Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklere ıhlamur verilir mi? İşte cevabı

Aktarlarda kışın en çok rağbet gören bitkiler arasında başı çeken ıhlamur, vücuda sağladığı saymakla bitmeyen yararları ile her derdin devası oluyor. Yetişkinlerin çok kolay bir biçimde hazırlayıp tükettiği ıhlamur çayını bebeklerde kullanabilir miyiz diye düşünüyorsanız cevabı haberde! Ihlamur çayı bebeklere ne zaman verilir? Ihlamur çayının bebeklere yararları neler? Bebeklerde ıhlamur çayı tarifi ve kullanımı..

Özellikle de Kış mevsiminde her derde deva olan ıhlamur bitkisi, grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en tesirli yollarından biridir. sıhhatli bitkisel karışımların vücuda sağladığı faydalar gerek hastalıkları iyileştirmeye yönelik gerek de zayıflatma ve cilt güzelliğini sağlamada tesirlidir. Hastalıklar karşısında düzenli ve doğru tüketilirse ilaç gibi gelecek olan bitkisel karışımlar, eski dönemlerde sıklıkla uygulanan iyileştirici yöntemlerdendir. Üstelik yalnızca yetişkinlik dönemindeki kimseler için iyi gelmeyen bazı bitkiler, bebeklikteki pek çok problemin çaresi oluyor. Kışın grip ya da nezle olduğumuzda evde 5 dakikada yapabildiğimiz ıhlamur çayı gibi faydalı karışımlar bebekleri de doğrudan etkileyebiliyor. Kolik problemi ile başı dertte olan annelerin bebeklerinde bu gaz sancılarını hafifletecek ve uykuya daha kolay dalmalarını sağlayacak ıhlamurun bebeklerdeki kullanım şekli mühimdir. Ihlamurun bebekler için de faydalı olduğunu savunan uzman kişiler, bu bitkinin aşırı tüketilmesinin sakıncalı sonuçlar doğurabileceği hakkında aileleri uyarıyor. Peki ıhlamur bebeklere verilmeli mi? Ihlamur bebeklere kaç aylık iken içirilebilir? Ihlamur çayı bebeklerde alerji yapar mı? Bebeklerde ıhlamur çayı kullanımı…

TIKLA OKU: KAÇ AYLIKKEN SU İÇİLİR? BEBEKLERE SU NE ZAMAN VERİLMELİ?

BEBEKLERE IHLAMUR VERİLİR Mİ? BEBEKLERDE IHLAMURUN FAYDALARI

TIKLA OKU: İNANILMAZ YÖNTEM! IHLAMUR İLE ZAYIFLAMA FORMÜLÜ

Mevsim geçişlerinin görüldüğü aylarda soğuk algınlığı ve grip oldukça yaygın görülür. Bu zamanda iyileşme sürecini hızlandırmak için içilebilecek en yararlı bitki çayı kuşkusuz ıhlamurdur. Yalnızca çiçeklerinin ya da yapraklarının olduğu bölüm değilde ikisi bir arada yer aldığı zaman tesiri fark edilecek olan ıhlamur, doktor onayı almadan kesinlikle tüketilmemelidir.

Ayrıca Bakınız.  Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Daha çok kabızlık sorunu için bebeklere ve çocuklara tavsiye edilen ıhlamur çayı, hoş kokusuyla oldukça tesirli bir bitkidir. A ve B6 vitaminleri, kalsiyum yönünden şifa deposu olan ıhlamur, bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin ve çocukların gelişimine katkı sağlar. Boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıkları geçirmeye yarayan ıhlamur çayında açıklık oldukça mühimdir.

Yetişkinlerin tükettiği ıhlamur çaylarındaki bazı karabiber ve bal gibi malzemeler bebek sağlığını ters etkileyecektir. Zira 1 yaşından ufak bebeklere bal gibi bazı gıdaların yedirilmesi kesinlikle yasaktır.

IHLAMUR BEBEKLERDE ALERJİ YAPAR MI? BEBEKLERE IHLAMUR TARİFİ

Hafif derecede olmakla birlikte alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek ıhlamur çayının bebeğe verilebilmesi için doktorun haberi olması gerekir. Emzirme dönemindeki bir annenin tüketmemesi gerektiği gibi her bebeğin ya da çocuğun da ıhlamur bitkisini kullanması doğru olmayabilir. Alerjik bünyesi olan ve 1 yaşını doldurmayan bebeklerde ıhlamur bitkisi tüketilmemelidir.

BEBEKLERE IHLAMUR NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

Ihlamurun çiçeği ve yaprakları
Tarçın kabuğu
Elma Kabuğu
1-2 tane kakule
1 tane karanfil

YAPILIŞI:

Yukarıda bahsedilen malzemelerin üstüne kaynar su ilave ederek ortalama 10 dakika demleyin. Kaynama Daha sonra 1 çay kaşığı bal ekleyin. (1 yaşından büyükler için)

BEBEKLER KAÇ AYLIKKEN IHLAMUR ÇAYI İÇEBİLİR?

BEBEKLERDE IHLAMUR ÇAYI KULLANIMI

6 aylık zamandan sonra doktor kontrolü ile verilebilecek olan bitki çayları tüketileceği zaman çok az miktarda kullanılmalıdır. Dışarıda hazır olarak satılan hiçbir bitki çayı ne bebeğe ne de çocuğa verilmemelidir. Bebeklik döneminde belli bir zamandan sonra uyku sorunu yaşayanlar için tavsiye edilen papatya çayının haricinde zamanında taze olarak toplanmış ıhlamur da kullanılabilir.

Bebeğe içirilecek olan ıhlamur çayının taze demlenmesi ve ılık tüketilmesi önerilir. Tuvaletini yapamayan bebek ve çocuklarda kabızlık önleyici bir işlevi olan ıhlamur göğüsün yumuşayıp balgam atmasına da faydalı oluyor.

Ayrıca Bakınız.  Menopoz süreci ve Erken menopoz belirtileri

BEBEKLERE IHLAMUR ÇAYI NASIL VERİLMELİ?

Bebeğinizin gaz sancısı çektiği bir günde yapacağınız ıhlamur çayı ile sindirim sistemini çalışır hale getirerek gaz sorunlarını azaltabilirsiniz. bunun yanısıra sakinleştirici bir donanımı olan ıhlamuru, bebeğinizin huysuzlandığı vakitte içirirseniz sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu çayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey, ıhlamurun yapraklarını dahil etmeden yalnızca çiçeklerini demlemek olacaktır.

Bir tutam ıhlamuru, fincana koyup üzerine kaynar su ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. sonrasında demlenen çaydan bebeğinize en çok 3 çay kaşığı kadar vermelisiniz.

NOT: Her ihtimale karşılık ıhlamuru bebeğinize doktor onayı alarak vermenizi öneririz…Cevap bırakın