Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Amerika Birleşik Devletleri’den “tansiyonu düşürün” çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo ile Dendias içinde Avusturya’nın başkenti Viyana‘da gerçekleşen görüşmeye ilişkin yazılı bilgilendirmelerde bulundu. Açıklamada, “Bakan Pompeo ile Bakan Dendias güçlü Amerika Birleşik Devletleri-Yunan ikili ilişkilerini ve Doğu Akdeniz‘deki tansiyonun acilen düşürülmesi gerektiği konusunu ele aldılar.” ifadesine yer verildi.

Yunan yönetimi, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz meselelerini müzakere etme, sorunlara hakça çözümler geliştirme teklifine yanaşmazken, son yıllarda deniz yetki alanları hakkında Kıbrıs Rum kesimi ve bazı bölge ülkeleriyle tek taraflı adımlar atmaya devam etmekte.

Türkiye, son zamanda söz konusu tek taraflı adımlara karşı kendi önlemlerini almakta kararlı olduğu iletiını yineliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, YUNANİSTAN’A DENİZ ÜSSÜ YOLLUYOR

Türkiye ve Yunanistan içinde Doğu Akdeniz’de karşılıklı Naxtex ilanlarıyla başlayan gerilim gün geçtikçe artarken Amerika Birleşik Devletleri (Amerika Birleşik Devletleri), bölgede tansiyonu yükseltecek bir adım attı. Bölgede Yunan hükümeti ve Güney Kıbrıs’a destek veren Amerika Birleşik Devletleri, donanmanın en yeni deniz üssünü Yunanistan’a yollamaya hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın açıklamasına göre yüzen dev üs, İtalya’dan ayrılıp yakın zamanda Yunan kıyılarına ulaşacak.

Ayrıca Bakınız.  E-Ticarette Kullanılan Ödeme Yöntemleri Nelerdir 2022


Cevap bırakın