ABD, Covid-19 Aşısı için 1,2 milyar dolar ödeyecek

0

Amerika Birleşik Devletleri medyasındaki haber kanallarına göre, Oxford Üniversitesinin Kovid-19 hastalığına karşı daha da ilerletmeye uğraştığı …

Amerika Birleşik Devletleri medyasındaki haber kanallarına göre, Oxford Üniversitesinin Covid-19 hastalığına karşı daha da ilerletmeye uğraştığı aşının üretim ve dağıtım işlerini üstlenecek AstraZeneca ilaç şirketsı, Amerika Birleşik Devletleri yönetimiyle anlaşma imzaladı.

Anlaşma içeriğinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin şirkete 1,2 milyar dolar para vereceği ve bunun sonucunda ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri’de 30 bin insana aşı testi yapılması, üretim gücünün de en az 300 milyon doza çıkarılması kararlaştırıldığı açıklandı.

ŞU AN İNSANLAR ÜZERİNDE DENENİYOR

Aşının tesirli olması sonucunda ilk dozların güzda tamamlanacağı belirtilerek, Oxford Üniversitesinin elinden birden fazla aşı modelinin yer aldığı ve şu an kişiler üstünde denendiği belirtildi.

AstraZeneca’nın yanı sıra Oxford Üniversitesi ile iş yapan Pfizer ve Moderna ilaç şirketlarının da aşının üretimi ve dağıtımında rol alacağı açıklanırken, söz konusu şirketların hastalık anında yeralan aşıların satışından kâr elde etmeyecekleri ve aşıyı üretim sermayesine satacakları sözü verdiği bilgisi aktarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, ülkeler arası ilaç şirketları Moderna ve Johnson&Johnson ile toplamda 939 milyon dolarlık anlaşmaya vararak üstünde çalışılan Kovid-19 aşısını tamamlandığında ilk tedarik eden ülke olmayı planlıyor.

Ayrıca Bakınız.  Çinli biyolog Koronavirüsün insan yapımı olduğunu söyledi!

Cevap bırakın