Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hiç dostunız, eşiniz, çkainatizden herhangi birileri ağzınızın koktuğunu belirtti mi yahut siz etrafınızdaki kişilerda bunu fark ettiniz mi? Yoksa siz de çkainatizdeki kişiler kırılmasın diye bu rahatsızlığa katlanıp söylemeyenlerden misiniz? Pek çoğumuz bu husustan muzdaribiz. Ağız kokusu insanın psikolojisini ve sosyal olarak iletişimini etkileyen bir problemdir. Öyleyse ağız kokusunun sebepleri ve çözümleri hakkında derinlemesine bir konuşalım.

Ağız kokusunun pek çok sebebi vardır, şimdi bunları geniş bir şekilde bir biçimde inceleyelim.

  1. Diş ve diş eti rahatsızlıklarına bağlı gelişen ağız kokusu

  2. Solunum yolları ve mide rahatsızlıklarına bağlı gelişen ağız kokusu

  3. Sistemik hastalıklar kaynaklı ağız kokusu

*Ağız kokusunun en mühim kaynağı ağız içerisindeki sorunlardır. Ağız içerisindeki diş eti iltihaplanmaları ve diş eti rahatsızlıkları, diş çürükleri, eskimiş ve değiştirilmemiş ya da iyi temizlenmemiş protezler, kaplamalar ve dolgular ağızdaki bakteri yükünü arttırır. Bozuk ağız hijyeni, düzenli diş fırçalamama durumlarıyla beraber yaşanan ağız içerisindeki bu fazla miktardaki bakteri yükü dil üstünde ve özellikle dilin arka tarafında birikmekte ve kokuya neden olmaktadır. Tüm bunlar bir diş hekimi tarafından kalem kalem incelenir ve irdelenir. Öncelikle diş eti ve çevresindeki kanamalar, diş taşları ve dişeti iltihapları tedavi edilir. Daha sonra dişlerde yer alan çürükler ve eski, değişmesi gereken uyumsuz kaplamalar ve protezler değiştirilip tedavileri yapılmalıdır. en mühimsi bunlar yapılırken kişie ağız hijyeni eğitimi verilmeli ve kişi günlük diş bakımlarını nizami bir biçimde yapmalıdır.

*Alerjik rinit, sinüzit, kronik farenjit gibi hastalıklarda ağız kokusunun bir diğer sebepleri içindedır. Buradan gelen akıntılar burundan ve boğazdan kötü kokulu gazların gelmesini sağlamaktadır. Bademcik enfeksiyonları, bademcik taşları ve bademciğin girintili çıkıntılı yüzeyinde biriken gıdalar da ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Ağız Kokusu Neden Olur?

* Midede özellikle gastrit, reflü ve ülser ağız kokusuna sebep olmaktadır.

* Diyabet hastalarında ağız kuruluğu ve buna ilave ağızda aseton kokusu oluşur. Böbrek yetmezliği ve gut hastalarında ürik asit miktarı artmakta ve nefes daha çok idrar gibi kokmaya başlamaktadır. Karaciğer yetmezliğinde ise amonyak kokusu ağır basar.

Peki şimdi ağız kokusunu gidermek için neler yapabiliriz ona bir göz atalım.

Öncelikle bir diş hekimine gidip ağız içerisinde bir enfeksiyon, diş eti iltihaplanması, bozulmuş eskimiş hasar görmüş iyi temizlenmemiş kaplama ve protez varsa bunların değiştirilmesi gerekir. bunun yanısıra gece yatmadan evvel dişlerin mutlaka fırçalanması, diş ipi ve ara yüz fırçalarıyla diş aralarının temizlenmesi, dil ve yanak içinin fırçalanması ağız kokusunu ciddi oranda azaltacaktır.

Bunların yapılmasına rağmen hala geçmeyen bir ağız kokusu varsa tam bir biyokimya testi yapılmasında yarar vardır. Biyokimya testlerinde kan şekeri, böbrek fonksiyonları, karaciğer enzimlerine bakılarak sistemik bir hastalığı olup olmaması saptanır.

Ağız içerisindeki bakteri yükünü azaltan birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse; özellikle bol bol su içmemiz gerekir. Yeterli su içilmediğinde ağız kuruluğu meydana gelir ve ağız kokusu gelişir. bunun yanısıra tükürük salgısını artıran ekşimsi meyvelerin yenmesi ve sakız çiğnenmesi de ağızda sıvı ortamını artırarak ağız kuruluğunun giderilmesine katkıda bulunur.

İlave olarak ağız gargaraları kullanılabilir. Piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz hazır ürünler mevcuttur. Bununla ilgili bazı bitkisel karışımlar da bulunmaktadır. bunun yanısıra A ve B12 vitamini ile çinko eksikliği ağız kokusunu artırır. Bu vitaminlerde noksanlıkler varsa destek alınabilir.

Ağız kokusu çok mühim bir sağlık problemina işaret edebildiği gibi psikolojik ve sosyal yönden kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu konunun çözüme kavuşması ve kişinin sosyal çevrede rahat bir biçimde yer edinebilmesi, sosyal çevreden uzaklaşmaması için ağız kokusunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir.Cevap bırakın