Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bademin faydaları nelerdir?

Yeşil bademin faydaları,  Kavrulmuş bademin faydaları,  Ballı badem faydaları,  Bademin zararları,  Kabuklu badem faydaları,  Acı bademin faydaları,  Fındık ve bademin faydaları,  Badem faydaları Saraçoğlu’nunda üzerinde durduğu bademin faydalarını sizler için açıkladık.

Vitamin ve mineral yönünden zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Balık ve cevizden sonra omega-3 yağ asidi yönünden zengin olan besinler içerisinde bulunan badem kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar. Peki bademin yararları nelerdir? Badem hangi hastalıklara iyi gelir? Çiğ badem nasıl tüketilmeli? Tüm suallerın yanıtı haberin detayında…

Ağaçta yetişen badem şeftali ailesine bağlı bir meyvedir. Dış çevresi sert içi ise tatlı ve etlidir. Kuru yemiş olarak tüketilen badem, Asya ülkelerine özgüdür. Bilim kişilerının üstünde en çok araştırma yaptığı meyve olan badem, kavrularak da tüketilir. Arkeolojik çalışmalarda en eski tüketilmeye başlanan meyve türü olduğu kanıtlanan badem, olgulaşınca kendiliğinden düşer. Acı olan bademlerin özellikle yağı çıkartılır. Çünkü acı bademde daha fazla çözücü ve antiseptik madde bulunur. Bu maddeler özellikle cilt ve saç hücrelerine fayda sağlar. Diş, taş, nurlu, gababağ, acıpayam ve şeytan gibi çeşitleri vardır. Meyvesi çağla olarak tüketilir. Bileşiminde %54 yağ, %16,9 nişasta bulunuyor. E vitamini yönünden doğada yer alan en zengin besindir. Yapılan araştırmalara göre en tesirli olan besin olduğu kanıtlanmıştır. Başka bir araştırmada safra taşlarının oluşumunu önlediği gözlenmiştir. Ezme olarak tüketilen badem bunun yanısıra, tatlıların baş tacı malzemedir. Çiğ halde tüketilen badem kavrulmuşa göre daha fazla fayda sağlar. uzman kişiler sabah kahvaltısında 4 tane çiğ badem yiyerek gün boyu yaşanma ihtimali olan stres ve yorgunluk gibi ruhsal rahatsızlıkların yaşanma olasılığını sıfıra düştüğünü vurguluyor.

BADEMİN YARARLARI NELERDİR?

Ayrıca Bakınız.  Kayısı sirkesi nasıl yapılır?

Doymamış yağ yönünden zengin olan badem kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylece kalp ve damar hastalıklarının önüne engel olur. Aynı zamanda içerisindeki lif aracılığıyla damardaki toksinleri temizler.

E vitamini aracılığıyla cildin adete yenilenmesini destekler. Çiğ bademin vücuttaki hücreleri yeniler. Yaşlanma ve kırışıklığın önüne engel olur. Saç derisine kadar vitamin sağlayarak daha gözalıcı canlı görünmesini sağlarken bir yandan da dökülmesini önüne engel olur.

İnsan vücudunun bazı organların çalışması için günlük magnezyuma ihtiyaç duyar. Günde tüketilen bir avuç çiğ badem bu vitaminin yüzde 50’sini karşılar. Bu noksanlık aracılığıyla vücudun direnci artar. Sinir, sindirim ve bağışıklık gibi sistemlerin daha iyi çalışması sağlanır.

Sıhhatli kilo vermede birinci sıralarda yer alan besindir. Yağ ve kalorisi yüksek olmasına karşın gün ortasında tüketilen bir avuç çiğ badem günün geri kalanında açlık hissi vermez. Bunun yanısıra enerji seviyesini artırır.

İçerdiği yüksek fosfor aracılığıyla de kemik oluşumu ve iyileşmesini sağlar. uzman kişiler bu donanımı aracılığıyla hamile ve gelişim çağındaki bireylerin çiğ badem tüketmesini önerir.

Sinir sistemini sıhhatli işlemesini desteklediğinden bayinin daha konsantre çalışmasını sağlar. Bunun yanısıra hafızayı güçlendirdiğinden unutkanlık hastalığının önüne engel olur.

uzman kişiler 4 çiğ badem ile birlikte bir bardak ballı süt içildiğinde yukarıda sayılan yararların daha fazla olacağını vurguluyor. Kan dolaşımı sağlayan bu besinler kişinin direncini artırır.

ÇİĞ BADEM NASIL TÜKETİLMELİ?

Tuz da kavrulmuş bademin aksine içerisindeki vitamin ve mineralleri daha saf barındırır. Özellikle demir ve E vitamini eksikliğini gidermek için vazgeçilmez tamamen doğal besinlerden biridir. Bunun yanısıra kandaki kötü kolesterol seviyesini en aza indirir. Damarlarda besinlerden kaynaklı birikmeyi önüne geçer. Kandaki şeker düzeyini gerçekleştirdiğinden şeker hastalarına da fayda sağlar. Günde tüketilen 4 çiğ bademi vücudun enerjisini yükseltir.

Ayrıca Bakınız.  Karpatka tatlısı tarifi

ÇİĞ BADEM VE SÜT KARIŞIMI NE İŞE YARAR?

Çiğ bademleri blendrdan geçirin. 3 bardak süt ile birlikte iyice kaynatın. Bir kaşık vanilya tozu da ekleyerek 10 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alın. Bir kere daha blendrdan geçirin. Akşam yatmadan bir saat evvel bir bardak tüketin. Hazırladığınız karışımı en çok 3 gün içinde tüketin. Bu karışım hem rahat bir uyku çekmenizi sağlar hem de uyurken vücudunuzun daha sıhhatli yenilemesini sağlar. Ayırca vücudun ihtiyacı olan E vitamini eksikliğinin yaşanmasının önüne engel olur.

BADEM YAĞI NE İŞE YARAR?

Güçlü bir E vitamini olan badem yağı cilt için vazgeçilmez besinlerden biridir. Özellikle egzama ve kuru ciltler için tamamen doğal ilaç olan badem yağı, cildin nem oranını artırır. Aynı zamanda göz altı morlukları ve halkaları önüne geçer. Cilt seviyesindeki hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Gençleştirir. Zayıflamış ve yıpranış saç kökleri dökülmelere neden olur. Bunu önlemek için saç diplerine badem yağı sürülüp üzerine nemli bir havlu koyarak yarım saat bekletilmeli. Uygulama saç köklerindeki hücreleri hızla yeniler.

BADEMİN ZARARI VAR MI?

Vücudun günlük ihtiyacından fazla alınan E vitamini ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı derecede geliştirilen hücreler organların komplikasyonlarını zedeler. Bu da bulantı, kusma, görme ve denge kaybına neden olabilir.Cevap bırakın