Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu umumî olarak hem size hem de etrafınızdaki kişiler için epey rahatsızlık edici bir durumdur. Ağız kokusu fizikî sıhhati hayli istenilmeyen değiştirirken, ruhsal meselelere de sebep olur.

Dt. Pertev Kökdemir, ağız kokusunun nedenlerinden en değerlisinin çok az ölçüde su içmekten kaynaklandığını belirtti.

Su tüketimi oldukça değerli

Gün içinde az besin tüketimi ve zayıf likit alımı nedeniyle tükürük ölçüsü azalabilir. Birebir devranda tansiyon ve psikiyatri ilaçları, kansızlık, ağız içi enfeksiyonları, ateşli illetler ve diyabet de, tükürük üretiminin azalmasına yol açabilir. Tükürük üretiminin azalması nedeniyle, ağız ariliği için gerekli olan likit ehliyetsiz kalır. Bu durum da, ağız kokusuna neden olur. Çeşitli nedenlerle azalan tükürük likidini artırmak için suyun çok değerli olduğunu söyleyen Dt. Kökdemir, günde iki litre suyun ağız sıhhatini himayeye yardımcı olduğunu belirtti.

Anti-histaminikler, tansiyon ilaçları, psikiyatrik ilaçlar, şeker marazı, kansızlık ve ateşli illetler da tükürük üretimini azaltan nedenler arasındadır. Bunun dışında ağız içinde oluşmuş bir enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti illeti ağızda kokuya neden olabilir.

Ağız bakımına dikkat edin

Ağız kokusunu önlemek için ehliyetli su tüketmenin yanı sıra dişleri nizamlı olarak fırçalamak ve diş ipi ile diş aralarında bulunan besin atıklarını temizlemek değerlidir. Yemekten sonra yenilecek maydanoz yahut elma ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilir:

Diş çürükleri, kimi diş eti marazları, ağız içinde var olan eski köprü ve protezler de ağız kokusuna neden olabileceğine dikkat çeken Diş Tabibi Pertev Kökdemir, bu durumlarda diş tabibine giderek tedaviye başlanması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Bakınız.  Koronavirüs Aşıları Omicron Varyantına Karşı Koruyor Mu 30 Kasım 2021


Cevap bırakın