Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklerde vajinal yapışıklık nedir? Ne zaman geçer?

İlk altı aydan sonra kız bebeklerde ve ergenlik zamanındaki genç kızlarda rastlanan vajinal yapışıklık, çoğu insana endişeler verebilmektedir. Peki vajinal yapışıklık bebeklerde ne zaman geçer? Vajinal yapışıklık belirtisi ve nasıl tedavi edileceği…

Ufak kız çocuklarının cinsel organlarında ‘ufak dudak’ olarak tabir edilen ve her iki yan taraftaki yapıların birbirlerine yapışık olması bazı zaman idrar çıkış deliğini ince doku ile kapatması tıp dilinde Labial Füzyon olarak geçer. Doğumdan sonraki ilk altı ayda oluşan bu yapışma zamanla bölgede tahrişe veya kurumaya sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra genital bölge temizliğini yaparken aşırı hassas davranmaya bağlı gelişebilen mikrotravmalar, tercih edilen alt bezi veya cilde temas eden kimyasal maddeler birtakım enfeksiyonlara bağlı olarak yapışıklığa zemin oluşturabilir. Nadiren ergenlik zamanındaki genç kızlarda da rastlanabilen dudak yapışıklığı ağrı veya sızı vermediği için kolay kolay kendini belli etmez. Kız bebeklerde ve ergenlik çağındaki genç kızlarda görülebilen vajinal yapışıklık ile alakalı araştırılanleri sizler için haberimizde bir araya getirdik. Peki bebeklerde vajinal yapışıklık ne zaman geçer? Genital bölgede dudak yapışıklığı sebepleri ve nasıl tedavi edileceği…

BEBEKLERDE VAJİNA YAPIŞIKLIĞI SEBEPLERİ VE NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ!

Temizlemek maksismiyle gösterilen aşırı sürtünme hareketi, östrojen yetersizliği, idrar yolu enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu ve ıslak mendili kullanımları gibi başlıca bazı etkenler Genital dudak yapışıklığına zemin hazırlayabilmektedir.

Vajina yapışıklığının seyrek görülen ters etkilerinden birisi de idrar yolları iltihabıdır. Buna benzer durumlarda östrojen içerikli kremler 2-8 hafta arası süreyle günlük 2 defa yapışkan yerlere sürülür. Çoğu kimsede iki üç hafta içinde yapışıklıklar açılmaya başlar.

İleri derecedeki Labial füzyon yapışıklıkları genel anestezi altında açılabilir. Müdahale daha sonraki tedavi olma boyunca birkaç hafta ufak dudaklar iki yana açılarak bölgeye östrojen veya vazelin krem sürülmelidir.

Ayrıca Bakınız.  İkiz bebek olmasını sağlayan 7 yiyecek


Bebeklerde vajinada yapışıklık Kadınlar Kulübü,

Bebeklerde vajinal yapışıklık ne zaman geçer,

Labial füzyon Kadınlar Kulübü,

Labial füzyon bebeklerde vajina yapışıklığı resmi,

Labial yapışıklık,

Bebeklerde vajina açıklığı,

Vajinal yapışıklık zeytinyağı,

Vajina kapalılığı tedavisi,Cevap bırakın