Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Babasının böbreği ile hayata tekrar bağlandı

Kırklareli’ne bağlı Demirköy ilçesinde ortalama 8 yıldır böbrek hastalığıyla savaş veren Sevim Delioğlu, babasından yapılan organ bağışıyla yaşamının ikinci baharını yaşıyor.

Hastalanarak 8 yıl evvel gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan 2 çocuk annesi Delioğlu, 2015 senesinde hastalığının artmasıyla diyalize başladı.

Ortalama 5 yıl böbrek nakli olmanın hayalini yaşayan Delioğlu, kadavra başvurusundan sonuç alamamanın üzüntüsünü yaşadı.

Geçen yıl gittiği İstanbul gezisinde özel bir hastanenin önünden rastgele geçerken tedavi için müracaat eden Delioğlu, yaptığı tetkiklerde babasının böbreğinin kendisine nakledilebileceğini bilgisini aldı.

bunun üzerine lüzumlu tahlil ve kontrollerin ardından baba Cevat Dikmen‘in böbreği, ortalama 6 ay evvel Delioğlu’na nakledildi.

Delioğlu, babasının böbreğiyle ikinci kez hayata tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

“Babamın böbreği ile hayata bağlandım”

Delioğlu, 2012 senesinde yüksek tansiyon ve protein kaçağı ile böbrek hastalığı ile tanıştığını, 2015 senesinde diyalize başladığını sözlerine ekledi

Hastalığı zamanınce çok umutsuz olduğunu dile getiren Delioğlu, “Çocuklarım var, yarın öbür gün okula, askere gidecekler ama mezuniyet ve yemin törenlerine gidemeyeceğim diye çok üzülüyordum. Diyalizde olsam gidemezdim ama şu an onların hepsini yapabileceğim. Annem dünyaya getirdi, babam hayata bağladı. Babam bana böbreğini verdi, böbreği ile bana can verdi, canıma can kattı.” ifadelerini kullandı.

“İkimizde çok sıhhatli ve mutluyuz”

Baba Cevat Dikmen ise kızına böbreğini vererek onu hayata bağladığı için çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi

Herkese bağış çağrısında yeralan Dikmen, “Ben kızıma böbreğimi vermemiş olsam belki ömür boyu diyalize gidip gelecekti. Benim eşim de diyaliz hatası, 20 yıldır tedavi görüyor. Biz çok zorluklar gördük. Kızımı kurtardığım için çok mutluyum.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Ayrıca Bakınız.  Saçkıran nedir? Nasıl Tedavi edilir?


Cevap bırakın