Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Aromaterapi spreyi nasıl hazırlanır?

11 bikinin yağı bir araya getirilerek yapılan aromaterapi hem yağ hem de sprey yapılır. Özellikle ruhsal hastalıklara fayda sağlayan bu mucize karışım aynı zamanda vücut ağrıları ve sinüs tıkanıklığı gibi sağlık sorunları için de tamamen doğal ilaçtır. İçerdiği güçlü bitkiler aracılığıyla beş duyu organını aynı anda çalıştırarak sinirleri güçlendirir. Peki Aromaterapi spreyi nasıl hazırlanır? Aromaterapi yağında neler vardır?

Sıhhatli bir hayatın sırrı iyi dinlenmiş bir vücut olduğunu söyleyen uzman kişiler bunun için evde tamamen doğal yağlardan hazırlanmış aromaterapiyi önerir. İçerdiği bitki yağları aracılığıyla hem ruhen hem de zihinsel olarak rahatlamaya yararlı olur. 6000 yıl evvel Mısırlılar tarafından keşfedildiği düşünülen aromaterapi, Çinliler tarafından da yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılır. Alternatif tıp uzman kişilerının bitkiler üstünde yaptıkları araştırmalarda sakinleştirici ve acıyı azaltıcı etkilerini keşfetmeleriyle yaşanan aromaterapi iki biçimde hazırlanır. Reyhan, bergamot, karabiber, karanfil, çay ağacı, gül, yasemin, lavanta, biberiye, sandal ağacı, limon, portakal kabuğu, nane, fesleğen, okaliptüs ve zencefilin kurutulmuş halinin kaynatılıp süsüldükten sonra hazırlanan suya aromaterapi spreyi denir. Aynı bitkilerin yağlarının bir araya getirilip karıştırılmasına ise aromaterapi yağı yapılır. Aynı zamanda mum ve tütsü olarak da yapılıp kullanılır. İçerdikleri güçlü maddeler aracılığıyla bu bitkiler etrafa güzel koku bırakır. Bu koku zihinsel bir rahatlama sağlar.

AROMATERAPİ SPREYİ NASIL HAZIRLANIR?

5 tane taze portakal kabuğu ve bir litre su tencereye eklenir. Aynı zamanda bu suya bir adet limon suyu sıkılır. Kabukları da ilave edilir. Kaynayan suya karabiberin bitki halinden bir tutam, kurutulmuş lavanta, yasemin, biberiye, reyhan ve naneden de bir tatlı kaşığı sırasıyla eklenir. Kısık ateşte kaynamaya devam eden tencerenin altı ortalama 5 dakika sonra kapatılır. Daha sonra içine iki dilim zencefil, altı yaprak taze fesleğen, 4 yaprak kurutulmuş okaliptus ve çay ağacı eklenir. 15 dakika demlendikten sonra 3 dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınır. Soğuyan su bir sprey kutusuna eklenir. Her kullanımda karıştırılmalı. Bunun yanısıra oda sıcaklığında bekletilmesi daha uygundur. Suyu kompres olarak da kullanmak talep edenler buz torbasına koyup buz olarak kullanabilir. Ya da direk sprey kutusuyla buzdolabında muhafaza edebilir.

Ayrıca Bakınız.  Hollandez sos nasıl yapılır?

AROMATERAPİ SPREYİ NEREDE KULLANILIR?

Sprey genel olarak ortama sıkılmak için kullanılır. Lakin aynı zamanda perdelere yastık ve yorganlara da sıkılabilir. Bunun yanısıra spreyin içindeki su banyo suyuna eklenebilir. El ayak için bir kovaya konulur. Vücut bakımı sırasında kullanılması gereken en tamamen doğal sudur. Aynı zamanda üst solunum yolları hastalıkları sırasında tıkanan sinüsleri açmak için kaynatılıp buharı içe çekilebilir. Kaynatılan suya bir havlu batırılıp boyun ve göğüse koyularak ter yoluyla bu bölgelerin rahatlanması sağlanır. Vücut ağrıları içinde aynı yöntem kullanılabilir.

AROMATERAPİ BAŞKA NASIL KULLANILIR?

Sık sık stres ve yorgunluk yaşayanlar evlerinde aromaterapiden hazırlanan mum ve tütsü yakarak ortamdaki kokuyu değiştirir. Bu ortamda zihin daha çabuk sakinleşir. Sinir hücreleri yatıştırır. Bunun yanısıra içerisindeki okaliptüs ve karanfil hormonların daha sıhhatli çalışmasını sağlar. Böylece kişi daha rahat uykuya dalar. Aromaterapiden elde edilen mum, sprey, yağ ya da tütsü genel olarak akıl hastanelerinde hastaların terapi yerlerinde ve odalarında kullanılır. Bunun yanısıra masaj salonları ve hamamlarında vazgeçilmezidir.

AROMATERAPİ YAĞINDA NELER VARDIR?

Yukarı da saydığımıza ek olarak yağın içine jojoba yağı eklenir. Yağ genel olarak cilt bakımında kullanılır. Özellikle sıhhatli tırnakların büyümesini sağlar. Aromaterapi yağı keseye damlatıp vücudunuza devam ettiğinüzde gözeneklerin açılmasını sağlar. Ter yoluyla vücuttaki fazla toksinleri atmaya yararlı olur. Nane ve fesleğen gibi mentol yağlarını içeren bu karışım karın bölgesine sürüldüğünde hazımsızlığı giderir. Kas ve eklemlerdeki ağrıları azaltır. Kan basıncını düşürerek vücudun rahatlamasına yararlı olur.Cevap bırakın