Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bakara Suresi okumanın faziletleri nelerdir?

Bakara Suresi Arapça ve Türkçe okunuşu

Kuran-ı Kerim’in en uzun suresi olan Bakara Suresi, 286 ayet-i kerimeden bir araya gelmektedir. İslam hukukunu en temel hatlarıyla anlattığı için bir hayli değerlidir. Müslümanların günlük yaşamda karşılaştıkları pek çok soruna ve olaya cevap olan Bakara suresi Kuran-ı Kerim’in indirilen 87. Suresi olsa da Kuran’da 2. Sırada bulunmaktadır. Bakara Suresi, birçok olayın akabinde iman edenlerin kafalarındaki soru işaretlerine ve anlık yaşadıkları sorunlara cevap olmuştur. Bu yüzden farklı farklı zamanlarda gerçekleşen olaylara göre indirildiği nakledilmektedir.

Bakara Suresi, İslam inancına göre İslam hukukunu, sosyal hayatı, toplumsal düzeni, gündelik hayatı içine alan ve inanları bu konularda aydınlatan suredir. Bunun Yanı Sıra tüm mucizelerine rağmen Allah’ın varlığını birliğini reddeden, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in tebliğine inanmayarak inkar edenlerin başlarına gelecekleri aktarmaktadır. Bakara Suresi, bundan öncekilerde indirilen dinlerin yaşadıkları değişimi, İsrailoğullarının tarihini, Kabe’nin yapılışı ve Hz. İbrahim’den söz etmektedir. Bakara Suresi bazı alim ve hocalara göre Kuran-ı Kerim’in özeti olarak görülür ve Kuran-ı Kerim’de uzun uzadıya anlatılan birçok konu Bakara Suresinde kısaca üstünde durulmuştur.

Bakara Suresinin ilk ayetlerinde geçen ifadelere göre Allah’a, Peygambere ve ahirete olan inanca vurgu yaparak iman edenlerin Kuran-ı Kerim’e dosdoğru inanarak Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirdiği nakledilmektedir. Bakara Suresi ilk 5 ayeti meali:

Elif Lâm Mîm (1) Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. (2) Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. (3) Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar. (4) İşte onlar Rab’lerinden bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır. (5)

Ayrıca Bakınız.  Kurban Nedir, Niçin Kesilir, Kimler Kesmelidir, Ayetleri, Kaç Kişi Kesilir 2021

BAKARA SURESİ FAZİLETLERİ

Kuran-ı Kerim’de her sure ve ayet insanoğluna doğru yolu gösterdiği için çok değerlidir. Her sure kendi içinde belli başlı konuları işleyerek doğruyu ve güzeli öğütlemektedir. Ayetel Kürsi ve Amenerrasulü gibi iki önemli duanın Bakara Suresinde yer alması da surenin değerli olmasına vesile olmaktadır. Bakara Suresi, Kuran-ı Kerim’deki birçok konuya değindiğinden dolayı birçok alim ve din hocası tarafından Kuran-ı Kerim’in özeti olarak görülür. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hadisleri ışığında Bakara Suresi faziletleri:

Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz! Muhakkak şeytan, içinde Bakara Suresi okunan evden kaçar

Allah gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce bir kitap yazdı ve o kitaptan iki ayet indirerek, Bakara Suresini kapadı. Bu iki ayet, bir evde üç gün okunmazsa, şeytan o eve yaklaşır

Kur’an’ı okumaya devam ediniz! Çünkü Kur’an kıyamet günü okuyucularına bir şefaatçi olarak gelecektir. İki Zehra’yı, Bakara ile Al-i İmran Suresini okumaya devam ediniz! Çünkü bu iki sure kıyamet gününde iki bulut kümesi yahut iki gölgeleyici şey yahut da gökyüzünde kanatlarını açmış saf saf iki alay kuş gibi gelecekler ve okuyucularını hararetten, ateşten koruyacaklar ve şefaat edeceklerdir. Bakara Suresini okumaya devam ediniz! Çünkü öğrenmek büyük berekettir! Onu terk etmek ise büyük ziyandır. Onun yararlarını ve bereketlerini elde etmeye kahramanlar bile muktedir olamazlar.

Her şeyin bir zirvesi mevcuttur. Kur’an’ın zirvesi de Bakara suresidir. Her kim onu evinde geceleyin okursa üç gün o eve şeytan girmez. Kim de onu evinde gündüzün okursa o eve üç gün, şeytan girmez.

Kuran’ın en faziletli suresi Bakara suresidir. Onun da en büyük ayeti Âyetü’l-Kürsî’dir. Bir evde Bakara suresi okunursa şeytan onu dinlemeye tahammül edemeyerek oradan dışarı fırlar.

Ayrıca Bakınız.  Ayetel Kürsi'nin Arapça ve Türkçe okunuşu

BAKARA SURESİ ARAPÇA VE TÜRKÇE OKUNUŞU İÇİN TIKLAYINIZCevap bırakın