Bebeklerde kanguru kaç aylıkken kullanılmalı?

0

Bebeklerin anne kucağında kolaylıkla taşınmasını sağlayan kanguru kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde biraraya getirdik …

Bebeklerin anne kucağında kolaylıkla taşınmasını sağlayan kanguru kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde biraraya getirdik. Bebeklerde kanguru kaç aylıkken kullanılır, erkek bebeklerde kanguru kullanmak doğru mu? Kız ve erkek bebeklerde kanguru kullanımı

Günlük yaşamı içerisinde annelerin işini en çok basitlaştıran ürünlerden birisi de bebeklerini taşımaya yardımcı olan ürünlerdir. İlerleyen dönemlerde bebeğin boyu ve ağırlığı giderek artacağı için taşınması daha da zor olacaktır. Bebeklerin kucakta daha rahat taşınabilmesi ve anneye bebeğin ağırlığından dolayı bel ile sırt bölgesine yük binmemesini amaçlamaya yönelik üretilen kanguru ve sling aracılığıyla anneler, günlük hayatlarına bebeklerini yanlarından ayırmadan devam edebiliyorlar. Peki, bu iki üründen hangisi daha kullanışlı? Ev işi yaparken ya da dışarıda bebeğini taşımaya iki elini kullanamayanlar için büyük bir kolaylık sağlanan ürünlerde kanguruya kaçıncı ayda başlanabilir? Annelerin işini kolaylaştıran en işe yarar ürünlerden biri olan kanguru seçiminde önemle üstünde durulması gerekenler…

HANGİSİ DAHA KULLANIŞLI: BEBEKLERDE KANGURU MU, SLİNG Mİ?

KANGURU

– Doktorlar, bebeklerde kanguru kullanımına 2. aydan sonra başlanması gerektiğini tavsiye ediyor.

– Bazı bebeklerin kalça kısmındaki oyuk oturma anında boşlukta kaldığından dolayı kalça çıkıklığına neden olabilir. Kanguru ise buradaki boşluğu doldurarak kalça çıkıklığı riskini önüne geçer.

– Kanguru satın alırken baş desteğinin olmasına, pamuklu ve yıkanabilir olmasına özen gösterilmelidir.

– Bebeklerin güvenli bir biçimde taşınmasını sağlar.

– Bebek ve anne ten tene temas edeceğinden dolayı güvenli bağlanma olumlu yönde gelişir.

SLİNG

– Bebeği anne karnında gibi hissettirir ve doğar doğmaz kullanılabilir bir üründür.

– Pamuklu olanları terleme yapmaz.

– Dezavantajı ise tek taraflı takıldığı için bebeğin kilosunun artmasıyla annenin omzunu çok ağrıtacaktır. Ağırlık tek tarafa bineceği için bu anneleri epey zorlamaktadır. Lakin, kanguruda ağırlık her iki tarafa eşit dağılacağı için böyle bir durum söz konusu değildir.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte ayva gamze yapar mı?

BEBEKLERDE KANGURUYA KAÇ AYLIKKEN BAŞLANIR? KANGURU KULLANMAYA NE ZAMAN BAŞLANIR?

İsmini, yavrusunu karnındaki cebinde taşıyan kangurudan alan bu bebek ürünü yeni doğan ve daha büyük bebeklerde kullanılsa da uzman kişiler kanguru kullanımı için en az 2 aylık süreyi uygun buluyor.

Doğumdan en az 2 aydan sonra 18 kiloya ya da 4 yaşına kadar bebek kangurusunda taşınabilirler.

KANGURU BEBEKLER İÇİN FAYDALI MI? BEBEKLERDE KANGURUNUN FAYDASI

Kollarınıza ihtiyaç duymadan bebeğinizi yanı başınızda tutabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz kanguru aracılığıyla büyük bir rahatlık yaşayabilirsiniz. Bebeğinizi kolayca taşıma olanağı sağlayan bu kanguru da bebeğin ağırlığının hissedilmemesi en büyük artısı olarak görülmektedir. Anne yahut baba ile aradaki duygusal bağı pekiştiren kangurunun bebekte bazı sıkıntılara yol açabileceği de öne sürülmektedir.

BEBEKLERDE KANGURU KULLANMAK ZARARLI MI?

Halk arasında yaygın düşüncelere göre bebeklerde kanguru kullanımından dolayı bebek kucağa bağımlı hale gelebilir. Halbuki uzman kişiler bunun tam tersini yani ten tene temas ile aradaki bağı güçlendireceğini söylemektedir.

Özellikle de yeni doğan döneminde, annelerine dokunuyor olmanın verdiği huzur ve güven ile rahatlık sağlamaktadırlar.

BEBEKLERDE KANGURU NASIL KULLANILIR?

Kanguruyu bebeğe takacağınız zaman ilk olarak bel kısmını takın. Daha sonra bebeği kangurunun tam ortasına oturtun ve kol tarafını takın. Arkada olan klipsi kapatıp kafa destek bandından yardım alarak bebeğinizin kafasını geriye fırlatmasını önleyebilirsiniz.

İlk aylarda bebeğin yüzünün ebeveyne bakması ve boyun kasları gelişmemiş bir bebeğin kafasını yaslaması gerekir. 2. aydan sonra bebeğin yüzü dışa dönük kullanılabilir.

ERKEK BEBEKLERDE KANGURU KULLANMAK DOĞRU MU?

Erkek bebekler kanguruya oturtuldukları zaman testislerinin uğrayacağı baskıdan dolayı zarar görebileceği kaygısi hakimdir. Lakin, yapılan araştırmalara göre erkek çocukların testislerinde herhangi bir soruna yol açtığına dair kesin bulgu bulunamamıştır. Doğru takıldığında ayaklar serbest olarak kaldığı zaman bebeği elde taşımakla aynı durumdur.

Ayrıca Bakınız.  7 Günlük Detoks Programı ile Sizde Yenilenin

Bebek 9-10 kilo olunca dikkat etmek gerekir ki; o da kanguruya binen yükün hem ebeveyne hem de bebeğe zarar verebileceğindendir.

Erkek bebek kanguru kaç aylıkken Kullanılır?

Erkek bebeklerde kanguru kullanımı

Solomombaby kanguru kaç aylıkken kullanılır?

Erkek Bebek kanguru kaç aylikken kullanılır?

Chicco kanguru kaç aylıkken kullanımı

Yenidoğan bebek için kanguru

2 aylık bebek kanguruda nasıl taşınır?

Kanguru kaç aylıkken kullanılır Kadınlar Kulübü


Cevap bırakın