Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklerde kızamık belirtileri ve tedavisi

Döküntülü hastalıklar grubunda yer alarak çocukluk çağı döneminde rastlanan bulaşıcı rahatsızlıklardan olan kızamık, bebeklikte ve yetişkinlikte de görülmektedir. Solunum yolu ya da direkt temas ile hızla bir başkasına geçebilen kızamık hastalığına karşı yapılabilecek bazı müdahaleler vardır. Peki bebeklerde kızamık nedir, kızamığın belirtileri neler? Kızamık olan çocuğa yapılması gerekenler ve kızamık aşısı ayı…

Kızamık hastalığı, yetişkinlere nazaran çocukluk döneminde daha sık yaşanan ve vücutta benek benek kırmızı noktalar halinde kendini gösteren bir tür bulaşıcı enfeksiyon türüdür. Çoğu zaman öksürük, gözlerde kanlanma, yüksek ateş ve ciltte oluşan leke gibi belirtilerin de tempo tuttuği bu hastalık solunum yolu yahut hastaya direkt temas yoluyla bulaşan virüsten ibarettir. İlk evvel üst solunum yolu belirtileri ile vücutta sinyaller veren kızamık virüsü daha sonra yüz ve ense bölgelerinden başlayıp giderek yayılan döküntülü hastalığa dönüşür. Çocukluk çağı aşı takviminde yer alan kızamık aşısı, bu hastalığa sebep olabilecek mikroplarla savaşma olanağı sunar. Vücut direncinin zayıf düştüğü anlarda çocukta zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit gibi durumlar görülebilir. Bulaşıcı olan tüm hastalık grubunda olduğu gibi kızamıkta da döküntüler olduğu müddetçe bulaşma riski vardır. Bu nedenle bebeklik ve çocukluk evresinde yapılması gereken aşıların ihmal edilmemesi, bulaşma riskine ve enfeksiyonlara karşı hijyene dikkat edilmesi bir hayli mühimdir.

TIKLA OKU: BEBEKLİK VE ÇOCUKLUKTA SU ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ/ NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ

KIZAMIK VİRÜSÜ NEDİR? BEBEKLERDE KIZAMIK BELİRTİLERİ:

Özellikle de Kış ve İlkbahar mevsiminde kendini gösteren kızamık hastalığına en çok okul çağı çocuklarında rastlanmaktadır. Vücut direnci az olan bebeklerde ve hamilelik döneminde ciddi bir tehlike oluşturan kızamık, gerekli önlemler alınmadığı zaman çok kısa bir sürede bulaşabilen bir hastalıktır. Havadaki damlacıklar yoluyla kişiden insana geçen kızamığın kuluçka dönemi 10 ila 14 gün arasında yer almaktadır. Çocukluk döneminde kızamık geçirilmişse o kişi kızamık hastalığına karşı bağışıklık kazanmış olur ve ilerleyen dönemlerde yeniden kızamık olma ihtimali sıfırlanır.

Ayrıca Bakınız.  Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

Bebeklerde ve çocuklarda kızamık belirtileri basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna eş değerdir. Burun akıntısı, öksürük, hapşırık, bitkinlik, yorgunluk, ateşlenme, boğaz ağrısı, ağız içinde, diş etlerinin çevresinde, yanak içlerinde, gözlerin ışığa karşı duyarlıiyet göstermesi gibi belirtiler hastalığın ilk üç gününde görülür.

Hastalığın 4. ila 8. günlerinde ateş, 39’dan yukarı çıkar ve kulak ile ense arkasında döküntüler görülmeye başlanır. Ense ve kulaktan başlayan bu döküntüler tüm bedeni sarıp sarmalar ve hafif kabarıklıklar görülür. Bu döküntüler ortalama 4 gün kadar gözle görülür haldedir.

Daha sonra hafif bir soyulma ile rengi solgunlaşarak ateş inmeye başlar. Lakin hastalığın yol açtığu öksürük ortalama 10 gün kadardır.

Kızamık hastalığı görülenlerin ortalama %30’unda bir ya da pek çok komplikasyon gelişir. Bilhassa 1 yaşından ufak çocuk ve aşı olmayan yetişkinlerde komplikasyon riski çok daha büyükdır. Enfekte olan kimsede, döküntüler başlamadan evvelki 4 gün ve döküntülerin başlamasıyla birlikte olan 4 gün bulaştırıcı olarak değerlendirilir.

KIZAMIK HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Kızamık virüsünün bulaşma kaynağının tek etkeni insandır. Kızamık geçiren bir yetişkin ya da çocuk hapşırdığında, ökdevam ettiğinde ya da konuştuğunda ortaya koyduğı tükürük damlacıklarının sıhhatli kişi tarafından solunması halinde kızamık çok basit bir biçimde bulaşabilir. Hapşırma ile birlikte havaya karışan virüs, bir saat havada asılı kalır. Bu sebeple kızamık için solunum teması, hastalığın bulaşmasında bir hayli mühim bir etkendir.

Kızamık olan kişinin havlu, çamaşır, tabak, çatal ya da oyuncak gibi eşyalara, sıhhatli kişinin dokunması hastalığın bulaşması için büyük risk oluşturur.

BEBEKLERE KIZAMIK AŞISI KAÇINCI AYDA YAPTIRILMALI?

Kızamık aşısı iki ya da üç doz halinde uygulanmakla birlikte 12. ayda yapılır. İkinci dozu ise 5-6 yaş grubunda uygulanır. Bazı durumlarda 12 yaşlarında üçüncü doz da yapılabilmektedir. Doktor onayı ile hareket edilmelidir.

Ayrıca Bakınız.  Tüp Bebek Nedir - 2021 Tüp Bebek Fiyatları - Aşamaları - En İyi Tüp Bebek Merkezi

KIZAMIK HASTALIĞININ NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ! KIZAMIK OLAN ÇOCUĞA NE YAPILMALI?

En kolay aşı yoluyla tedavi edilir. Peki bu hastalığın diğer tedavi metodları neler? İşte cevabı…

1- Hastalığa karşı bağışıklığı olmayan bireyler, virüsün tesiri altında olduğu zaman 3 gün içerisinde kızamık aşısı olmamalıdırlar.

2- Özellikle de ufak yaşlardaki çocuklarda yükselen ateş, nöbeti tetikleyebilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için doktor onayını alarak ateş düşürücüler kullanılabilir.

3- Bağışıklık sistemi güçsüz olan ve kızamık hastalığına maruz kalan hamileler, bebekler ve diğer kişiler bağışıklık serumu olarak nitelendirilen protein enjeksiyonunu alması gerekir.

4- Vücudun A vitamini yönünden yetersiz kalması, kızamığı tetikleyebilir. Bu nedenle bağışıklık sistemini arttırmak için içerisinde A vitamini bulunduran meyveler tüketilebilir.

5- Yine aynı biçimde doktorunuzla görüşerek antibiyotik nasıl tedavi edileceğine başlayabilirsiniz.

Bebeklerde kızamık belirtileri

Kızamık olan çocuğa ne yapılmalı

Kızamık nasıl geçer

Yeni doğan bebeklerde kızamık

Yetişkinlerde kızamık belirtileri

Kızamık aşısı olan kızamık çıkarırmı

Kızamık fotoğrafları

Kızamıkçık belirtileri


Cevap bırakın