Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

“Among Us” Oyuncuları Spam Saldırısına Uğradı!

Popüler bir polisiye sosyal tahmin oyunu olan Among Us‘ın geliştiricisi InnerSloth, online oyunlar sırasında oyuncularını etkileyen bir siber saldırı ile mücadele etmek zorunda kaldı. Siber güvenlik kuruluşu ESET, oyun içi sohbetlerde oyuncuları spam bombardımanına tutan saldırıyı mercek altına aldı.

Sohbetlerinde oyun katılımcılarına spam iletilar atan “Eric Loris” adı altındaki hesap, oyunculardan Youtube kanalına abone olmalarını istedi. Bazı iletilar, abone olmadıkları takdirde cihazlarının ele geçirileceği hakkında oyuncuları uyararak tehdit edici bir ton sergiledi. Bunun yanısıra diğer iletilar, 2020 seçimlerinde ABD Başkanı Donald Trump‘ın desteklenmesini de içeriyordu. İncelemeler üzerine, abone olunması istenen Youtube kanalının değişik oyunlarla ilgili hileleri ve ihlalleri yayınladığı görüldü.

Güvenebileceğiniz oyuncularla oynama tavsiyesi

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in tespitlerine göre oyuncular, Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter da dahil olmak üzere değişik sosyal paylaşım sitesi mekanlarında spam saldırısından şikayet eden ekran görüntüleri yayınladı. InnerSloth sorundan haberdar olur olmaz sorunu araştırmaya ve aynı zamanda durumu çözmek için acil durum sunucusu güncellemesi üstünde çalışmaya başladı. Oyun stüdyosu, oyuncularına halka açık online oyunlara katılmak yerine güvenebilecekleri bireylerle özel oyunları tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Oyunu yeniden başlatmak gerekebilir

InnerSloth’un geliştiricilerinden Forest Willard, o gece geç saatlerde acil durum güncellemesi yayınlamaya başladı. Lakin yine de zamandaki düzensizliklerden ötürü oyundaki oyuncuların oyunu yeniden başlatması gerekebileceği ile ilgili uyardı. Sonraki bir tweet’te güncellemeyi yayınlamanın neden bu kadar uzun devam ettiğinü açıkladı: “Yanlış teşhislerden korktuğum için güncellemeyi süratli bir biçimde yayınlamadığımızı belirtmek istiyorum. Saldırıya uğramadığınız halde saldırıya uğradığınızı düşünebilirdiniz. Bu hatayı bulmak için elimizden gelenin en kalitelisini yaptık, lakin bu bizi çok zorladı.”

Among Us, pandemi döneminde çok popüler oldu

Ayrıca Bakınız.  Lol Urf Ne Zaman Gelecek 2022 Lol Urf Modu Nedir? Lol Urf Modu Nasıl Girilir?

Oyunun yapısı ve grafikleri oldukça basit olsa da, Among Us dünyanın her yerindeki oyuncular arasında oldukça popüler duruma geldi. COVID-19 pandemisi bu sebeple birçok kişinin evlerinde kalması ve oyuna ilgi göstermesi oyunun büyük bir başarıya ulaşmasını sağladı.

Among Us Nasıl oynanıyor?

Sosyal tahmin oyununda Crewmate olarak oyuna katılan oyuncular farklı görevleri yerine getirerek uzay gemisini havada tutmaya çalışırken, Imposter olarak oyuna katılanlar da gizlice onları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Daha sonra Crewmate’ler Imposter’ı def etmeli ve çoğunluk oyunu kullanarak onları oyundan çıkarmalı. Bunun yanısıra oyun, 2020 ABD başkanlık seçimleri için genç oy verenleri harekete geçirmekte de kullanıldığından popüler duruma geldi.

Oyun moduna sahip siber güvenlik yazılımları kullanın

ESET, online oyun ve oyuncuların her zaman siber suçluların radarı içinde olduğuna dikkat çekti. Oyuncuların sistemleri, spam yahut DDoS atakları gibi amaçlarla hedef alınabileceği gibi, sisteme sızarak kimlik bilgileri ve özel verilere ulaşma maksadıyla oyunların kullanılması da mümkün olabiliyor. ESET Araştırmacıları, oyun oynarken de antivirüs ve internet güvenliği yazılımlarının kullanılması gerektiğini, bunun için de özellikle ‘Oyun Modu’ yer alan güvenlik yazılımlarının tercih edilebileceğini yayınladı. ESET’in NOD32, Internet Security ve Smart Security Premium gibi tüm kişisel güvenlik yazılımlarında Oyun Modu mevcut.Cevap bırakın