Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Arpa çimi nedir? Arpa çimi nasıl yetiştirilir?

Arpa çimi, Tarih süresince doğadaki her şeyi şifa amaçlı kullanan kişilerın en büyük keşiflerinden biri arpa çimi oldu. Arpa çiminden yapılan su yüzyıllar süresince alternatif tıpta kullanıldı. Cilt sağlığından sindirme kadar inanılmaz faydalar sağlayan arpa çimi ve suyu üstünde halen sağlık çalışmaları yapılmaktadır. Vitamin ev mineral yönünden zengin olan arpa çimine dair araştırılanleri sizler için inceledik.

Arpa çimi hemen hemen her toprakta kendiliğinden gelişir. Çim ailesinin en yaygın türü olan arpa çimi Buğday ailesine aittir. Afrika, Asya ve Amerika kıtalarının daha ılıman iklimlerinde gür bir biçimde yetişir. Bilimsel adı hordeum vulgare olan arpa çimi yüzyıllar süresince alternatif tıpta tercih edildi. En eski bitkilerden biri olan arpa çiminin tahıl çeşitleri içerisinde buğdaydan sonra en çok ticari ağa sahip besindir. Arpa çimi üstünde yapılan araştırmalar neticesinde içerisinde 5 B vitamini çeşidi yer aldığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda folik asit, pantotenik asit, beta karoten ve yüksek miktarda E, C vitaminlerini barındırır. İnsan sağlığı için lüzumlu olan vitaminlerin yanı sıra amino asit yönünden da zengin olan bu besin türü, 18 amino asit içerir. Kan içerisi gıdaların emilimini hız kazandıran proteinler içeren arpa çimi hücrelerin sağlığını korur.

ARPA ÇİMİ SUYU NASIL YAPILIR?

Arpa çimi insan oğlunun uzun yıllar yaşamını sürdürmesine yardımcı olabilecek tek besindir. Yaygın olarak anılan arpanın yeşil hali olan arpa çimi pişirilip tüketilmesi uygun bulunmaz. Lakin suyunun çıkarılması ve süzülerek tüketilmesi tavsiye edilir. Japon bilim kişilerının yaptığı araştırmalarda enzim kontrolünü en kaliteli sağlayan besin olarak seçilmiştir. Bunun yanısıra arpa çiminin kalori oranı sıfırdır. Bu sayede sindirim sistemi için ve kilo vermek talep edenler için uygun bir besindir. Bazı uzman kişiler et tüketmeyenler için protein alımı yönünden faydalı bir besin olduğunu söyler. İnsan vücudunun sıhhatli işleyişi için lüzumlu olan protein ve amino asitlerin alınmasını tek seferde sağlar. Arpa çiminin suyunun tüketimi yönünden halen bazı uzman kişiler tartışırlar. Çünkü bazı araştırma sonuçlarına göre yüksek oranda protein içerdiğinden alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğini savunur. Taze toplanmış arpa çimenlerini meyve sıkacağından geçirin çıkan suyu birde ince bir süzgeçten geçirip tüketiniz. Lakin günde bir su bardağından fazla tüketmeyiniz. Bazı zaman bazı uzman kişiler hafta da 2 en çok 3 gün tüketilmesini tavsiye eder.

Ayrıca Bakınız.  ARAPÇA KENDİNİ TANITMA SÖZLERİ

ARPA ÇİMİ SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Arpa çimi suyu enzimleme yönünden oldukça tesirlidir. Hücrelerin hızla kana karışmasını sağlayarak proteinlerin sahip olduğu sahip olduğu detaylarını kaybetmesini önüne engel olur. Bağırsak florasını dengeleyerek özellikle demir maddesinin kaybını önüne geçer. Böylece kansızlığın görülme riski azalır. Bunun yanısıra mide asidinin yükselmesini önüne geçer. Yemek borusu kanseri ve mide hastalıklarının yaşanma olasılığını sıfıra indirir. Vücutta enfeksiyonlu hücre barındırmaz. Dışkılama ya da idrar yoluyla çıkartır. Böbrek ve safra kesesinde taş meydana gelişinin önüne engel olur. Japonya bilim kişilerı DNA’yı koruyan ve düzenleyen maddeler yönünden zengin olduğu için kanser hastalıklarının önüne geçmek için tüketilmesi gereken besinlerden biri olduğunu açıkladı. Bunun yanısıra arpa çimi suyu bir pamuk yardımıyla yara ya da egzama gibi cilt yüzeyinde yaşanan sağlık sorunları içinde tamamen doğal ilaçtır. Buradaki hücrelerin hızla iyileşmesini sağlar. Bazı kozmetik fabrikaları arpa çimi suyunu krem haline getirerek ağrı kesici yapmıştır. Yüzeysel iltihapları temizleyen bu krem cildin kendini yenilemesini de sağlar.Cevap bırakın