Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ayvanın faydaları nelerdir? Hamilelikle ayva tüketimi

Ayva, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için tam bir tamamen doğal ilaçtır. Taze tüketilebildiği gibi çayı ve reçeli de yapılır. Özellikle akciğerleri temizlemede tesirli olan ayva hoşafı tarifini de sizler için inceledik. Peki ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır ve ne işe yarar? Haberin detayında ayvaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Tezgahlarda görülmeye başlanan ayva meyvesinin insan sağlığına birçok faydası vardır. uzman kişiler vücudun gün boyu daha dinç ve tok hissetmesi için mevsiminde her gün bir ayva tüketilmesini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda kabuğu ve yaprağındaki vitamin ve minerallerin özünden daha fazla olduğu gözlenmiştir. Yaprağı fenolik bileşik maddesi yönünden oldukça zengindir. Bu maddenin antimikrobiyal donanımı vardır. Bu yüzden kabukları soyulmadan tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayva Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. Yapılan bir diğer araştırmaya göre metal kesici aletlerde yer alan brenthill maddesi ayvada yer alan pektin ve organik asit maddelerinin donanımıni bitirdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden ayva direk olarak bitirildiğinde içerdiği yararları yüzde yüz karşılar. Özellikle sindirim problemlerine iyi gelen ayva, kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önüne geçer. Kabuğu ile birlikte bitirildiğinde metabolizmanın daha sıhhatli işlemesi destekler. Gülgillerden olan ayva, C vitamini yönünden oldukça zengindir.

AKCİĞERLERİ TEMİZLEYE AYVA HOŞAFI!

Yasemin.com Instagram hesabına konuk olan sunucu İlkbal Gürpınar, yüzyıllardır Anadolu’da yapılan ve şifa amaçlı yapılan ayva hoşafının tarifini verdi. Son zamanlarda yükselen koronahastalığına karşı koruma sağlayan bu tamamen doğal ilacın özellikle akciğerlerin işlevselliğini artırarak bağışıklığı güçlendirdiğini sözlerine ekledi

3 orta boy ayva

Bir buçuk litre su

4 keçiboynuzu

2 kök zencefil

2 çubuk tarçın

4-5 tane karanfil

Ayvaları iyice yıkayıp küp küp kesin. Tencereye koyup üzerine suyu koyun kaynarken içine keçiboynuzlarını kırıp atın. Daha sonra zencefili doğrayıp ekleyin. Sonrasında çubuk tarçın ve karanfilleri koyun iyice kaynasın. Hoşaf kıvamına geldiğinde ocaktan alın. Bardaklara boşaltıp günde 2 defa tüketin.

Ayrıca Bakınız.  Düşük Karbonhidrat Diyeti ile 1 Haftada 4 Kilo Vermek Mümkün Müdür?

AYVANIN YARARLARI NELEDİR?

100 gramı 40 kalori içerdiğinden kış diyet listelerinde ilk sırlarda yerini alır. Glimsemik indeksi az olduğundan kan şekerini yükseltmez. Bu bakımdan diyabet hastaları da kolaylıkla tüketebilir.

Fitokimyasallar aracılığıyla bağışıklığı direncini hastalıklara karşı güçlendirir. Vücudun günlük ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 30’unu karşılar. Böylece patojenler, virüsler ve bakteri hücrelerini vücuttan barınmadan idrar yolu atar.

Kan içerisindeki oksijeni artırarak kan dolaşımını sağlar. Böylece saç diplerine kadar giden sıhhatli kan hücrelerin saçların daha gözalıcı ve güçlü olmasını destekler.

Bu donanımı aynı zamanda ciltteki genç hücrelerin sayısını da artırarak kırışıklığı önüne engel olur.

Yüksek antioksidan aracılığıyla vücutta gezen serbest radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.

Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Böylece kalp ve damar sağlığını da korur.

Gaz problemi için haşlanmış ayva tercih edilebilir. Sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra mide ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de idrar yolu ile atarak vücudun toksin biriktirmesini önüne engel olur.

Mideyi temizlediğinden mide kaynaklı yaşanan ağız kokusunu da gidermiş olur. Bunun yanısıra ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını önüne engel olur ve tükürük içerisinde biriken mikropları da temizleyerek kötü kokuyu önüne engel olur.

AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE YARAR?

Bir demlik kaynayan suya 20 kurumuş ayva yaprağı koyunuz. 5 dakika böyle kaynatınız. Daha sonra yapraklardan süzüp tüketiniz.

Kilo vermek talep edenler için ideal çay olan ayva yaprağı çayı, metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolay bir hale getirir. İçerdiği yüksek lif aracılığıyla bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Lakin kabızlığa neden olabileceğinden çok tüketilmesi önerilmez.

İçerisinde C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir barındıran ayva yaprağından elde edilen çay hücrelerin yenilenmesini destekler. Özellikle kanser ve tümör meydana gelişinin önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  Kepçe kulak neden olur? Ameliyat Süreci nasıldır?

Üst solunum yolları hastalıklarında yükselen boğaz ağrıları ve enfeksiyonun yol açtığu durumları en aza indirir. Vücuttaki serbest radikalli hücreleri atarak bağışıklığı güçlendirir. Boğaz tahrişlerinde yatıştırıcı tesiri vardır.Cevap bırakın