Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bakü’de gezilecek yerler

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, tarihi meydanları ve ışıltılı caddeleri ile turistlere keyifli ve güzel bir seyahat geçirmelerine imkan sağlıyor. Peki Bakü’ye gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir? Problemin yanıtı haberimizde.

Kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gittiğiniz zaman kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. İki devlet bir millet sözünün doğruluğunu en uç noktasına kadar hissedeceğiniz Bakü seyahatinizde, aynı dünyanın diğer kentlerinde olduğu gibi muhakkak görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Kültürel ve tarihi zenginliklerini olduğu gibi ortaya çıkaran bu yerler, can Azerbaycan’ın sahip olduğu sosyolojik yapısı ve kültürel mirası hakkında da fikir sahibi olunmasını sağlar. Sizler için, Bakü’ye gittiğinizde görmeniz gereken yerler önerileri listesi bir araya getirdik.

BAKÜ’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

AZERBAYCAN HALI MÜZESİ

Azerbaycan halkının sembolü olan bu müze, 1967 senesinde kuruldu ve ilk sergisini 1972 senesinde açtı. Halkın en güçlü ve yaygın sanatlarından olan halı dokumacılığına ait eserleri ortaya çıkaran bu müze aynı zamanda Azerbaycan milli kültürünün de bir hazinesi olarak kabul edilmektedir. Bu müze içerisinde 10 bin üzeri eser bulunuyor. çoğunluğunun varlığı 17. ve 20. yüzyıla dayanıyor. Bu müze içerisinde bunun yanısıra ulusal elbiseler ve süslemeler de sergileniyor.

NİZAMİ CADDESİ

Bakü’de yer alan en ünlü ve büyük alışveriş caddelerinden olan Nizami Caddesi, alışveriş için aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilmenizi sağlıyor. Bu nedenle her zaman oldukça işlek ve kalabalık oluyor. Burada bunun yanısıra en şık ve lüks restaurant ve oteller de bulunuyor. Binalar üstünde Rönesans, Barok ve Neo-Gotik dönemlerden kalma stiller bulunuyor.

ÇEŞMELER MEYDANI

Bu meydan da aynı Nizami Caddesi gibi geceleri ışıklarıyla meydana ayrı bir atmosfer katıyor. Cadde süresince uzanan ve diğer adı Fevvareler Meydanı olan bu yer, Azerbaycan’ın Sovyet yönetimi altında olduğu zamanda inşa edilmiş ve adını da meydan boyu sıralanan çeşmelerden almıştır.

Ayrıca Bakınız.  Ergonomik Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır Çalışanlara Etkisi Nedir 2022

Halkın genel olarak hafta sonları gitmeyi tercih ettiği bu meydanda da birçok restaurant ve kafe bulunuyor. Yine festival, gösteri vb. etkinlikler de bu meydanda yapılıyor. Bunun yanısıra burada yer alan kafe ve restaurantların menüsünde, ‘Çeşmeler Meydanı’ adını taşıyan bir salata bulunuyor.

AZADLIK MEYDANI

Azad Azerbaycan Türkçe’sinde özgürlük anlamını taşıyor. Yani bu meydanın bir diğer adı da Özgürlük Meydanı olarak geçiyor. Ülkenin en büyük şehir merkezi olan bu meydan, Hükümet Konağı’nı içerisinde bulunduruyor. Bu meydan içerisinde eskiden Lenin anıtı da görülüyordu. Bunun nedeni olarak; eskiden adının Lenin Meydanı olarak geçmesidir. Lakin bu anıt yıkıldı ve meydana Azadlık Meydanı adı verildi. Şimdi burada lüks oteller bulunuyor.

Bu meydan Azerbaycan Türkleri için oldukça önem bir konuma sahiptir. Bu meydanda büyük gösteriler, ulusal bayramlar ve törenler kutlanıyor.

HİGHLAND PARK

Manzarasıyla büyüleyen bu yer, Görüntüleme Parkı adını da taşıyor. Bu parkın manzarasından Alev Kuleleri’ni ve Kız Kalesi’ni gezebilirsiniz. Bu parkta hem yürüyüş yapılabiliyor hem de deniz manzarasının tadı çıkarılabiliyor.Cevap bırakın