Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Armut nasıl kurutulur? Armut kurusu faydaları

Taptaze meyvelerin mevsiminde tüketildiği ve daha sonra tüketilmek için kurutulur. En sevilen meyveler içerisinde bulunan armut yaz mevsiminde kurutulur. Yararları saymakla bitmeyen armudu evde tamamen doğal metodlarle kurutabilirsiniz. Peki armut nasıl kurutulur, armut kurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde:

Genel olarak sarı ve yeşil rengi yer alan armut meyvesi lifli, hazmı kolay ve mineral yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Armut vitamin ve mineral kaynağı bir meyve olmasının yanında, her yaş meyvede rastlanabileceği üzere, uzun süreli saklanmaya karşı dayanıksız bir yapıya sahip meyvelerden biridir. Armudu dalından kopardıktan sonra süratli bir biçimde bozulabiliyor. Bu yüzden armut koparıldıktan bu yana uzun bir süre muhafaza edilebilmesinde, armudun kurutulma işlemi oldukça iyi bir alternatif olabilir. Birçok meyve taze olarak tüketilmesini yanı sıra kurutulup kuru olarak da tüketiliyor. Her ne kadar pek bilinmese de kurutulduktan sonra oldukça lezzetli olan meyvelerden biri de armuttur. Armudu güneşte ve fırında kurutma metodlarıyle kurutabilirsiniz. Armut kuruturken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Peki armut nasıl kurutulur, Armut kurusu nasıl yapılır İşte evde armut kurutma metodları:

ARMUT NASIL KURUTULUR?

Güneşte kurutma metodu:

Armutları kurutmak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden biri armutları satın alırken olgunlaşmış ve çürük olmayan armutları seçmeniz gerektiğidir. Kaliteli olan armutlar her zaman sağlık ve lezzet yönünden daha iyidir. Armutları satın aldıktan sonra güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra hepsini ince ince dilimleyin. Sonrasında armudun dilimlerini hazırlamış olduğunuz kalın pamuklu iplikte yer alan ipliğe aralıklı olacak biçimde dizin. Hepsini aralıklı bir biçimde dizdikten sonra evde balkonunuzda güneş gören bir yere asın. Ortalama olarak 4- 5 gün içinde kuruyacaklardır. Arda kontrol etmeyi unutmayın. Mutlaka güneşli bir hava olmasına dikkat edin.

Ayrıca Bakınız.  En kolay Salepli kek tarifi

Fırında kurutma metodu:

Armutları yıkadıktan sonra dilimleyin. Dilimlediğiniz armutların çekirdek kısımlarını çıkarın. Armutları halkalar halinde ya da uzunlamasına doğrayabilirsiniz. Armutların kalınlığını yarım cm kalınlığında ayarlayabilirsiniz. Fırında kuruturken armutların sararmalarını istemiyorsanız biraz limon suyu ve suyla dilimlemiş olduğunuz armutları bekletebilirsiniz. Biraz beklettikten sonra fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serin. Daha sonra armut dilimlerini aralıklı olacak biçimde dizin. Fırını 160 dereceye ayarlayın ve ortalama 3- 6 saat arasında kurutun. Her yarım saatte bir armut dilimlerini kontrol etmeyi unutmayın. Kuruduktan sonra onları çıkarıp soğumaya bırakın. Hepsi iyice soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerinin içine koyun. Ağızlarını sıkıca bağlayıp serin ve kapalı bir yerde muhafaza edin. Bunun yanısıra buzdolabı poşetlerine koyduğunuz kurutulmuş armutları derin dondurucuda da saklayabilirsiniz.

Armut kurusu nasıl saklanır?

Armut kurusu faydaları

Armut NASIL kurutulur? Nefis Yemek Tarifleri

Armut Kurusu

Elma NASIL kurutulur?

Erik nasıl kurutulur?

Şeftali Kurusu Nasıl YAPILIR

Üzüm nasıl kurutulur?Cevap bırakın