Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

ASUS, AMD B550 Serisi Anakartlarını yayınladı

ASUS, PCI Express® 4.0 teknolojisini orta seviye sistemlere getiren AMD B550 yonga setiyle donatılmış yeni anakartlarını bildirdi. AMD B550 anakartlar, 3. Nesil AMD Ryzen™ masaüstü işlemcilerle genel amaçlı 20 tane PCIe® 4.0 veri yolu kullanmaya imkan veriyor. Tüm yeni ASUS B550 anakartlarda, ana PCIe yuvası 16 veri yoluyla PCIe 4.0 bağlantısı sunuyor. Doğrudan 3. Nesil AMD Ryzen™ işlemciler üstünden dört tane USB 3.2 Gen 2 girişiyle 10 Gbps hız almak da muhtemel oluyor.

ASUS bunun yanısıra B550 serisi anakart modellerini Wi-Fi 6, 2.5 Gbps Ethernet, sağlam güç dağıtımı, yüksek DRAM hızı, BIOS Flashback ve yapay zeka destekli, gürültü engelleyici mikrofon gibi özelliklerle zenginleştiriyor. Yeni yapay zeka destekli gürültü engelleme teknolojisi arka plandaki sesleri ortadan kaldırmak için gelişmiş filtrelerden yararlanıyor. B550 yongasındaki yerleşik veri yolları için de PCIe 3.0 güncellemesi geliyor. Bu yenilikler aracılığıyla B550, orta seviye sistem toplamak talep edenler için harika bir platform haline geliyor.

ASUS mühendisleri ve tasarımcıları üç ürün ailesi için toplam 11 tane B550 anakart geliştirdi. Üst seviye ROG Strix modelleri verimli ve serin çalışan VRM’ler, gelişmiş ses teknolojisi ve Intel kontrolcüleriyle 2.5 Gbps Ethernet ve Wi-Fi 6 bağlantı seçenekleri gibi özelliklerle dolu. TUF Gaming modelleri üst düzey özellikler ile sağlamlığı daha uygun maliyetli bir paket halinde sunuyor. Prime serisi ise genel amaçlı sistemler için gereken tüm sahip olduğu özellikleri bünyesinde topluyor. ASUS B550 serisinin tamamı hakkında daha fazla bilgi için lütfenn adresini ziyaret edin.

“Oyunlardan içerik üretimine kadar birçok farklı alanda iyi performans gösteren esnek sistemlere yönelik talebin, daha evvel hiç olmadığı kadar yüksek duruma geldiğini söyleyen AMD Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Bileşen İş Birimi Genel Müdürü Chris Kilburn, “AMD olarak, yeni AMD B550 yonga setiyle 3. Nesil AMD Ryzen masaüstü işlemcilerinin gücünü ve son teknoloji PCIe 4.0 desteğini orta seviye kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. ROG Strix’ten ASUS Prime’a kadar uzanan tüm yeni B550 platformlarının daha evvel orta düzeyde görülmemiş esnekliği ve gücü sunacağından eminiz.” dedi.

ROG Strix B550-E Gaming

ASUS, AMD’nin yüksek güçlü işlemcileri ve iki yahut üç tane genişletme kartı kullanılan sistemler için ROG Strix B550-E Gaming serisini hazırladı. AM4 soketini saran 14+2 güç aşamalı VRM, sürekli yük altındayken çok çekirdekli işlemcilerden güvenilir performans almayı sağlıyor. Sağlamlaştırılan PCIe x16 SafeSlot’lar ise oyuncular ve içerik üreticiler için ikili SLI™ yahut üçlü CrossFireX™ desteğiyle pek çok GPU kullanmaya imkan veriyor.

Strix B550-E Gaming’teki altı tane fan başlığı ile AiO ve pompa başlıkları ihtiyaca göre basit yahut kapsamlı sistemler kurma fırsatı sunuyor. Q-Fan yazılımının sunduğu otomatik fan hızı tespiti ve çok sayıda ön ayarla sıcaklığı ve gürültü seviyesini düşürmek kolaylaşıyor. 110 mm uzunluğa kadar SSD’lerin sığabildiği çift M.2 yuvası, yoğun giriş çıkış yükü altındayken sıcaklığın artmaması için soğutma bloklarıyla kaplı. Strix B550-E Gaming’te bunun yanısıra Intel destekli 2.5 Gbps Ethernet ve Wi-Fi 6 kontrolcüleri bulunuyor. Kablosuz kulaklıklar, mobil cihazlar ve tabletler için de Bluetooth 5.1 desteği sunuluyor.

Ayrıca Bakınız.  En iyi PDF düzenleme programları

Strix B550-E’de USB bağlantı seçenekleri de oldukça zengin. Üç tane USB 3.2 Gen 2 bağlantısının (bir tane Type-C ve iki tane Type-A) yanı sıra bir dizi USB 3.2 Gen 1 ve USB 2.0 girişi bulunuyor. ASUS bunun yanısıra bu modele, en yeni bilgisayar kasaları için bir tane de USB 3.2 Gen 2 ön panel bağlantısı ekledi.

ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi)

ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi), performans odaklı Lakin birkaç lüks etkiye de sahip bir anakart arayan sistem toplayıcılarına hitap ediyor. 12+2 güç aşamalı VRM en üst seviye Ryzen işlemcilerine uygun ortam sağlarken, sağlam 8+4 pimli ProCool yedek güç bağlantıları da bu güç aşamalarına kesintisiz güç aktarıyor.

Bu seride Intel I255-V 2.5 Gbps Ethernet bağlantısı ve Intel AX200 adaptörüyle Wi-Fi 6 desteği sunuluyor. Üst seviye SupremeFX S1220A codec ise benzersiz ses tecrübeleri oluşturma imkanı veriyor. Strix B550-F Gaming (Wi-Fi), RPG Strix ailesinin ayırt edici görünümünü taşıyor. Göz alıcı ROG göz logosu, siber metin deseni ve entegre giriş çıkış korumasıyla şık bir görünüm sunuyor. Kullanıcılar anakartın görünümünü kendilerine göre değiştirmek için herkes tarafından bilinen ve Gen 2 adreslenebilir başlıklara çok sayıda RGB LED şeridi ekleyebiliyor. Bunların tümü Aura Sync ile kolayca yapılandırılabiliyor.

ROG Strix B550-I Gaming

ROG Strix B550-I Gaming iddialı ufak sistemler için tasarlandı. Tasarım olarak Mini-ITX biçiminde bir tane PCIe 4.0 x16 yuvasına yer bulunuyor Lakin bu ufak boyutun başka avantajları var. Strix B550-I Gaming, bellek yuvaları ve CPU içindeki iletken hatlarının daha kısa olmasından yararlanarak uyumlu DIMM’leri 5100 MHz ve ötesinde çalıştırabiliyor. 8+2 güç aşamalı VRM, 3. nesil Ryzen işlemciler için oldukça uygun. VRM için aktif soğutma ve ProCool II tasarımımızı taşıyan sekiz pimli bağlantı, Mini-ITX kasaların dar ortamında kesintisiz güç sağlıyor.

Önceden eklenen giriş çıkış korumasının üstünde USB 3.2 Gen 2 Type-C ve Type-A girişleri, Intel I225-V 2.5 Gbps Ethernet bağlantısı bulunuyor. Anakartta bunun yanısıra Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 adaptörü bulunuyor. ufak boyutlu sistemlerde süratli harici depolama cihazları sık kullanıldığından, ASUS mühendisleri en yeni bilgisayar kasaları için ön panele bir tane USB 3.2 Gen 2 bağlantısı ekledi. 3.5 mm bağlantıların tümü hoparlör, kulaklık yahut mikrofon takarken kolaylık sağlamak için değişik renklerde LED’lerle aydınlatılıyor. Bunların dışında, mikrofonlar ve kulaklıklar için gürültü filtreli bir USB-C Ses girişi de bulunuyor.

Ayrıca Bakınız.  Masumlar Apartmanı 5. bölüm fragmanı!

ASUS TUF Gaming B550-Plus

ASUS TUF Gaming B550-Plus’ta 8+2 DrMOS voltaj regülatör modülü bulunuyor. Anakartta VRM, yonga seti ve M.2 yuvalarının yük altındayken serin kalması için de çok sayıda büyük soğutma bloğuna yer veriliyor. Ana PCIe 4.0 x16 yuvası çok büyük ekran kartları kullanırken destek sağlayan SafeSlot donanımıne sahip. Sağlam pimlere sahip ProCool yedek bağlantılar, yüksek güç tüketimi yapan işlemcileri gönül rahatlığıyla kullanma imkanı veriyor.

Anakarttaki her iki M.2 yuvası da 110 mm uzunluğa kadar cihazlara uygun. İki PCIe yuvası ise CroosFireX desteği veriyor. Arka panelde tüm modern USB girişi türleri bulunuyor. Dahili başlık aracılığıyla bunlara Thunderbolt 3 bağlantı seçeneğini eklemek de muhtemel. Girişlerin yanındaki BIOS Flashback düğmesi, CPU olmadan da UEFI güncellemesi yapma fırsatı veriyor.

TUF Gaming B550-Plus, 2.5 Gbps Ethernet bağlantısıyla geliyor. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 bağlantısı elde etmek için bir de M.2 E-key yuvası bulunuyor. Bu serideki Realtek S1200A ses codec’i, kulaklıklarda sanal 3D çevresel ses tesiri için DTS Custom donanımıyle destekleniyor. Bu özellik aracılığıyla filmlerde ve uyumlu oyunlarda sesin konumunu algılamak muhtemel oluyor.

Gri ve siyah renklerdeki TUF Gaming tasarımı ve göz alıcı sarı hatlar, ek aydınlatma için harika bir arka plan sunuyor. Bir tane Gen 2 adreslenebilir RGB LED başlığı ve iki tane herkes tarafından bilinen başlık, ek şeritlerle görünümü kolayca değiştirme imkanı veriyor.

TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) modeli, TUF Gaming B550-Plus’taki sahip olduğu özelliklerin çoğunu alıp microATX biçimine sığdırıyor. Bu anakart, ATX boyutlu kardeşiyle aynı sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip. Aradaki temel fark, M.2 yuvalarından birinin 110 mm yerine herkes tarafından bilinen 80 mm cihazları desteklemesi. bunun neticesinde, bu model ufak boyutlarıyla daha uygun bir fiyata sahip.

TUF Gaming B550M-Plus iki farklı sürümle geliyor. Bunlardan birinde Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 kontrolcüsü ve antenleri varken diğerinde bu özellikler yer almıyor. Her iki sürümde de 2.5 Gbps Ethernet bağlantısı, DTS® Custom destekli Realtek S1200A ses ve Gen 2 adreslenebilir şerit bağlantılarına sahip RGB LED başlıkları bulunuyor.

TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) modeli, TUF Gaming B550-Plus’taki sahip olduğu özelliklerin çoğunu alıp microATX biçimine sığdırıyor. Bu anakart, ATX boyutlu kardeşiyle aynı sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip. Aradaki temel fark, M.2 yuvalarından birinin 110 mm yerine herkes tarafından bilinen 80 mm cihazları desteklemesi. bunun neticesinde, bu model ufak boyutlarıyla daha uygun bir fiyata sahip.

Ayrıca Bakınız.  Webcam'lı Philips Brilliance Monitör

TUF Gaming B550M-Plus iki farklı sürümle geliyor. Bunlardan birinde Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 kontrolcüsü ve antenleri varken diğerinde bu özellikler yer almıyor. Her iki sürümde de 2.5 Gbps Ethernet bağlantısı, DTS® Custom destekli Realtek S1200A ses ve Gen 2 adreslenebilir şerit bağlantılarına sahip RGB LED başlıkları bulunuyor.

ASUS Prime B550-Plus

Kendi serisinin en üst modeli olan ASUS Prime B550-Plus, orta seviye bir oyun sistemine güç vermeye yahut gmeşhurk işlerde kullanılacak AMD destekli bir sistemin temelini oluşturmaya hazır. Orta seviye Ryzen işlemciler için son derece uygun olan bu model, VRM ve yonga seti üstündeki soğutma bloklarıyla stabil biçimde çalışıyor.

Çift GPU’lı bir sistem isteyen kullanıcılar CrossFire X destekli iki tane PCIe x16 yuvasıyla buna kavuşabiliyor. İki tane M.2 yuvasına ise 110 mm uzunluğunda sürücüler takılabiliyor. Arkadaki USB 3.2 Gen 2 girişleri yeterli gelmediği takdirde, tercihe bağlı alınan ASUS ThunderboltEX 3 kartını ilgili başlığa yerleştirerek çevre birimleri için daha fazla bant alanı elde edilebiliyor. Prime B550-Plus’ın yalın tasarımı her sisteme uyum sağlarken aynı zamanda kasa aydınlatması için de şık bir arka plan sunuyor.

ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi)

Ofislerde ve yatak odalarında boş alan bulmak kolay olmadığından, ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi) modeli ATX sistemlerin giremediği yerler için daha iyi bir alternatif haline geliyor. Bu model, Prime B550-Plus ile neredeyse aynı sahip olduğu özellikleri daha ufak microATX biçiminde sunuyor.

Wi-Fi 6 standardı aracılığıyla bu anakart, kullanıcıların daha evvel kabloya ihtiyaç duyduğu yerlerde kablosuz bağlantı imkanı veriyor. Bu nedenle ASUS, Prime B550M-A’yı yalnızca Gigabit Ethernet’e sahip bir sürüm yahut Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 adaptörüne sahip bir sürüm olarak iki farklı biçimde piyasaya sürüyor.

ASUS Prime B550M-K

ufak boyutlu microATX biçimi, sistem toplayanların genişleme imkanlarından ödün vermeden alandan tasarruf etmesine imkan veriyor. İşlemciye en son nesil PCIe 4.0 ile bağlanan ana PCIe x16 yuvası ve M.2 yuvası yeni nesil cihazlarla maksimum bant alanı sunuyor.

Anakarttaki iki M.2 yuvasından birine 110 mm uzunluğunda cihazlar yerleştirilebiliyor. Arka taraftaki giriş çıkış panelinde iki tane USB 3.2 Gen 2 girişinin yanı sıra USB 3.2 Gen 1 bağlantıları da bulunuyor. Böylece anakarta takılan tüm cihazların yüksek bant alanınden yararlanması sağlanıyor. Prime B550M-K’daki HDMI, DVI-D ve D-sub bağlantı noktaları ise entegre grafiğe sahip işlemciler için çok yönlü seçenekler sunuyor.Cevap bırakın