Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Arpacığa doğal ve kesin çözüm!

Gözde oluşan iltihaplanma sonucu şişlik ve kızarıklıkla beliren arpacık, bebeklerde ve çocuklarda da dahil olmak üzere yetişkinlik döneminde en sık görülen göz rahatsızlığıdır. Arpacığı geçirmede yaygın olarak duyduğumuz Tamamen doğal tedavi metodu olan sarımsağın göze sürülmesinin arpacığı iyileştirdiğine yöneliktir. Peki arpacık nasıl geçer, arpacık belirtileri neler? Bebeklerde ve çocuklarda arpacık nedeni ile nasıl tedavi edileceği

Göz kapağında pembe ile kırmızımsı bir renkte belirerek kendini gösteren şişlik, özellikle yağ bezelerindeki enfeksiyondan ya da kirli ellerle gözlerin ovalanmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İç arpacık ve dış arpacık olarak iki biçimde görülebilen kirpik dibindeki iltihaplanma sonucu gözde şişlik ve batma oluşur. Göz kapağındaki yağ bezelerinde tıkanıklık sonucu ortaya çıkan bakteriler, arpacığı tetikleyerek kişi üstünde rahatsızlık hissettirir. İlk aşamada çok hafif bir şişlik ile beliren arpacık ilerleyen günlerde göz kapağının kapanacak kadar şişmesine ya da kızarmasına neden olabilir. Uzman açıklamalarına göre, çoğu zaman vücut direncinin zayıf düştüğü anlarda ortaya çıkan arpacık için evvellikle el hijyeninin sağlanması gerekmekle birlikte tozlu ve pis yerlerden uzak durmak, makyaj temizlemeden kesinlikle uyumamak, yağlı besinler tüketmek, vitamin ve mineral yönünden eksik kalmak gibi unsurlardan kaçmak gerekir. Bebek ve çocuklara nazaran yetişkinlerde daha sık görülen arpacıktan kurtulmak Tabiki mümkündür. Gözde ağrı ve batmaya yol açtığı için bir an evvel bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyen kimseler, arpacık için Tamamen doğal tedavi metodlarıni araştırmaya başlar. Arpacıktan en kolay ve süratli kurtulmanın yolları! Arpacık sebepleri…

TIKLA OKU: ARPACIĞIN GEÇMESİ İÇİN OKUNABİLECEK ŞİFALI DUALAR

ÇOCUKLARDA ARPACIK NEDEN OLUR? ARPACIK BELİRTİLERİ:

Okula giden çocuklar gün içerisinde sınıftaki her nesneye elleri ile dokunacağı için farkında olmadan ellerini yüzlerine ve gözlerine götürür. Böylece de arpacığın oluşumunda tesirli olan bakteriler, göz çevresine taşınarak hastalık sürecini başlatır. Herhangi bir noksanlık neticesinde da ortaya çıkan arpacığın iyileşme sürecini hızlandırmak için yapılabilecek bazı müdahaleler vardır. Bu yöntemlere bakamdan evvel arpacığın en yaygın belirtilerini sıralayalım…

Ayrıca Bakınız.  Glokom Körlük Yapar mı?

ARPACIK BELİRTİLERİ:

Şişmiş göz kapağı hissi

Kirpik hizasında kızarıklık

Işık duyarlıiyeti

Aşırı göz kırpma

Kontrol edilemeyen gözyaşı

Bulanık görme

ARPACIK NASIL GEÇER? ÇOCUKLARDA ARPACIK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ:

Arpacık kistinin görüldüğü gözde sıcak ve nemli pamuk ile kompres uygulanabilir. Bu hareketi günde 3-4 defa, 10-15 dakika süre ile yapın. Komprese bir miktar kadar papatya ilave edip göz ağrısının ve iltihabın yayılmasını önleyebilirsiniz. Doktora gidildiği takdirde çocuğa uygun bir merhem yahut göz damlası kullanılabilir.

Çocukluk evresinde görülen arpacıkta çocuk eğer lens takıyorsa, lens yerine gözlük tavsiye edilmektedir.

BEBEKLERDE ARPACIK KİSTİ! ARPACIK EN KOLAY NASIL GEÇER?

Ebeveynlerin evvellikli olarak yapması gereken ilk müdahale, arpacıklı bölgeyi teşhis etmektir. Daha sonra arpacıktan etkilenen bölgeye günde en az 3-4 kere ılık kompress yapılmalıdır.

Bebeklerde uzun süre bir şey tutmak pek mümkün olmadığından dolayı sakin olduğu ya da uyuduğu zaman yapılmalıdır. Birkaç günlük tedavi Daha sonra arpacık geçmiyorsa doktor onayıyla antibiyotik merhem kullanılabilir.

SARIMSAK GÖZE SÜRÜLÜR MÜ? SARIMSAK ARPACIĞA İYİ GELİR Mİ?

Arpacıkta tamamlayıcı tedavi metodları arasında yer alan sarımsak kürü yetişkinler için tercih edilebilecek bir uygulamadır. Bebek ve çocuklarda asla uygulanmaması gereken bu kür, eğer tüm müdahalelere rağmen geçemdiyse doktor onayı alarak denenebilir. Gözdeki arpacık için yapılan sarımsak uygulaması:

MALZEMELER:

Sarımsak
Kürdan
Bıçak
Pamuk

YAPILIŞI:

İlk evvel metal bıçağı, kaynar suda kaynatarak bakterilerden arındırın. Daha sonra bıçakla soyduğunuz sarımsağı ezdikten sonra pamuğa sarılı kürdanı sarımsaklardan çıkan suya sokun ve arpacıklı yere çok dikkat ederek uygulayın.

Sarımsak kürü Böylece uygulanabilir Lakin yanma anında kürdanı göze değdirmek herhangi bir reflekse karşı çok tehlikelidir. Böyle yapmaktansa doğrudan sarımsağın suyunu elinizle hafif ezip kirpik diplerine sürebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Tüp Bebek Nedir?

Sarımsağın alerjiye neden olabileceğini unutmayın ve bu belirtiler varsa uygulamayı derhal bırakın:

Görmenin azalması, bulanık görme
Göz kapağında morarma
Gözün şişmesi
Arpacığın büyümesi

ARPACIK NAZARDAN DOLAYI ÇIKAR MI?

Arpacık ile ilgili halk arasında dilden dile gezen ama ne yazık ki batıl hurafelerden biri olan arpacıklı kişinin ileri ki hayatında zengin olacağı ile bağdaştırılmasıdır. Arpacık da nazar durumuna gelecek olursak, Peygamber Efendimiz (SAV), nazarın gerçek hayatta var olduğunu, “Nazar haktır, kader ile yarışan bir şey olsaydı, nazar değme işi yarışıp onu geçerdi (kaderi değiştirirdi).”(Müslim, Selâm: 42; İbni Mâce, Tıb: 3) hadis-i şerifinden anlayabiliriz. Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denilerek nazar önlenilmelidir.

Gözde arpacık çıkması nazardan dolayı da olabilir. Böyle durumlarda kişi 3 defa İhlas ve 1 Fatiha okumalı. Daha sonra 7 kez Ayetel Kürsi okuyup ele üfleyerek eli arpacığın üstünde gezdirin.Cevap bırakın