Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebekler için pratik pirinç unu mama tarifi!

Anne sütünden sonra ek gıdaya geçiş döneminde bebeklere verilen besleyici muhallebi tarifleri ile karnını doyurabilirsiniz. Hem yapması pratik hem de lezzetli olan pirinç unlu muhallebi tarifi çeşitlerine haberimizden göz atabilirsiniz. Ek gıda dönemi için doyurucu mama tarifleri! Evde pratik ve kolay bebek muhallebisi nasıl yapılır? Bebekler için doyurucu ve kolay pirinç unlu mama tarifi…

Evde annelerin bebeklerinin karnını doyurmak için pişirdikleri muhallebiler, hem pratik hem de lezzetli olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen yiyecekler arasında yer almaktadır. yalnızca sütle olduğu gibi yalın olarak da pişirilebilen muhallebilere nazaran muzlu, irmikli, anne sütlü, pekmezli, bisküvili, devam mamalı ve meyveli muhallebiler de ek gıda dönemindeki bebekler için alternatif seçeneklerdir. Doyurucu donanımıyle birlikte vitamin, mineral gibi bazı besin değerlerini içeren malzemelerden yapılan muhallebilerin bebeğin damak zevkine uygun olması mühim bir ölçüdür. Ek gıda dönemine başlayan annelerin özellikle de akşam öğünlerinde tükettikleri pirinç unu mamaları karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Kilo problemi yaşayan bebeklerde uygun bir kilograma ulaşmaları için doktorlar tarafından önerilebilen pirinç unu maması yalnızca doyurucu olması sebebiyle tercih edilebilir. Lakin, burada önemle üstünde durulması gereken mühim bir nokta var. O da aşırıya kaçıldığı zaman bebeklerde obezite riskini arttırabileceği sorunudur. Anne sütü alan bebekler altıncı ayın sonunda kendini ek gıdaya hazır olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde, anneler yavaş yavaş ek gıda sürecini başlatabilir. Ek gıda dönemi ile ilgili bebekler için pek çok öneri sunulurken hazırlanacak olan gıdaların bebeğin damak tadına uygunluğu ve besleyiciliği yönünden oldukça mühim bir konudur. Altıncı ayını doldurduktan sonra ek gıdaya başlatılan bebeklerde yalnızca 1 öğün tercih edilebilir. 9-12 aylık zamandan sonra ek gıdaya alışan bebeklerde öğün sayısı 3’e çıkartılabilir. Peki pirinç unu ile mama nasıl yapılır? Pirinç unu mama tarifi nedir? İşte detaylar…

BEBEK MUHALLEBİSİ FAYDALI MI? NEDEN BEBEK MUHALLEBİSİ?

Özellikle de ilk defa anne olan bir kadının emzirme döneminden sonra bebeğini bekleyen ek gıda sürecini nasıl En kaliteli geçirebileceğini düşünmesi normaldir. Hangi gıdadan başlamak gerektiğini ve öğün aralarında bebeğe ne kadar mama verilmesi gerektiği gibi bazı temel bilgilerin bilinmesi gerekir. Ek gıda döneminde muhallebinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebini ise şu maddelerle sıralayabiliriz:

Ayrıca Bakınız.  Anne Sütünü Artırmanın Yolları

-Kıvamı bebeğin damağına en uygun olması donanımıyle kolay yedirilebilir.

-Çok süratli ve kolay sindirilebilir, bebekte rahatsızlık hissi uyandırmaz.

-Kolik problemine yol açmaz.

-Farklı tarifleri ile bebeğin sıkılmadan beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.

-Alerji olasılığı düşük. (Bebeğin gelişim ayına uygun besinler tercih edilmeli!)

BEBEK MUHALLEBİSİNE NE ZAMAN BAŞLANIR?

BEBEKLERE MUHALLEBİ NE KADAR VERİLMELİ?

Emzirme dönemindeki annenin sütü bolsa ve bebeğin kilo alımı normal bir biçimde ilerlerse ilk altı aylık zamanda anne sütünden başka bir şey önerilmez. Ek gıda önemine girileceği zamanda tavsiye edilen ilk gıda bebek muhallebisidir.

Muhallebinin miktarını ilk gün 1 çay kaşığı, 2.gün 1 tatlı kaşığı, 3. gün de ½ çay bardağı olarak verilmesi tavsiye edilebilir. İlk 3 günde başka gıda denemeyin. Herhangi bir terslukta gıdayı bırakıp çocuk doktoruna bilgi ver.

YENİ DOĞAN BEBEĞE HANGİ MAMALAR VERİLEBİLİR?

BEBEK MAMASI ÇEŞİTLERİ

İlk altı aydan sonra bazı anneler bebeklerini emzirmelerinin yanı sıra ek gıdalara alışması için ya da farklı nedenlerden dolayı mama takviyesi almaya başlar. Peki, yeni doğan bir bebek için hangi tür mamalar tercih edilmeli?

– İNEK SÜTÜ BAZLI MAMALAR

Anne sütüne olan benzerliğiyle bilinen inek sütü, bebeklerin gelişimi yönünden oldukça faydalıdır. Besin dengesi ve kolay sindirim için tavsiye edilen bir mama türüdür. Lakin, bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa bu tür mamaları tercih etmemelisiniz.

– SOYA BAZLI MAMALAR

Hayvansal gıdaları bebeğinize yedirmek istemiyorsanız bu tür mamaları tercih edebilirsiniz. bunun yanısıra bebeğinizin inek sütündeki laktoza ve proteine alerjisi olduğu durumda soya bazlı mamalar verebilirsiniz. Lakin ne olur ne olmaz diye alerji riskinin olmadığından emin olmalısınız.

– PROTEİN HİDROLİZATLI MAMALAR

Yukarıda bahsedilen iki mama türüne alerjisi olan bebekler için uygun bir mama türüdür. Bu mamanın alerjik reaksiyon gösterme ihtimali diğerlerine göre daha azdır.

Ayrıca Bakınız.  Müge Anlı ile Tatlı Sert Programına Neden Bu Kadar İlgi Duyuluyor

BEBEK MUHALLEBİSİ NASIL YAPILIR? BEBEKLER İÇİN SU MUHALLEBİSİ YAPIMI

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Malzemeler:

1 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 su bardağı su

Yapılışı:

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk alana kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edilir.

ARI MAMA KİLO ALDIRIR MI? ARI MAMA NE ZAMAN VERİLİR? ARI PİRİNÇ UNU YAPILIŞI

Ek gıda dönemine geçişte annelerin devamlı olarak pişirmeye hazır olduğu pirinç unu mamalarının içerisinde bebek için faydalı hiçbir besin kaynağı yoktur. Pirinç unu mamasına göre daha tercih edilebilir bir mama markası olan arı pirinç unu, bilinenlere göre daha zararsız ve 12 vitamini içinde bulundurmaktadır. Helal sertifikası olan arı pirinç unu maması pişirdikten 1 saat sonra tüketilmelidir. Peki arı mama nasıl hazırlanır? İşte yapılışı…

EVDE ARI MAMA NASIL YAPILIR? ARI PİRİNÇ UNU MAMASI TARİFİ:

Cezvede suyu kaynattıktan sonra arı pirinç ununu ekleyip kaynatma uygulayın. Ilıklaştıktan sonra bebeğinize kolayca yedirebileceğiniz arı pirinç unu mamasının tatlanması için sakın şeker kullanmayınız. Herhangi bir alerjik riske karşılık doktor onayı almadan arı mama tüketmemenizi öneririz.

PİRİNÇ UNU MAMASI NASIL YAPILIR? PİRİNÇ UNUNDAN MAMA TARİFİ

PİRİNÇ UNU MAMA TARİFİ

Malzemeler:

Bebek muhallebisi
2 çorba kaşığı tam pirinç unu
2/3 su bardağı su
1/3 su bardağı anne sütü yahut hazırlanmış formül mama

Hazırlanışı:

Oda sıcaklığındaki pirinç unuyla birlikte temiz bir kaba koyun. Orta ısıdaki ateşte karıştırarak pişirin. Fokurdamaya başlayınca altını kısıp 5-8 dakika daha pişirin.
Ocağın altını kapattıktan sonra anne sütü yahut su ile hazırladığınız formül sütü karışıma ilave ederek güzelce yedirin.

yalnızca SU VE PİRİNÇ UNU İLE MAMA TARİFİ

MALZEMELER:

1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI:

İçi temiz bir kaba suyu ve pirinç ununu koyarak güzelce pişirelim. Lakin, burada kullanacağımız suyun içme suyu olması çok mühimdir. İçme suyunu kullanırken de evvelsinde kaynatılıp soğutulmasına dikkat edin. Mamayı hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ekleyin. Ilık hale gelince bebeğinize afiyetle yedirin.

Ayrıca Bakınız.  En güzel tesettür abiye modelleri!

BİBERON TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

En az yapımı kadar hijyenik olması da önemli olan mama yapımından sonra biberonu boşalttıktan sonra iyice yıkayıp mutlaka kaynatılarak diğer mama yapımına geçilmelidir. Biberonda arta kalan mama bebeğe kesinlikle bir daha verilmemelidir. O yüzden bebeğin yiyebileceği kadar mama pişirmek en doğrusu olacaktır. Mamaya ekleyeceğiniz 3 ölçek devam sütünden besleyici değeri yüksek bir mama uygulayabilirsiniz.

4 AYLIK BEBEKLER İÇİN DEVAM SÜTLÜ MUHALLEBİ YAPIMI

MALZEMELER:

100 ml kaynamış su
2 tatlı kaşığı pirinç unu
6 ölçek aptamil devam mama

YAPILIŞI:

Bebekler için yapılan muhallebilerde genelde süt kullanılıyor iken bu tarifte yalnızca su kullanılacaktır. Pirinç ununu ve suyu cezvede karıştırarak güzelce pişirin. Koyu bir renk alınca altını kapatıp ılımasını bekleyin. sonrasında devam mamayı ekleyip yeniden karıştırarak hafif ılık olunca yedirin.

PİRİNÇ UNU MAMASI BEBEĞE YARARLI MI ZARARLI MI?

Ek gıda dönemindeki bebeklere özel olarak üretilen mama çeşitleri ile çoğu zaman karıştırılan pirinç unu maması, geçmişten günümüze kadar uzanan ve en sık tercih edilen mama türlerinden biridir. Pirincin öğütülüp toz oluşması ile elde edilen pirinç unu besleyici değeri olmamasına rağmen zayıf bebeklerde kilo aldırmak için tüketilebilen alternatiflerdir. Karbonhidrat ağırlıklı olması sebebiyle kiloya birebir etki eden pirinç unu mamasının içindeki zararlı durumlar da şunlardan oluşmaktadır:

– Çok fazla miktarda arsenik içermesi.

– Pirincin un oluncaya kadar zararlı işlemlerden geçmesi.

– Pirincin yetişkinlerde bile kullanımının önerilmemesi.

PİRİNÇ UNU MAMASI YAPACAKSANIZ…

Tüm bunlara rağmen pirinç unu maması yapacaksanız bebeğinizin sağlığını düşünerek bazı donanımlara dikkat etmelisiniz. Pirinç unu hazırlarken mamanın devam sütü içermesi gerekir. Tahıl çeşitleri ile mamaya zenginlik katılmalıdır. 1 yaşından ufak bebeğe yapacaksanız asla süt kullanımında inek sütün tercih etmemelisiniz.

BEBEKLER İÇİN PRATİK MEYVELİ YOĞURT YAPIMICevap bırakın