Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Arı iğnesi ile tedavi!

Koronavirüse karşı bağışıklığı güçlendirdiği iddia edilerek bal arılarının iğnesini vurduran vatandaşlar, Covid-19’dan böylece korunduklarını düşünüyor. Korona virüse iyi geldiğini iddia eden vatandaşlar, Bal arılarına kendilerini ısırtıyor. Arının iğnesini ve zehrini o birinin vücuduna bıraktıktan sonra korona virüse karşı bağışıklığının güçlendiğini öne süren vatandaşlar, periyodik biçimde bunu uyguluyor. Vatandaşların son günlerde bu taleplerle gelen bireyleri geri çeviremediklerini aktaran Arı Kovanı sahipleri ise, arı ısırmasının birden çok rahatsızlığa faydalı olduğunu savunuyor.

Koronavirüse iyi geldiğine dair ispatlı çalışmalar yok

İnönü Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Gözalıcıpınar, arı sokmasının korona virüse karşı etkili olduğuna yönelik bilimsel bir klinik çalışmanın yapılmadığını ve ispatlanmadığını sözlerine ekledi Apiterapi olarak anılan bu yöntemin kas iskelet sistemi ağrısının yanı sıra kızarıklık ve hassasiyet gibi semptomların azaltılması için uygulanması durumunda sertifikalı hekimlerin gözetiminde yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Gözalıcıpınar, “Korona virüse iyi geldiğine dair ispata dayalı tıp verileri ışığında elde edilmiş bir klinik çalışma sonucu yok. Bunla alakalı yapılan çalışmalar var lakin çalışma sonuçlarının açıklanmış olması lazım. İyi dizayn edilmiş klinik çalışmalara ihtiyaç var. halihazırdaki bilgilerimize göre Apiterapi uygulamalarının doğrudan klinik çalışmalarla desteklenmiş biçimde, korona virüse iyi geldiğini şu anda söylemek mümkün değil. Lakin yapılacak çalışmalar neticesinde bunlar söylenebilir. Hipotez olarak bağışıklık sistemini güçlendirme cümlesi araştırma sorusuna hipotez olarak yerleştirildikten sonra çalışma dizayn edilip klinik çalışmalar yapıldıktan sonra lakin buna karar verilebilir. Apiterapinin ne olduğu, kimlere uygulanabileceği, kimlere uygulanmasının sakıncalı olduğu, bu uygulamayı yapacak birinin sertifikalı hekim olması gerektiği, uygulamaların yapılacağı merkezde bulundurulması gereken asgari ilaçların ve malzemelerin acil bir durum yaşandığında müdahale edilebilecek ortamın ve envanterin oluşturulması ve hastayı tedaviye almadan önce yapılması gereken tüm testler ayrıntılı biçimde yönetmelikte tanımlanmıştır “ dedi.

Ayrıca Bakınız.  Çoraptan kedi yapımı videolu anlatım

Yalnızca tıp fakültesi mezunu olmak yetmiyor

Arı zehri nasıl tedavi edileceğinin hekim kontkarakterinin haricinde direkt alınmasının riskli olduğunu söyleyen Gözalıcıpınar, “Medyadan şahit oluyoruz. İnsanlar doğrudan kendilerine bu ürünleri veya arı zehrini, veya arının kendisini doğrudan uygulamaya çalışıyor. Oysa bu tarz durumlarda, arı zehri dekopanse kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, solunum yetersizliği, sistemik lokal enfeksiyonlar, karaciğer fonksiyon bozukluğu, betabülokör kullanımları, tedavi uyumunu etkileyen güçlü psikiyatrik rahatsızlıklar, yemekten hemen önce yahut hemen sonra gebelerde ve süt veren annelerde uygulanamaz. Bu etkileşimleri, bu durumları saptayabilecek, ön görecek, teşhisini yapabilecek, acil bir durum geliştiği taktirde müdahale edecek kişi hekimlerdir. Yalnızca Tıp Fakültesi mezunu olmak yetmiyor, bunun yanı sıra bu eğitimleri almış Sertifikalı Tabip ve Çalışma iznini almış hekim olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Apiterapi yöntemini yalnızca izin verilen merkezler yapabilir

Arı zehri nasıl tedavi edileceğinin yalnızca merkezlerde uygulanabileceğini söyleyen Gözalıcıpınar, “Arı zehri nasıl tedavi edileceği Endikasyon dediğimiz izin verilen uygulama alanlarında izin veriliyor. Merkezler için yalnızca izin veriliyor. Diğer uygulamalarda merkez ve ünite kavramı var. Apiterapi’de bu ayrım yapılmadan yalnızca merkezlere izin verildi. Üniversite Hastaneleri ve Eğitim ve Araştırma Hastaneleri merkez statüsündedir. İşlem yapabilme ytesiri ve o işlemlerdeki endikasyon yelpazesi genişliği daha fazladır. Bal, polen, propolis yahut arı sütü tedavileri bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılır. Apiterapi’de yalnızca bu saydıklarımız ünitelerde yapılabilir. Bu etkileşimleri, bu durumları saptayabilecek, ön görecek, teşhisini yapabilecek, acil bir durum geliştiği taktirde müdahale edecek kişi hekimlerdir. Yalnızca Tıp Fakültesi mezunu olmak yetmiyor, bunun yanı sıra bu eğitimleri almış Sertifikalı Tabip ve Çalışma iznini almış hekim olması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA


Cevap bırakın