Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anneye ve bebeğe mucizevi faydaları olan anne sütü, ilk altı ayda tüketilmesi gereken en mükemmel besinlerden biridir. Bebeğin beslenmesinden vücut sağlığına, annenin zayıflamasından hücrelerin yenilenmesine kadar şifa dolu olan anne sütü ile ilgili bazı püf noktaları sizlere biraraya getirdik. Anne sütünün önemi nedir, Anne sütünün faydaları neler? Anne sütü arttırmanın yolları neler? Anne sütünün bebeğe ve anneye faydaları

Anne sütü, yeni doğan bebeklerin sıhhatli bir biçimde büyüyüp gelişebilmeleri için vücutlarının ihtiyaç duydukları enerji, sıvı ve besin ögelerini bir arada bulunduran çok mühim bir besin kaynağıdır. Doğum sonrası emzirme ile beraber gelen sütün, başta anne ve bebekte olmak üzere psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan birçok mucizevi faydaları vardır. Annen sütünün faydalarını göz önünde barındırdığımuzda özellikle de prematüre (erken doğan) bebekler için mükemmel bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü, tüm bebeklerde ilk altı ay yalnızca anne sütü alınmasının gerektiğinin önemi üstünde duruyor. Altıncı aydan sonra ek gıda dönemi olarak nitelendirilen süreç, Aslını söylemek gerekirse anne sütünün bırakılmadan ek besinlerle çeşitlendirilmiş evresidir. bu sebeple 6. aydan sonra da en az 2 yaşına kadar anne sütü alınması gerekir. Her annenin göğsünden gelen sütün yalnızca kendisine ve bebeğine özel olması, anne sütünün ne kadar mucizevi bir yapıda olduğunun göstergesidir. Zamanından evvel doğan bebeklerin diğer bebeklere göre daha sık rahatsızlandığı görülmektedir. Tamda bu nokta da bebeklere ilaç gibi gelecek olan kendi annesinin sütü, ihtiyaç duyulan tüm besin değerlerini özel olarak karşılamaya yetecektir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak değişebilen anne sütü miktarı, annenin sıhhatli ve doğru besinlerle beslenmesi ile direkt ilişkilidır. Sütün içerisindeki maddelerin farklılığı da annenin sahip olduğu özellikleri ile ilişkili olsa da hamilelikten bebeğin yaşına kadar birçok etken farklılığa yol açabilmektedir.

Anne sütünün yerine geçen tek bir besin kaynağı olmasa bile tadı ve yapısı yönünden inek sütü benzer özellikler taşımaktadır. İnek sütü alerjisine karşılık doktor onayı almadan tüketilmemelidir.

ANNE SÜTÜNÜN yararlarI NELER? ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ…

Allah (c.c)’un vermiş olduğu en büyük mucizelerden biri olan anne sütü, vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri tek başına taşıyan inanılmaz bir kaynaktır. İlk altı ay süresince uzman kişiler tarafından yalnızca anne sütünün alınmasının gereği de tek başına tüm yararlı besin ögelerini kendisinde bulundurmasından dolayıdır. Özellikle de doğumdan sonra gelen ilk süt (kolostrum), bebeklerde muhakkak ziyan edilmemesi gereken bir kaynaktır. Bebeğin hayatı süresince hastalıklara karşı mücadele etmesinde ilk önemli aşısı yerine geçen anne sütünün faydaları protein, yağ, demir, vitamin gibi şifa deposu kaynaklarla saklıdır. İçerisinde koruyucu maddeler bulundurması sebebiyle enfeksiyonlara kapalı hale gelen bebek, sıhhatli bir biçimde büyüme ve gelişim gösterebilecektir.

Ayrıca Bakınız.  Bebekler için pratik pirinç unu mama tarifi!

Tavsiye edilen emzirme aralığında iki yılın belirtilmesinin sebebi ise, süratli büyüme ve gelişim aralığının temellerinin bu evrede atılmasından dolayıdır. Günümüzdeki diğer memelilerin sütlerine göre çok daha büyük nükleotid içeren anne sütü, büyüme hormonları üstünde tesirli bir işlevi vardır.

Anne sütünün faydaları arasında pişik, kabızlık ve karın ağrısı gibi rahatsızlıkların daha seyrek görüldüğü içerisindeki yeterli demir miktarının kansızlığı önlediği de bilinmektedir.

EMZİRMENİN/ ANNE SÜTÜNÜN ANNEYE yararlarI:

yalnızca bebeklerde olmayıp anneler üstünde de sayısız faydası olan anne sütünün sağlık ve psikolojik anlamda ele alacak olursak şu biçimde inceleyebiliriz:

– Annelik duygusuna adapte olmada tesirlidir.

– Ten tene temas halinde olan anne ile bebek arasındaki sevgi ve iletişim bağı güçlenir.

– Emzirme anında anne enerji harcayacağından dolayı süt üretiminde yağ dokusu kullanılarak kilo kaybı kolaylaşır.

ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE yararlarI:

– Her şeyden evvel bebeğin fiziksel, ruhsal ve zeka gelişiminin olumlu yönde ilerlemesinde tesirlidir.

– Biberonla beslenen bebeklere göre ilerleyen dönemlerde Tip 1 Diyabet rahatsızlığına yakalanma riski daha fazladır.

– Orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riski daha azdır.

– İçerisindeki tesirli maddeler aracılığıyla bağışıklık sistemi güçlenir ve Böylece hastalıklara karşı vücut daha dirençli olur.

TIKLA OKU: EMZİREN ANNE DİYETİ NEDİR? EMZİRMEK ZAYIFLATIR MI?

ANNE SÜTÜ NASIL OLUŞUR? ANNE SÜTÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELER?

Hamilelik döneminde fıtratları gereği bayanların göğsünde çoğu yağ dokusundan olmak üzere bazı salgı bezleri bulunur. Bu bezlerden ve sütün en temel yapı taşlarından olan laktoz ile proteinler süt üretiminin başlamasında büyük bir işlev görür. Lakin, anne sütü olarak nitelendirdiğimiz besinin asıl gerçekleşmiş hali bebeğin dünyaya geldikten sonra meydana gelir.

Alveollar hücresinden gelen süt, süt kanallarından geçerek göğüse kadar ilerler ve depolanır. Daha çok meme başı veresinde biriken süt doğru ve etkin bir emzirme metodu ile bebeğe verilir. Anne sütünden En kaliteli biçimde yararlanabilmek için bebeğin doğru emzirilmesi çok mühimdir. Bu esnada annenin ve bebeğin kendini rahat hissedebileceği pozisyonda olması ve memeyi tutuş şekli ideal emzirmenin ilk şartlarındandır.

ANNE SÜTÜNÜN ÖZELLİKLERİ NELER? ANNE SÜTÜ BEBEĞE NASIL YARAR?

Anne sütünün sahip olduğu özelliklerine gelecek olursak; sindirimi kolay, taze ve her daim bebeğe verilebilecek temiz besin kaynaklarından biridir. Bebekler için mucizevi bir nitelikte olan anne sütünün en mühim donanımı bebeğin ihtiyaç duyduğu besinlere ve yaşına göre değişim gösterebilmesidir. Doğum eyleminin beklenilen zamandan daha erken meydana gelmesi prematüre bebekleri beraberinde getirirken bu bebekler ile zamanında yani sıhhatli doğan bebeklerin aldığı süt değişiklikları ilk aydan sonra eşitlenir.

Ayrıca Bakınız.  Yılan yağı ne kadar sürede saç uzatır? Yılan yağı nasıl kullanılır? Yılan yağının faydaları

İlk zamanlarda göğüsten gelen ağız sütü; daha kıvamlı, proteinli ve yağsız olması ile bebeği enfeksiyonlardan korur iken 15 gün sonra sütün sahip olduğu özellikleri de değişir. Omega-3 yönünden zengin olan anne sütü, doymamış yağ gruplarından olup vücut için lüzumlu olan maddeyi barındırır.

Anne sütünün içindeki yararlı antikorlar; kolera, rotavirus, streptokok, stafilokok, pnömokok, fligella ve pertussis’e karşı koruyuculuk gösterir.

Anne sütünün besin değerleri:

Porsiyon miktarı: 100 gram

Kalori değeri: ortalama 70 kcal

İçerisindeki toplam yağ: 5,0 gram

Laktoz: 7.0 gram

Protein: (%) 7.0

Laktoz: (%) 42.0

TIKLA OKU: SÜT SAĞMAK MI, EMZİRMEK Mİ? GÖĞÜS POMPASI SÜT AZALTIR MI

KOLOSTRUM İLE ANNE SÜTÜNÜN FARKI NEDİR?

Yağ ve laktoz oranı olgun süte göre daha az olan kolostrumu anne sütünden ayıran en belirgin özellik; protein, mineral, antikor ve lökositleri çok bulundurup yağları az bulundurmasıdır. Kesinlikle boşa gitmemesi gereken kolostrum (ilk ağız sütü), bebek için o kadar yararlı ki günümüzde kolostruma sıvı altın bile denilmektedir. Hamilelikte süt üretiminin başladığı 4. yahut 5. aylarda gelmeye başlayan kolostrum koyu ve kıvamlı bir halde iken ortalama 10. günün sonunda şeffaflaşması ile kendini gösterir.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN ANNESİ DIŞINDA BİRİNDEN SÜT EMMESİ MEKRUH MU?

Dinimiz açısından ele alacak olursak ortada hiçbir neden yok iken üstelik bebeğin kendi annesinin sütü onu doyurmaya yetiyorken bir başkasında emmesi doğru değildir. Helal ya da haram olmamasıyla beraber uygun görülmeyen bu durumda çocuğun ilerleyen zamanlarda süt annesinin çocuğu ile evlenme gibi bir durumu yoktur, bu sebeple riskli bir durum söz konusu olabilir.

ANNENİN GÖĞSÜ BOZULMASIN DİYE BEBEĞİNİ EMZİRMEMESİ VEBAL MİDİR?

Annenin sırf kendi güzelliğini düşünmesinden dolayı bebeğini vücuduna alması gereken sütten mahrum bırakması vebal sayılır. Çünkü Allah (c.c)’un öyle büyük bir mucizesi vardır ki bu durum hiçbir şeye benzemez. Her canlının sütü Lakin kendi bebeğine yetecek ve ona özel olarak vitamin, mineral, protein değerlerini karşılayacak ölçüde üretilir. bu sebeple annenin sütü her bebeğe aynı biçimde etki etmez, aksine iyi bile gelmeyebilir. Hz. Musa (a.s)’ın süt annesini reddetmesi gibi…

ANNE SÜTÜNÜ HANGİ BESİNLER ARTTIRIR? GAZ YAPMADAN ANNE SÜTÜ ARTTIRAN BESİNLER

Strese, üzüntüye, depresyona ya da bunun gibi etkenlere bağlı olarak değişebilen anne sütü miktarı, bebek için yetersiz kalıyorsa tüketilecek olan sıhhatli besinlerle sütü arttırmanız mümkündür. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere, süt üretimini destekleyen bazı gıdaların tüketimi halinde süt çoğaltılabilir. Peki anne sütünü arttıran besinler neler? İşte anne sütünü arttırmada tesirli 3 mükemmel besin…

KİMYON: Süt üretimini hareketlendirmeye yarayan kimyon, doğum Daha sonra annenin kendini güçlü hissetmesi için mühim bir demir kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız.  Yüzünüze estetik yaptırırken ifadenizden olmayın

YEŞİL SEBZELER: Bebeklerdeki nöral tüp defektlerde bir sıkıntı oluşmaması için hamileliğin planlanmasından 3 ay evvel ve hamilelikte de devam edilmesi gereken folik asit kullanımı bebeğin gelişimi için çok mühimdir. Folik asit yönünden zengin olan yeşil ve koyu renkli sebzelerde folik asiti arttırır aynı zamanda anne sütünün çoğalmasında da tesirlidir.

KIRMIZI VE TURUNCU SEBZELER: Beta-karoten yönünden zengin havuç, verimli bir anne sütü için lüzumlu olan besin kaynaklarındandır.

DR. ÜMİT AKTAŞ’TAN ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN KÜR TARİFİ

ANNE SÜTÜNÜ ÇOĞALTAN KARIŞIM TARİFİ:

MALZEMELER:

– 1 tatlı kaşığı kimyon

– 1 tatlı kaşığı ısırgan

– 1 tatlı kaşığı anason

– 250 cc kaynar su

YAPILIŞI:

Yukarıda bahsedilen malzemeleri fincana koyup üstüne kaynar su ekleyerek 10 dakika demleyin. Günlük 3 fincan kadar tüketilmesi tavsiye edilen bu çayı doktor onayı almadan uygulamayın.

Afiyet olsun…

ANNE SÜTÜ İLE YOĞURT YAPIMI! EVDE PRATİK TARİF…

Hem anneye hem de bebeğe mucizevi etkiler sağlayan anne sütünden yoğurt yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bebeklere özel anne sütü yoğurdu…

Malzemeler:

1 çay bardağı kadar yeni sağılmış anne sütü
1 tatlı kaşığı taze yoğurt mayası

Hazırlanışı:

Yoğurdun mayasını buzdolabından çıkarttıktan sonra bir müddet dinlendirip ılık anne sütüyle karıştırın. sonrasında yoğurdun kalan yerini karıştırıp cam mama kavanozunda muhafaza edin. Kavanozda nizami bir biçimde durabilmesi için havlu kağıda sarıp oda sıcaklığında 4-6 saat beklemede bırakın. İşte bu kadar!

ANNE SÜTÜ BOZULMADAN NASIL SAKLANIR?

Dışarıda işiniz olduğunda ya da bebeğinizi emzirirken sütünüz arttığında bunu nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? İşte anne sütünü saklamanın yolu…

Sağılan anne sütünün bozulmadan saklanabilmesi için tercih edilen saklama kabı çok mühimdir. Bu nedenle sütünüzü bebeğinizin sağlığı için cam kavanozda ya da saklama torbasında muhafaza etmelisiniz.Süt saklamak için kullandığınız kabın tüm parçalarını kaynar suda sabun ile iyice yıkayın. sonrasında kurumasını bekleyin.

Sağılan anne sütünü, oda sıcaklığında, buzdolabında ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Eğer anne sütünü oda sıcaklığında bekletecekseniz (19-26°C) 3 saat, buzdolabında bekletecekseniz (0-4°C) 3 gün, derin dondurucuda bekletecekseniz (-18°C) 3 ay süresince saklanabilmektedir.

BEKLETİLEN ANNE SÜTÜNDE BUNLARA DİKKAT!

Anne sütünü 3 saat süresince oda sıcaklığında beklettiyseniz, hiçbir müdahalede bulunmadan bebeğinize verebilirsiniz. Lakin sütü derin dondurucuda sakladıysanız, bunu bebeğinize vermeden 1 gün evvel buzdolabına almalısınız.

Bilmeniz gereken bir önemli nokta da derin dondurucudan çıkarıp çözülmesini sağladığınız sütü yeniden dondurmamanız gerektiğidir.

ANNE SÜTÜ İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLEN suallerCevap bırakın