına rağmen Koronavirüsü yendi. 10 gün süren nasıl tedavi edileceğinde görev alan 20 sağlık kişilik personeli tarafından alkışlarla hastaneden taburcu edilen Dinçsoy, kendisini uğurlayan sağlık çalışanlarına, “Sizin sayenizde oldu bu. Allah sizden razı olsun” diyerek, teşekkür etti.

“HASTAMIZ SAĞLIĞINA KAVUŞTUĞU İÇİN MUTLUYUZ”

Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği İdari Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Ateş, 80 yaşındaki hastanın nasıl tedavi edileceğinde plaquenil, favipiravir, dekort gibi ilaçlarla başlandığını, solunum yetmezliği için de steroid nasıl tedavi edileceği uygulandığını sözlerine ekledi Kronik hastalıkları olduğu için hastayı sıkı gözetim altında tuttuklarını ifade eden Ateş, “Kronik rahatsızlıklarına rağmen çok şükür yoğun çabamızla sağlığına kavuştuğu için çok mutluyuz. Hastamızda akut böbrek yetmezliği, diyabet, tansiyon hastalıkları vardı. bunun yanısıra kalbinde pil var. 10 gün gibi kısa zamanda solunum yetmezliğini toparlayıp normal oda oksijende nefes alabilirliğini sağlayıp, taburcu ettik” dedi.

“KRONİK HASTALAR DAHA SIKINTI GEÇİRİYOR”

Doç. Dr. Ateş, Koronavirüsün kronik hastalıkları fazla olan bireylerde organ yetmezliği yarattığını hatırlatarak, “Bu bireyler Covid’i daha sıkıntılı düzeyde geçirebilirler. Bu hastalarımız için daha temkinli olmamız gerekiyor. süratli bir biçimde tedaviye başlamamız ve solunum yetmezliği aşamasına geçtiğinde akciğerlerin büyük kısmının tutulmaya başladığı anda diğer tedavi ajanlarıyla steroid nasıl tedavi edileceği ve diğer tedavilerle süratli biçimde kontrol altına almamız gerekmekte. Bu açıdan toplumun da herkeste hastalığın ciddi bir biçimde seyredebileceği, yaygınlığın artacağının farkında olması gerekiyor” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Doğal gaz keşfi neleri değiştirecek?

“TEK TEMENNİMİZ HER BİREYİN ÖZVERİYE SAHİP OLMASI”

Ankara Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nde pandemiye karşı büyük mücadele verdiklerini söyleyen Doç. Dr. İhsan Ateş, “Şu anda 200 kişilik doktor ekibiyle yaygın bir biçimde pandemi sürecinin başından beri canla başla çalışıyoruz. Yüzlerce kişi sağlığına kavuştu ve taburcu oldu. Erken tanı, tedaviye başlamada çok önemli. Tek temennimiz sağlık çalışanlarıyla bu mücadeleyi verirken toplumdaki her kişiin özveriye sahip olması, farkındalığı kendinde yerleştirmesi, ailesine, çevresine, ülkesine sahip çıkması gerekiyor. Bunu vatandaşlarımızdan canı gönülden bekliyoruz” dedi.

Kaynak: DHACevap bırakın