Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Anzer balı nedir? Faydaları nelerdir?

Anzer balı nedir? Faydaları nelerdir?, Rize’nin İkizdere beldesine bağlı 2300 ila 3000 rakımları içinde bulunan Anzer Yaylası’nda üretilen Anzer Balı’na coğrafi işaret belgesi verildi. Rize’nin Anzer yaylasında arıların 400’den fazla çiçeği dolaşarak öz suyunu toplaması ve bal haline getirmesiyle elde edilen mucizevi Anzer balı altın değerinde. Anzer balı nedir, nerelerde kullanılır? Anzer balının faydaları ve zararları nelerdir?

Anzer balı faydaları

Anzer Balı Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası ‘nda üretilen ve dünya çapında eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, yapılan araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzer Ballıköy de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer Ballıköyü Anzer çiçek balıdır. Anzer Yaylası’nda bal üretimi Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar.

Anzer Yaylası’nda iklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) adı verilen işlemle ballar kovanlardan alınır.

ANZER BALI NEDEN FARKLI?

Anzer balının rengi, tadındaki değişikliklar ve şeker dengesi toplandığı nektarlardan kaynaklanıyor. Anzer balı kokusunu, çiçeklerde bulunan aromalı volatil yağından alıyor. Bu yağ çeşidi, çiçeklerin kokmasını sağlayan yağ olarak da bilinir. Toplanan polen ve yağların yalnızca bir kısmı bala çevriliyor. Nektardan elde edilen balın miktarı ise, nektarların içindeki şeker konsantresine bağlı. Misal verilecek olursa elma çiçeğinde çok fazla şeker bulunmadığı için, elma ağacından alınan nektarların çok az bir kısmı bala dönüştürülüyor.

ANZER BALININ FAYDALARI NELERDİR?

Özellikle kaliteli bir gıda olması sebebiyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan kimselerce kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız.  Filtre kahve nedir? Filtre kahve yapılışı

– Ağrı ve sancılara iyi geliyor.
– Ağız yaralarını iyileştiriyor.
– Bademcik iltihabını yok ediyor.
– Bağışıklık sisteminizi düzenler ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
– Bağırsak düzensizliklerini önler. Bunun yanında metabolizmanızın çalışımını sağlar, kabızlığı önler.
– Enerji verir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
– Astım, öksürük gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
– Vitaminsizlikten dünyaya gelecek olan hastalıkları önler.

ANZER BALI NASIL TÜKETİLİR?

Büyükler için anzer balı nasıl tüketilmeli?: Sabah ve akşam öğünlerinden bir saat önce, aç karna bir çorba kaşığı.

Küçükler için: Günde iki kez tüketilebilir. Sabah ve akşam öğünlerinden en az bir saat önce, aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilebilir.

Bebekler için: Sabah ve akşam yemeklerinden minimum bir saat önce aç karna yalnızca bir çay kaşığı.

Not: İsteğe göre ılık su ve süt ile şerbet yapılarak da tüketilebilir.Cevap bırakın