Bebekler annelerini ne zaman tanımaya başlar?

0

Birçok annenin merak ettiği sorulardan biri olan Bebekler annelerini ne zaman tanımaya başlar? sorusudur. Yeni doğan bir bebeğin ufacık bir …

Birçok annenin merak ettiği sorulardan biri olan Bebekler annelerini ne zaman tanımaya başlar? sorusudur. Yeni doğan bir bebeğin ufacık bir tebessümü bile tüm dert tasayı unutturur iken bebeklerdeki bu anı kollamak anne ve babalar için çok mühimdir. Mutluluk kaynağı olan bu gülümsemenin ne zaman olacağını tam bilemediklerinden devamlı tetik halindedirler. Peki bebekler ne zaman gülümser? Bebeklerde gülme refleksi:

Yeni anne baba olan çiftlerin bebekleri ile alakalı en çok heyecan duyduğu anlardan birisi de iç kuşkusuz ki bebeklerinin yüzlerinde beliren o gülücükleri görmektir. İlk sosyal davranışları olan gülümsemeleri, aslını söylemek gerekirse bizlere gelişimleri hakkında pek çok şeyi çağrıştırmaktadır. Beyin ve sinir sistemi refleksleri olgunlaşma seviyesine ulaşmışsa başka kimselerle bağlantı kurabilmek adına gülümseyebilir. Kendi gülüşlerinin bir başkasının gözünde oluşabilecek duygu ve tepkilerin ne denli bir etkiye sahip olduklarını fark ederler. Durum böyle olunca da heyecanlarını, tatminiyetlerini ve sevinçlerini anlaşmaya vardırmak için gülümsemeyi kullanıyor. Lakin bebeklerin bu gülme refleksleri ile ilgili göz ardı edilmemesi gereken mühim bir husus var ki o da bu durumun her bebekte aynı aralıklarda gerçekleşmemesidir. İşin aslına incelediğimizde bebeklerin doğdukları andan bu yana uykularında farklı zamanlarda gülümsediklerine şahit oluruz ve bunun REM uykusu olduğunu çoğu zaman ilk etaptaanlayamayabiliriz. Uykusunda tebessümlerini yakaladığımızda yaşanan ani heyecan ve mutlulukların ise tarifi yoktur. Bebeğin gülüşlerini daha çok yakalamak için her an tetikte olup yerinden kıpırdamayan anne ve babalar bile var. Peki bebekler ne zaman güler, bebekleri güldürmek için neler yapılabilir?

BEBEKLER NE ZAMAN GÜLER? BEBEKLERDE İLK TEBESSÜM…

Yapılan çalışmalardan elde edilen bilimsel verilere göre, bebeklerin anne karnından bu yana gülümsediklerini gösteren işaretler vardır. Lakin bu gülümsemeler tabii ki bilinçli değil refleksiftir. Hamilelik dönemindeki anne adayının ileri düzey ultrason kontrolünde bu gülümsemelere rastlanabilir. Bebek doğduktan sonra anne ve babaların bebeklerinde nadir yakaladıkları gülüşleri halk arasında meleklerle konuşuyor ya da onlara gülümsüyor şeklinde tabir edilir.

Ayrıca Bakınız.  Tesettürde hırka modelleri! Uzun hırka modelleri

Lakin bebeğin gerçek anlamda bilinçli bir biçimde gülümsemesi genelde 2. aydan sonra görülmeye başlanır. 3. aydan sonra net bir biçimde görmeye başladığı için kendisine gülümseyen herkese de gülümseyebilir.

BEBEKLERDE GÜLÜMSEME AŞAMALARI:

(0-6 HAFTA) REFLEKSE BAĞLI GÜLME:

Bebeklerin REM uykusunda iken gülümsedikleri, uykusunda aniden el ve ayaklarını oynatarak irkildikleri fiziksel reflekslerin rastlandığı bir dönemdir.

(6-8 HAFTA) DUYARLI GÜLME:

Refleksif gülmeler yerine bilinçli gülmeler başlar. Bebeğinize sizin ve eşinizin yüzünü tanıyabilmesi için fırsatlar tanıyın ve yumuşak bir ses tonu ile konuşun.

(2-3 AY) İLK SOSYAL GÜLME:

Bebeğinizin artık sizi tanıdığı ve gördüğünde gülünç seslere gülerek tepki vereceği bir dönemdir. Onunla birlikte vakit geçirince size kahkahalarla gülebilir. Bu Sürede kol ve bacaklarla oynamak çok hoşuna gidecektir.

(6 AY) FARKINDA OLUNAN GÜLÜMSEME:

Gülme davranışları tamamen belirginleşir.


Cevap bırakın