Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Adım Adım Takıntılardan Kurtulmak

Korkularımız, ters düşüncelerimiz, takıntılarımız aklımızdan bir türlü çıkmayarak bizi mutsuzluğa sürükleyebilir. Yaşadığımız anın keyfini …

Adım Adım Takıntılardan Kurtulmak

Korkularımız, ters düşüncelerimiz, takıntılarımız aklımızdan bir türlü çıkmayarak bizi mutsuzluğa sürükleyebilir. Yaşadığımız anın keyfini çıkarmakta sorunlar yaşayabiliriz ve gelecekle ilgili de kaygılanabiliriz. Bu durumla mücadele etmek için yapabileceğimiz bazı adımlar ve egzersizler mevcut.

1. Takıntıları kağıda aktarmak

Takıntılarınız neler olduğunu yazmak probleminizi anlamanızı ve çözüm yolu üretmenizi kolay bir hale getirir. Problemin ne olduğunu anlarsanız daha kolay çözüm bulursunuz.

2. Olaylara pozitif taraftan bakmak

Yaşadığımız her olaya pozitif bir bakış açısı bulabilmek zor olabilir. Lakin bunu gerçekleştirdiğimiz de takıntılarımızdan kurtulmaya başlayabiliriz. Kötü düşünceler zamanla bağımlılık yapar ve sizi peşine takıp kaygıya götürür. Eğer olumlu düşünceler ile zihnimizi doldurursak ters düşüncelere yer kalmayacaktır. 

3. Takıntıların geçici olduğunun farkında olmak 

Hiçbir takıntınızın sonsuza kadar sürmeyeceğinin farkında olun. Böylece rahatlayabilir ve yaptığınız işlere odaklanabilirsiniz. Takıntılı düşüncenizin geçici olduğuna inanmak kaygılarınızı da azaltacaktır ve olaylara daha olumlu yaklaşmanıza yol gösterecektır. 

4. Pozitif kişiler ile dostluk yapın 

Tersluk içeren düşünceler bulaşıcıdır. Bu yüzden çkainatizde pozitif düşüncelere sahip kişilerın olması sizin için en sıhhatlisı olacaktır. Ters düşüncelerden uzak durmanız için etkili bir yöntem olacaktır 

5. Kazanımları kaybetmeyin 

Takıntılarınız için attığınız adım ufak bile olsa asla vazgeçmeyin. Farklı zamanlarda her şey boşunaymış gibi hissetseniz de, başa dönseniz de, buna karşı koymayı bilin korku ve kaygıye kapılmayın. 

6. Spor yapın 

Düzenli bir biçimde spor yapmak, beden kontrolünü ele almanızı sağlar, beden kontrolünüzü ne kadar ele alırsanız zihin kontrolünüzü de o kadar ele alırsınız. Spor yaparken bedeniniz mutluluk hormonu salgılar, bu sayede diğer etkenlerin yarattığı takıntılı ruh hali ile daha kolay başa çıkabilirsiniz. 

7. Uğraş sahibi olun 

Bir şey de olsa bir uğraş sahibi olmak sizi meşgul edecektir bu sayede ters düşüncelerden ve takıntılardan uzak durabilirsiniz. Boş kaldıkça kafanızda ürettiğiniz, takıntılı düşüncelerden kurtulmanın en kaliteli yollarından biri uğraş sahibi olmaktır.

8. Uyku düzeninize dikkat edin 

İyi bir uyku düzenine sahip olmak güne daha dinç daha mutlu uyanmamızı sağlar. Dinç ve mutlu uyandığımız her gün takıntılı düşüncelerin aklımıza gelme olasılığı düşer. İyi bir uyku düzeni ve uykumuzu almış olmak gün içinde nasıl olacağımızı tespit eden bir etkendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ