Baba kızının altını değiştirebilir mi?

0

Kız çocuklarının altını değiştirmek zorunda kalan babalar için Baba kızının altını değiştirebilir mi? diyanet başlıklı yazımızla biraz …

Kız çocuklarının altını değiştirmek zorunda kalan babalar için Baba kızının altını değiştirebilir mi? diyanet başlıklı yazımızla biraz bilgilendirmek istedik. Kız Bebek ve çocuklarda mahremiyet bölgesine dikkat etmek ve yaşı geldiğinde ise edebe aykırı yerlerine dokunmamak veya bakmamak dinimiz yönünden mühimdir. Peki bebeklerde ve çocuklarda avret var mıdır, avret sınırları neler? Çocuklarda yaşlara göre mahremiyet sınırları..

Dinimizin buyruklarına göre; bayanların avret yerleri ile erkeklerin avret yerlerinin farklı olması; bebek veya çocuklarda avret bölgelerinin olup olmadığını akıllara getirebilmektedir. Erkekte göbekten diz kapağına kadar ki olan kısmın yani avret yerlerinin örtülü olması kadında ise yüz, el ve ayakların haricindeki tüm vücudun örtülü olması gerekir. Bakılması ve dokunulması haram olan yerler ‘Avret’ bölgeleri olarak geçtiği için günaha girmemek yönünden mühim bir konudur. Yetişkin kadın ve erkekte sınırlar en genel haliyle böylece iken bebeklerde veya çocuklardaki mahremiyet ölçüleri nelerdir? Bir babanın kız çocuğunun altını değiştirmesi veya onu yıkaması dinen caiz midir? Günlük yaşamı içerisinde yanlışlıkla yanlış bir davranışta bulunmamak için bu konuyla alakalı merak ettiğiniz suallerın yanıtını haberin detaylarından okuyup öğrenebilirsiniz.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA AVRET YERİ NERESİ?

YAŞLARA GÖRE AVRET SINIRLARI..

İlahiyatçı Nurettin Yıldız’ın anlatımına göre; çocuklarda 0 yaşından 7 yaşına kadar avret yoktur. Yani 0-7 yaş aralığındaki bir kimse dini anlamda bazı durumlardan mükellef olmadığı için ona çocuk veya bebek gözüyle bakılır. 7-10 yaş aralığındaki erkek çocuktaki avret yeri ise ön ve arka organlardır. Bu organlar kalça ve cinsel organı avret yeri olarak kabul edilir. 7-10 yaş grubundaki kız çocuklarında ise diz kapağı ile göbeği arasında kalan yerler avrettir.

10 yaşından sonra ise buluğ çağı zamanı geldiği için aynı biz yetişkinlerde olduğu gibi avret söz konusudur.

Ayrıca Bakınız.  Kurban Nedir, Niçin Kesilir, Kimler Kesmelidir, Ayetleri, Kaç Kişi Kesilir 2021

Çocukların yaşlarına göre avret ölçülerine incelediğimizde bu durum çok özel bir durum yoksa böyledir. Çocuğun yaşı ufak olmasına karşın büyük insan gibi görünüyorsa veya yaşı ufak olmasına karşın yetişkin insan gibi avretten veya cinsellikten anlıyorsa bu durum özel bir sorundur. Fizyolojik açıdan farklı olan çocuklarda yaş aralığı yoktur. Eğer çocuk normalse yukarıdaki ölçüler normaldir, kabul edilebilir.

Bazı alimlerimiz 0-4 yaş aralığındaki çocuklarda avret kelimesini kullanmaz çünkü bebek olarak değerlendirirler.

MEZHEPLERE GÖRE ÇOCUKLARDA AVRET YERLERİ VE SINIRLARI

Dört mezhebin görüşlerine göre bu durum 3 gruba ayrılmaktadır. Mâlikî mezhebi bu hususta biraz daha toleranslı ve gevşek davranırken Hanefîler ve Hanbelîler sert ve katı bir tutum izlerler. Şâfîler ise aşırı sert tavır alırlar.

Hanefî mezhebine göre; 0-4 yaşta avret yeri yoktur. Bu yaş aralığındaki çocuklara dokunmak ve bakmak mübahtır. Çocukların avret bölgelerine dokunmak câiz değil ama bakılabilir.

Mâlikî mezhebine göre; Kız ve erkekte birtakım değişikliklar söz konusudur.0-8 yaş arası erkek çocuklarda avret yeri yoktur. Annenin 0-8 yaş grubundaki erkek çocuğunun bedenine bakması, dokunması ve ölüsünü yıkaması câizdir.

9-10 yaş arasındaki erkek çocuğun bedenine kadının bakması câizdir, lakin yıkaması câiz değildir. +13 yaş erkek çocuğunun edep yeri, erkeğin edep (avret) yeri gibidir. 0-2 yaş kız çocuğunda edep durumu söz konusu değildir. Lakin dokunmak yönünden edep durumu mevcuttur.

Şâfîlere göre; ufak kız çocuğunun edep yerleri büyük kadınlar gibidir.

Hanbelîlere göre; 0-7 yaş aralığındaki erkek çocuk için edep durumu yoktur. Bakılıp, dokunulabilir. 7-10 yaş erkek çocuklarında edep yerleri yalnızca ön ve arka uzuvdur. Bu yaştaki kız çocuklarının ise göbek ile diz kapağı arasıdır.10 yaşındaki erkek çocuğu büyük erkekler gibidir.

Ayrıca Bakınız.  Tilavet secdesinin duası


Baba kızının altını değiştirebilir mi diyanet,

Bebek bezi değiştiren babalar,

Bebeğin avret yerini görmek,

Babanın kızını yıkaması günah mı,

Bebeğin altını değiştiren baba,

Baba kızını kaç yaşına kadar yıkayabilir,

Annenin kızının avret yerini görmesi,

Babalar alt değiştirme,


Cevap bırakın