Bebek arabası puseti kaç aya kadar kullanılır?

0

Yeni doğan döneminin en temel ihtiyaçlarından biri olup çoğu zaman anneler için büyük bir kolaylık olan yeni doğan puseti yani ana kucağı …

Yeni doğan döneminin en temel ihtiyaçlarından biri olup çoğu zaman anneler için büyük bir kolaylık olan yeni doğan puseti yani ana kucağı kullanımı ile ilgili detaylar yazımızda! Yeni doğan puset nasıl kullanılır? Ana kucağı modelleri ve kullanım şekli…

Bebek pusete nasıl yatırılır ve oturtulur?

İki kişinin sürdürdüğü bir aile yaşantısına yeni bir üyenin daha geleceğini öğrenmek, çiftler için tarif edilemez bir mutluluk kaynağıdır. Evvellikle onun varlığına alışmak, daha daha sonra ise kendinizden bağımsız olarak yeni bir fert gibi onun adına hazırlıklar yapıp gereksinimlerini almak hem heyecanlı hem de maaliyetli bir durumdur. Daha birkaç ay evvelsine kadar varlığından haberdar olmadığınız ama artık içinizde ilk kendisini, sonra da hareketlerini hissettirerek ‘ben buradayım’ diyen yavrunuz için tüm hazırlıkların tamamlanmasını isteyebilirsiniz. Bu hazırlıklar arasında anne-baba adaylarının en çok arada kaldığı ve hangisini almanın daha kullanışlı ve faydalı olabileceği yönünde bazı eşyalar var. Bebeğinizin hem evde hem de arabada rahatça yatıp kalkmasını ya da taşınmasını sağlayan ürünlerden birisi de ana kucağı yani bir diğer ismiyle pusetler! Bebek ürünlerine incelediğimizde piyasadaki ana kucağı modelleri, ev tipi ve araç tipi olmak üzere 2 çeşittir. Özellikle ilk kez anne ve baba olacakların kafasında bebek alışverişi zamanı süresince değişik sualler olur. “Ana kucağı kaç aylıkken kullanılır?” sorusu da bu suallerdan biri. Ev tipi alınan ana kucağı modelleri daha çok uyutmak için kullanılıp sallanan modellerden oluşurken araba için alınan ana kucağında bakılan ilk özellik güvenlik olur. Peki ana kucağı alırken nelere dikkat edilmeli? Yeni doğan puseti kaçıncı aya kadar kullanılır?

ANA KUCAĞI NE ZAMAN KULLANILIR?

YENİ DOĞAN PUSETİ KAÇINCI AYA KADAR KULLANILIR?

Bebekten bebeğe değişse de genellikle incelediğimizde, doğumdan ortalama 3 ay sonra bebekler ilk defa oturtulmaya başlanır. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez ana kucağını yani pusete yatırılmalarını uygun bulmayan doktorlar, biçimleri gereği oturma şekline yakın bir hal alacakları için bebeğin ilk günlerdeki gibi düz zeminde yatması ya da taşınması tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız.  Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Lakin bazı anneler, doğumdan sonraki ilk zamanlarda bile bebeklerini baş uçlarından ayırmak istemeyebilir ve ana kucağına koymak isteyebilirler. Bunun için Ana kucağının çukur yerine ufak bir yastık yahut battaniye ile destek sağlanarak çukur düzleştirilebilir. Böylece doktorların önerilerine uygun hale getirilmeye çalışılabiliyor.

Modeller işlevine göre ne kadar değişiklik içerse de ev tipi ana kucağının kullanımı ile ilgili en verimli 6 ila 9 ay kadar kullanmak mantıklı olabilir.

ANA KUCAĞI MODELLERİ! EV TİPİ VE ARAÇ TİPİ ANA KUCAĞI

Ev tipi ana kucağı modelleri; bebek anne kucağındaymış gibi yaslanır pozisyonda dinlenmesini ve güvende olmasını sağlar. Ev tipi ana kucağı modeli, kendi içinde salıncaklı, titreşimli ve beşikli diye 3’e ayrılır.

Araç tipi ana kucağı modelleri ise, yolculuk sırasında bebeğin güvenliği için oldukça önem taşır. Emniyet kemeri takabileceği zamana kadar araç içinde korunmalarını sağlar.

ANA KUCAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ana kucağını satın alırken önemle üstünde durulması gereken en mühim husus bebeğin biraz büyüdükten sonra da kullanabilmesi için oturacağı/yatacağı yerin geniş ve katlanabilir olmasıdır. Bunun yanısıra sallanabilir olması evde daha idealdir.

Tabiki ana kucağı seçimi sırasında güvenliği de ön sıraya almalısınız. Emniyet kemeri mutlaka takılı olmalıdır.

YENİ DOĞAN BEBEK PUSETE NASIL YATIRILIR, NASIL OTURTULUR?

Bebeğiniz eğer çok ufak değilse sırtına destek olması için battaniye kullanılmamalıdır. Bebeği yatırdıktan sonra bacak arasından, belden ve omuzdan emniyet kemerlerini geçirin. Emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun. Ana kucağı kullanımı için tutma kulpunu taşıma pozisyonunda olsun.

Bebek arabası puseti kaç aya kadar kullanılır?

Portbebe kaç aya kadar Kullanılır?

Yenidoğan bebek pusete nasıl yatırılır?

Beneto Puset kaç aya kadar kullanılır?

Ev tipi ana kucağında uyutmak zararlı mı?

Ayrıca Bakınız.  Estetik ameliyatının hukukî sorumluluğu

Bebek arabası kaç aylıkken kullanılır?

Kanguru Kaç aylıkken kullanılır?

Yenidogan pusette uyutulur mu?


Cevap bırakın