Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Vücut sağlığında en fazla söz sahibi olan bağışıklık sistemi, çeşitli sebeplerden ötürü zayıfladığında riskli hastalıklara davetiye çıkartır. Enfeksiyon ve virüslere karşı savaşarak vücut direncini güçlendirmeye yarayan bağışıklık sistemi ile alakalı araştırma konusu olanları siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Peki Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Bağışıklık sistemi vücudun koruma kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri kontrol eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına izin vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı bi hayli hassas olan bu sistem vücudun koruma kalkanı olduğundan yeterli miktarda vitamin ve mineral depo etmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa bir sürede hastalanmaya başlar.

Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Lakin bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. Farklı belirtilerle yaşanan bağışıklık sisteminin zayıflığı bazı hastalıklarında belirtileri ile aynıdır.

Bundan dolayı belirtiler kendisini gösterir göstermez bir uzmana başvurmakta yarar var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar normal bir sağlık durumu değildir.

bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIĞI VİRÜS VE BAKTERİLERE KARŞI GÜÇLENDİREN ÇORBA TARİFİ:

Medipol Mega Üniveristesi Hastanesi Aile Hekimi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Serhat Koran, son haftalarda git gide artan virüs ve bakterilere karşı bağışıklığı güçlendirmek için çorba ve çay tarifleri verdi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

– Sık sık tekrarlanan üst solunum yolu hastalıkları,

– Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması bunun bunun beraberinde cilt yüzeyinin hassas olması,

– Kronik sendrom durumuna gelen yorgunluğun giderek çoğalması,

– El ve ayak soğukluğu,

Ayrıca Bakınız.  Tahinin sağlığa faydaları nelerdir?

– Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

– Düzenli beslenilmesine rağmen alınan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda vücuda dağılmaması,

– Ağız içinde git gide artan enfeksiyon ve bakteri daha sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre yol açar. En hafif belirtisi aft ve uçuklar olmasına karşın en ağırı ise kanserdir.

Bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

– Vücut yeterli miktarda dinlenmediğinde stres hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da birinin agresif ve yorgun olmasına neden olmaktadır. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı direnç azalır. Uzmanlar bunun için düzenli uykunun şart olduğunu vurguluyor.

– Yapılan incelemelerde günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili olduğu görülmektedirıldı. Aynı zamanda bu egzersizler iyi bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

– Ruhsal hastalıklardan en tehlikelisi depresyondur. Çünkü depresyon birinin kendisini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da düzenli yaşan değerini olumsuz etkiler.

– Ayrıca profesyonel kişiler günlük bazı gıdaların tüketilmesi gerektiğini ve bu gıdaları alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

bağışıklık sisteminin zayıflığını gösteren işaretler

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en etkili besin zeytindir. Uzmanlar içerdiği vitamin ve mineraller aracılığıyla zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar aşağı yukarı tüm komplikasyonlara iyi geldiğini belirtiyor. Ayrıca demir oranı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha kuvvetlendirir.

zeytin

BADEM

İçerdiği alkali maddesi bağışıklık için bi hayli mühimdir. Bu madde vücutta E vitamini etkisi yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin bunun yanında hastalıklara savaşmasına yardımcı olmaktadır. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olmaktadır.

badem

YUMURTA

Alerji etkisi dışında yumurta vücudun gereksinimi olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden beyin sağlığına kadar etkili olan yumurtayı uzman kişiler düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit yönünden zengin olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler içindedır.

Ayrıca Bakınız.  Ayvanın faydaları nelerdir? Hamilelikle ayva tüketimi

Yumurta

YER FISTIĞI

Polifenol doğada bulunan en kuvvetli antioksidandır. Yer fıstığı bu madde yönünden bi hayli zengin olduğundan uzman kişilerın düzenli ama yeteri miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonra her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

Yer Fıstığı

YOĞURT ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan olan zencefil, hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını önüne geçer. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ideal besin olan zencefil, yoğurtla birlikte bitirildiğinde etkisi daha da artar. Bir parça zencefili soyun yıkayın bir ufak kase yoğurtla birlikte blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kez tüketin.

sarımsak bağışıklığı güçlendiren en etkili besindir

SARIMSAK

Uzmanların en fazla tavsiye ettiği besinlerden birisi olan sarımsak, bağışıklık sisteminin virüslere karşı harekete geçmesi içinde en ideal gıdadır. Yapılan araştırmalarda sarımsak aracılığıyla kuvvetli olan bağışıklık sisteminin virüslere karşı savaşmada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Soğuk algınlığı ile yaşanan gribal enfeksiyon virüsleri için çiğ veya pişirilerek tüketilebilir.

bitter çikolatanın faydalı olması için saf işlenmemiş olması gerekir

BİTTER

Saf çikolatadan bir araya gelen bitter çikolata, vücuda teobromin isimli maddeyi sağlar. bu madde vücudu birikmiş bakterilere karşı korur. İdrar ve dışkılama ile vücutta bu birikimleri atar. Bitter çikolatadan tam yararlanmak için saf ve yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmeli. İşlem görmüş veya her hangi bir besin ile karıştırılıp yapılan bitter çikolata fayda sağlamaz.Cevap bırakın