Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

0

Enfeksiyona ve hastalıklara karşı bizi koruyacak olan güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılabilecekler tabiki mümkün. Özellikle de şu sıralar …

Enfeksiyona ve hastalıklara karşı bizi koruyacak olan güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılabilecekler tabiki mümkün. Özellikle de şu sıralar içinde yer aldığımuz koronavirüs hastalığına karşı korunmak için sıhhatli beslenmeli, egzersiz yapmalıyız. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler? Bağışıklık sistemini güçlendiren spor hareketleri neler? İşte cevabı:

Dünya çapında görülerek ülkeden ülkeye yayılarak ülkemize sıçrayan Koronavirüs hastalığından korunmak için yapılabilecek en mühim şeylerde birisi de sıhhatli beslenme ve düzenli egzersizle birlikte bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Vücut direnci düşük olan ve kronik rahatsızlığa sahip olan kimselerin ne yazık ki daha kolay yakalandığı bu virüs yalnızca kişiyi değil çevresindeki bireylere de ışık hızıyla bulaşarak hayatlarını riske atabiliyor. Yalnızca bu virüs için değil normal sıhhatli bir hayat için de dikkat etmemiz gereken bedenimizin Allah’ın bizlere vermiş olduğu bir emanet olduğunu unutmamalı ve ona iyi bakmalıyız. Her zamankinden daha fazla önemle üstünde durulması gereken beslenme biçiminde bağışıklık sistemini dimdik ayakta tutmak için kuvvetlendirici karışımlar tüketebilir ve evde olduğunuz sürece bağışıklık sisteminizi güçlendirecek spor egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? İşte zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendiren tamamen doğal metodlar…

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR? BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Organ, hücre, doku ve proteinlerin bir araya gelmesiyle oluşan bağışıklık sistemindeki bu bileşenler, enfeksiyona ya da hastalığa zemin hazırlayan virüslerle savaşarak bedeni korumaya yarar. Bu yapı patojenle bir araya gelince bağışıklık sisteminin tepkisi tetiklenir ve antijenlere yapışarak onların ölmesine neden olan antikorları serbest bırakır. Bağışıklık sisteminin en temel elemanları ise antioksidan yönünden güçlü olan A, C ve E vitaminleri. Bu sebeple bu tür besin gruplarını beslenme programında kullanmakta yarar vardır.

Ayrıca Bakınız.  2021 Gardasil Aşı - HPV Aşı nedir Kimlere Yapılır Ne İşe Yarar Fiyatı Zararlı Mı

Antioksidan değeri yüksek olan gıdaları kısaca özetlemek gerekirse; havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz ,nar, portakal, mandalina, elma, greyfurt.

EVDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR? BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN TAMAMEN DOĞAL YOLLARI

Değişen havalar, psikolojik durumlar ve alerjik hastalıklar da bağışıklık sistemini zayıflatmaya yetebilir. Peki, bu durumun önüne nasıl geçilir. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 7 altın kural…

-BESİN DEĞİŞİKLİĞİ

Her besin farklı besin öğesi içerir, bu yüzden gıdaları sevip sevmemeye göre tercih etmeyip hepsinden belli miktarlarda yararlanmamız gerekir. Öğünlerinizi, et ve süt ürünlerinden oluşan zengin protein kaynaklarının yanında sebze, meyve ve tam tahıl ürünleriyle çeşitlendirerek, bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

-TERCİHİNİZ BU BESİNLERDEN YANA OLSUN!

Fındık, süt, yumurta ve kuru baklagillerde bolca yer alan çinko bağışıklık hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bu gıdaları öğünlerinize ekleyerek tüm bu etkilerinden faydalanabilir, bağışıklık hücrelerinizi destekleyebilirsiniz.

-ANTİOKSİDANLARDAN YARARLANIN

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgillerde yer alan E ve C vitaminlerinin gerçekleştirdiği antioksidanlar bağışıklık hücrelerinizin zarar görmesini önüne geçerken; turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bol miktarda yer alan beta karoten ise bağışıklık sistemi hücrelerinin artışını sağlar.

-YETERLİ MİKTARDA SU TÜKETİN!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirme de yeterli ve dengeli beslenme kadar bol sıvı tüketilmesi de çok mühimdir. Her gün kesinlikle 8-10 bardak su içilmelidir. Su tüketiminin haricinde C vitamini olan meyve ve sebze suları sıvı tüketimini arttırmak için tercih edilebilir.

EVDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN EGZERSİZ HAREKETLERİ

Evde kendi kendine girilecek bir sosyal izolasyonun karantina uygulamasından bile daha etkili olduğunun altını çizen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Uzm. Dr. Sevil Karagül “Coronavirüs (Covid-19) hastalığına karşı ev egzersizlerinin uygulanabilirliğinin önemli olduğunu vurgulayarak, ”Evde yapılabilecek basit birkaç hareket ile bağışıklığımızı güçlendirip, kalp ve damar sıhhatimiza olumlu katkılar sağlayabilir” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Daha Önce Eminim Ki Görmediniz - İnsan Hücresinin En Ayrıntılı Görüntüsü

PELVİK TİLT HAREKETİ:

Sırt üstü pozisyonda yatıp dizler bükülür ve ayak tabanları yere konur. Kollar gövdenin bitişiğinde avuç kısmı yere bakacak gibi dirsekler düz tutulur. Nefes verirken, karın kaslarını kasarak beli, yere değdirmeye çalışın. Sırt yerdeyken kalçalar hafif kasılmış yukarı kaldırın. Çok az bir süre nefessiz kalın. Nefes alınacağı zaman kalça yerde olsun karın ve kaslar gevşetilmeli. Hareketi birkaç kez yapın.

SQUAT HAREKETİ:

Aynı zamanda bacak, popo ve kalçanın biçimli olmasını sağlayan squat hareketinin yapılışı:

Vücudunuzu dik bir pozisyonda tutun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sırtınız düz durduktan sonra dizleri hafifçe bükün. (Sandalyeye oturuyormuş gibi)

Kalçayı baldır hizasına gelene kadar çömelin ve eski pozisyonunuza dönün.

15 kez tekrar edip 3 set oluşturun.

PLANK HAREKETİ:

Vücudunuz zemine bakacak biçimde yere uzanın. Dirsekler 90 derece duracak gibi yerden destek alın. Bu esnada omuzları da aynı hizada tutun. Baş bölgesinden topuklara kadar vücudu düz tutun. Yalnızca dirsek ve parmak uçlarından destek alın. Bu harekette önemle üstünde durulması gereken mühim duruş şeklinden biri de dirseklerin omuz altında durmasıdır.

CANAN KARATAYDAN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME ÖNERİLERİ

Vücudu hastalıklara karşı korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. İşte Prof. Dr. Canan Karatay’dan bağışıklık sistemini güçlendiren taktikler…

1- Kahvaltı sofralarından tereyağı kesinlikle eksik edilmemeli.

2- Her gün köy yumurtası tüketilmeli. Böylece yumurtanın içindeki aminoasitler bağışıklık sistemini güçlendirir.

3- Her gün 30 adet hakiki zeytin yenmeli.

4- Asitli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalı.

5- Bağışıklık sistemini mahveden en mühim besin şekerdir. Şeker kullanmak kesinlikle bırakılmalı.

6- Paça çorbası tüketimine önem verilmeli.

7- Her gün 1 kase ev yapımı yoğurt tüketilmeli.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE İÇMELİYİZ? BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN MUCİZEVİ KÜR TARİFLERİ

1- KİVİLİ SMOOTHİE:

K,E, C vitaminleri ile zengin bir potasyum kaynağı olan kivi, kalp ve kas sağlığını olumlu etkileyerek potasyum alımını güçlendirir. Kivili smoothienin içerisindeki yeşil elma ile maydanoz, vücuttaki toksinleri atmada etkilidir.

Ayrıca Bakınız.  Güneş Çarpması Nedir - Belirtileri - Tedavisi - Nasıl Anlaşılır - Ne İyi Gelir

Malzemeler:
– 200 ml taze sıkılmış yeşil elma suyu
-1 adet orta boy kivi
-100 gram körpe ıspanak yaprağı
– ½ demet maydanoz
– 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:
-Kivinin kabuklarını soyarak minik minik parçalara ayırın.
-Körpe ıspanak yapraklarını bol su altında iyice yıkayıp kurutun.
-Maydanoz, limon ve diğerlerini blenderdan geçirin. İşte bitti bile!

2- PANCARLI SMOOTHİE:

Sağlık yönünden yararlı olan pancar bitkisi özellikle de kanser savaşçısı olması ile bilinmektedir.

Malzemeler:
-200 gram kırmızı pancar (tercihen evvelden haşlanmış)
-1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
-100 gram yoğurt
-¼ demet maydanoz
-10 gram taze zencefil

Yapılışı:
– Zencefil ile pancarın kabuklarını soyup ufak parçalara ayırın.
-Yoğurdun suyunu süzerek, maydanoz yaprakları, limon suyu, kırmızı pancar ve zencefilleri blenderda tamamen karışana kadar geçirin.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir bitkisel

Bağışıklık sistemi nasıl Güçlenir İbrahim Saraçoğlu

Zayıf bağışıklık sistemi belirtileri

Bünyesi zayıf olanlar ne yapmalı?

bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi Testi nasıl yapılır?

Bağışıklık sistemi nedir?


Cevap bırakın