Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ateş nasıl düşürülür? Bebeklerde ateş düşürme

Birdenbire çıkan ateş karşısında ne yapacağını bilmeden uygulanan müdahale ateşi düşürmekten ziyade ateşin yükselmesine bile neden olabilir. İlaç kullanmadan uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm önerileri ile ateşi düşürebilirsiniz. Peki ateşlenme karşısında doğru müdahale nasıl edilir? Ateş düşürücü bitkisel formüller! İşte İbrahim Saraçoğlu’ndan bitkisel ateş düşürücü tarifler…

Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasıyla yaşanan ateş, özellikle de ufak yaştaki çocuklarda görüldüğü zaman anne ve babalar tarafından ister istemez paniğe yol açabiliyor. Vücut ısısının 36 derecenin üstünde olması ateşlenmenin belirtisi olarak karşımıza çıkarken bu panik karşısında aileler ne yapacağını bilemeyebiliyor. Bu rahatsızlık bazı zamanlarda ise vücudun üretmiş olduğu bir savunma mekanizması işlevinde de olabiliyor. Özellikle de bebeklik döneminde görülen ateşin bir hastalık değil de rahatsızlığın temsili olarak vücudun gösterdiği bir tepki olarak algılamak daha doğrudur. Ateşi böylece değerlendiremeyen kaygılı anne ve babaların kafalarında beliren en sık soru, ‘Böyle durumlarda ateş hafifse bile doktora mı götürmeleri gerektiği yoksa ateşe evde mi müdahale edilmeli?’dir. Bebeklik ve çocukluk döneminde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlık olan ateşlenmenin hangi durumlarda tehlikeyi oluşturduğunu ve ateşin çıkma sebeplerini sizler için inceledik. Eğer çocuğunuzun vücut ısısını ölçtüğünde en çok 37 dereceye kadar çıktıysa evde uygulayabileceğiniz doğru yöntemlerle de ateşini düşürebilirsiniz. Çocuklarda ateş nasıl düşürülür? İlaç almadan ateş düşer mi? Bebeklerde ateşin çıkma sebepleri ve ateş düşürmede en etkili tarifler…

BEBEKLERİN VÜCUT ISISI KAÇ OLMALI? BEBEKLERDE ATEŞLENME NEDENİ:

Yetişkinlere göre vücut ısıları daha yüksek olan bebeklerde normal kabul edilen seviye 35-37 ile 35-37,5 olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bebeklerde 38 mühim bir sınır ve çok hafif ateş var demektir. Bebeğin ateşi 38,5 a çıktığında ilk olarak menenjit daha sonra da diğer hastalıklardan şüphelenilebilir.

Ayrıca Bakınız.  Kefir Nedir? Faydaları nelerdir?

Bebeğin uzvuna göre ateş seviyesini değerlendirecek olursak; Kulak 38 derece, alın 37,5 derece, koltukaltı 37,3 derece ve makatta 38 derece olması yüksek ateşin göstergesidir.

BEBEKLERDE ATEŞ SEBEPLERİ:

İSHAL

ORTA KULAK İLTİHABI

DİŞ ÇIKARMA EVRESİ

GRİBAL ENFEKSİYONLAR

BULAŞICI HASTALIKLAR

SİRKELİ SU ATEŞ DÜŞÜRÜR MÜ? OKUMAK İÇİN

ATEŞ DÜŞÜRMEK İÇİN ETKİLİ TAMAMEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Kuru üzüm çayı:

1 fincan kadar kuru üzümü 7 fincan suyun içine aktarıp güzelce kaynatın. Fokurdamaya başlayınca altını hafif kısıp su üçte bir kadar azalıncaya kadar pişirmeyi sürdürün. Sonrasında karışımı kendi haline gelip soğuması için bekleyin ve yarım bardak kadar tüketin.

Marul çayı:

Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan marulu bir litre kaynamış suya koyun. 15 dakika beklettikten sonra suyunu süzüp tamamen doğal bir tatlandırıcı ile içilebilir hale getirin. Ateşlenen insana sıcağı sıcağına içirin.

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ATEŞ DÜŞÜREN TARİF:

Evinizde barındırdığınuz ıhlamurdan bir miktarını kaynatın. Sonrasında kaynattığınız ıhlamurun suyundan 1 su bardağı kadarını ayırıp içine 1 çay kaşığı nane ekleyin. 10 dakika beklettikten sonra hasta insana içirin, terlerse ateşi düşüyor demektir.

ALTERNATİF ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ TARİF:

Ortalama 1 bardak kadar kaynamış suyun içine 5 gram ufalanmış ebegümeci eklenir ve 10 dakika demlenir. Gün içerisinde 3 kere tüketilir.Cevap bırakın