Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Akıllı Arı kovanları hırsızlığı bitirecek!

Enstitüde görevli teknik personel, 2016 senesinde Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 5 ülke tarafından AB’nin finansal desteği ile yürütülen …

Akıllı Arı kovanları hırsızlığı bitirecek!

Enstitüde görevli teknik personel, 2016 senesinde Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 5 ülke tarafından AB’nin finansal desteği ile yürütülen, “Balarısı Kovan Sıcaklığının Kablosuz Online Takibini ve Düzenlenmesini Sağlayacak Akıllı Kontrol Sisteminin Geliştirilerek Koloni Kayıplarına Tesirinin Test Edilmesi” projesinin de sonuçlarını değerlendirerek “akıllı kovan” geliştirdi.

Enstitü uzman kişilerının fikirleri doğrultusunda akıllı kovan sistemi aparatı geliştirildi. Ekip, arazi şartlarına uygun aparat ve GPS’i kovana yerleştirdi.

Bilgisayar ya da cep mobil cihazına yüklenebilen program aracılığıyla kovanın yer aldığı yerin yanı sıra peteğin sıcaklığı, ağırlığı ve içerisindeki oksijen miktarı gibi değişik değerler ölçülebiliyor.

Maliyeti ortalama 2 bin lira olan akıllı kovanın yaygınlaştırılarak, hırsızlık ve bölgede farklı zamanlarda yaşanan ayı saldırısı gibi olayların da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ani değişikliklerde telefona uyarı ikazı geliyor

Ordu’da 1994 senesinde faaliyete başlayan Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, yaptığı açıklamada, akıllı kovanın arıcıların da kolaylıkla kullanabileceği pratik biçimde tasarlandığını sözlerine ekledi

Akıllı kovanı geliştirirken özel sektörden destek aldıklarını söyleyen Konak, bu firmalardan birinin sistemi, diğerinin ise uygun GPS aparatını geliştirdiğini aktardı.

Konak, akıllı kovana ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Akıllı kovan sistemi aracılığıyla gerek bilgisayar üstünden, gerekse telefondan kovanların iç sıcaklığını, ağırlığını, içerisindeki oksijen miktarını, bunun yanısıra kovanın yerinden oynatılıp oynatılmadığını, kovanın taşınıp taşınmadığını takip edebiliyoruz. Sistem aracılığıyla kovanla ilgili arzu edilen bilgilere sahip olabiliyoruz. Bu ani gelişmeleri anlık inceleyebiliyoruz.”

Sistem aracılığıyla kovanla ilgili ani değişiklikler olması durumunda programın yüklendiği cep mobil cihazına uyarı ikazı geldiğini anlatan Konak, “Böylece mekanik sistemleri de arıcılık sektöründe uygulamaya çalışıyoruz. Burada temel amaç şu, hem uzaktan algılama sistemiyle kovanları hem de arıları fazla rahatsız etmeden bakımını takip etmek ve üretimde de verimliliği yükseltmek.” dedi.

Konak, kovan içine yerleştirilen cihaz aracılığıyla arıcılıkta sık görülen hırsızlık olayına da çözüm üretilebileceğine dikkat çekerek, “Bu sistemin hırsızlık olaylarına karşı kesin çözüm sunma olanağı var. Aynı zamanda sisteme eklenecek ses aparatları ile kovanlara ayı saldırılarının önlenmesi son derece muhtemeldir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de alanında tek olan Enstitünün müdürü Konak, ekonomik hale getirilmesi ve desteklenmesi durumunda sistemi yaygınlaştırarak, tüm arıcıların kullanımına sunmak talep ettiklerini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ