Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

BAE ve İsrail’in arasına F-35 girdi! Zirve iptal edildi!

Axios internet sitesinin konuyla ilgili 3 kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsrail ile BAE içinde “ilişkilerin tamamen normal hayata dönmesine” yönelik varılan anlaşmanın daha sonra, BAE’den sürpriz bir adım geldi. BAE, Netanyahu’nun Amerika Birleşik Devletleri ile BAE içindeki F-35 hakkında yapılacak bir anlaşmaya karşı çıkmasının daha sonra, cuma günü yapılacak İsrail-Amerika Birleşik Devletleri-BAE üçlü toplantısını iptal etti.

BAE, İSRAİL’E ileti VERMEK TOPLANTIYI İPTAL ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın İsrail ve BAE’li mevkidaşlarını BM’de bir toplantıya çağırdığını anımsatan kaynaklar, Netanyahu’nun F-35 anlaşmasına karşı çıkmasının daha sonra BAE’nin İsrail’e bir ileti göndermek için bu toplantıyı iptal ettiğini sözlerine ekledi

Kaynaklar, toplantının iptaline ilişkin Craft ve Beyaz Saray’ı bilgilendirdiğini de sözlerine ekledi.

NETANYAHU, ARAP ÜLKELERİNE YAPILACAK SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKMIŞTI

İsrail’in ileri gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth, Tel Aviv ile Abu Dabi içinde ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin BAE’ye F-35 ve gelişmiş insansız hava aracı satışının önünün açıldığını yazmıştı.

Söz konusu haberlerin daha sonra 18 Ağustos’ta İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan (Netanyahu) başından beri İsrail ile barış anlaşması yapan Arap ülkeleri de dahil olmak üzere Orta Doğu’daki tüm ülkelere F-35 ve diğer gelişmiş silahların satışına karşı çıkmıştır.” ifadesine yerilmişti.

POMPEO, BAE’YE F-35 SATIŞI İÇİN AÇIK KAPI BIRAKTI

Bunun yanı sıra bugün İsrail’de bir araya gelen Netanyahu ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ortak basın toplantısında F-35 konusu gündeme gelmişti.

Pompeo ise BAE’ye F-35 satışına açık kapı bırakarak, “Amerika Birleşik Devletleri’nin (İsrail’in) niteliksel askeri üstünlüğüne ilişkin yasal bir zorunluluğu var ve buna uymaya devam edeceğiz. Lakin BAE ile de 20 yıldan fazla güvenlik ilişkimiz var. BAE’ye askeri yardım yaptık ve İran tehdidine karşı halkını koruması için BAE’ye ihtiyaç duyduğu ekipmanların sağlanması sürecini gözden geçirmeye devam edeceğiz. Bunu İsrail’e verdiğimiz sözü koruyarak yerine getireceğiz.” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca Bakınız.  Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Kaynak: AACevap bırakın