Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

99 Milyon Yıllık Cehennem Karıncası Fosili Bulundu!

Nesli uzun zaman evvel tükenen bir cehennem karıncası ve yarı ergin bir böcek içindeki mücadeleyi mükemmel bir biçimde gözler önüne seren 99 milyon yıllık bir amber, bu tarihi karınca türünün kafasını avlanma sırasında nasıl kullandığını gösteriyor. Current Biology dergisinde yayımlanan yazı, orak benzeri çene kemiği ve boynuzu ile “cehennem karıncası” lakabını almış bu karıncanın geniş bir şekilde bir fotoğrafını sunuyor.

Bu avcı eklembacaklı türü resmi olarak Ceratomyrmex ellenbergeri olarak biliniyor ve Kretase döneminde yaşadı. Bu tür, Myanmar’da yeralan bir amber örneği içerisinde tanımlandı Lakin genel olarak cehennem karıncaları ilk defa ortalama olarak 100 yıl evvel keşfedildi.

Bu fosil, eylem anındaki canlıların milyonlarca yıl süresince zarar görmeden saklanmasının pek sıradan olmaması açısından özellikle gözleri üstüne topluyor. Bu örnek içerisinde cehennem karıncası, hamam böceklerinin artık bulunmayan bir akrabası olan Caputoraptor elegans türündeki son kurbanını tutarken görülüyor.

Araştırmanın başyazarı New Jersey Biyoloji Bilimi Ana Bilimi Teknoloji Enstitüsü’nden Yardımcı Doçent Doktor Phillip Barden da av anının fosilleşmesinin çok nadir olduğunu belirtiyor: “Paleontologlar olarak tarihi uzuvların işlevlerini var olan kanıtlara göre tahmin ediyoruz Lakin soyu yok olmuş bir avcının avını yakaladığı anda yakalanmış olmasına paha biçilemez. Fosilleşmiş avcılık, cehennem karıncası ağız kısımlarının nasıl uğraştığı hakkındaki hipotezimizi doğruluyor. Avın Böylece yakalanmış olmasının mümkün olan tek yönü, ağız kısımlarının günümüzdeki tüm yaşayan karıncalar ve artık tüm böceklerin aksine yukarı ve aşağı yönde hareket edebiliyor olması.

Cehennem karıncalarının ağızları, ilk olarak keşfedildikleri andan beri günümüzdeki bütün karıncalardan farklı olmasıyla entomolojistlerin dikkatlerini üzerine çekmişti. yaşanan bu nadir fosil, cehennem karıncasının beslenme şeklinin neden diğer karıncalardan farklı olduğunu da açıklıyor.

Ayrıca Bakınız.  Kapsül gardırop nedir?

Cehennem karıncalarının çene ve boynuz morfolojisinin de oldukça garipleşebildiği söylenebilir. Şu ana kadar 16 tür belirlenmiş durumda. Bazıları artık silahsızken, 2017 senesinde Barden ve dostları tarafından keşfedilen Linguamyrmex vladi yahut “Kazıklı Voyvoda” (Vlad the Impaler) gibi diğer türler korku filmlerini aratmayacak avlanma ve beslenme alışkanlıklarına sahip olabiliyor. Linguamyrmex vladi türünün avını kazığa geçirdiği ve o biçimde beslendiği düşünülüyor.Cevap bırakın