Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bebeklere kilo nasıl aldırılır? Bebeğime nasıl kilo aldırabilirim?

Kilo açısından yetersiz olan ve bebeğinin en kısa zamanda kilo almasını isteyen anneler için beslenmelerinde rehber olacak yiyeceklere öncelik verdik. Ek gıda zamanında ağırlık verildiği zaman bebeklerde kilo yapan yiyecekleri siz değerli okurlarımız için inceledik. Bebeklere kilo nasıl aldırılır? Zayıf bebeklere kilo aldırmak için ne yapılmalı? Bebeklerde süratli kilo aldıran yöntemler! Bebeklerde kilo aldıran mama yapımı…

İster bebeklikte olsun ister yetişkinlikte sağlıklı bir büyüme için boy ile kilo ölçüsünün birbirine doğru orantılı olması gerekir. İdeal kilo şeklinde tanımlanan doğru kilo, daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazdır. Bebeklerinde vücuduna ve gelişimine göre fazla veya az kilolu olması görülebilecek birtakım rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu sebeple kaygı içinde olan annelerden bazıları bebeklerinin fazla kilosundan dolayı endişelı olabiliyor iken, bazıları kilosu yetersiz olduğu için bebeklerinde kilo aldırmak için korkabiliyor. Bebeğinin yeterince doymadığı hakkında evham yapan anneler, bunun neticesinde bebeklerinde sağlıklı kilo aldırmanın yollarını arayabiliyor. Ek gıda zamanında besleyici değeri yüksek olan ve birazda kalorili gıdaların tüketimine ağırlık verilerek gerçekleştirilen beslenme biçimleri olumlu yanıtlar verebiliyor. Bebeklerde gıda alerjisi riskine karşılık doktor takibi ile ilerlenmesi gereken ek gıda gıdalarınde her besin 3 gün kuralına uygun tüketilmelidir. Tek besin denemeleri halinde böylece herhangi bir alerjik reaksiyon gösterildiğinde kolaylıkla anlaşılabilir olmaktadır. Peki zayıf bebekler nasıl kilo alır? Bebeklere kilo aldırmak için ne yapılmalı? Bebeklerde kilo aldıran yöntemler neler?

BEBEKLERE KİLO ALDIRMANIN YOLLARI! BEBEKLERE KİLO NASIL ALDIRILIR?

Eğer sizde bebeğinizin zayıf olmasından dolayı hastalanma riski için korkuyorsanız, bebeğinizde kilo aldırmak için değişik yollar arıyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak bebeğinizin doktoruna danışarak, neden kilosunun yetersiz olduğunu öğrenmeli ona göre yol çizmelisiniz. Sağlıklı ve yüksek kalorili olan besinlere beslenmede öncelik vererek kilo alımını kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Bal yüze sürülür mü? Balın cilde faydaları nelerdir? Bal özlü maske tarifleri

BEBEKLERE KİLO ALDIRMANIN PÜF NOKTALARI!

Doğumdan sonraki ilk altı ay bebekler için hayati bir önem taşır. Emme zamanındaki bu bebekler, annelerinde kaliteli ve yeterli miktarda süt alamazlarsa zayıf kalırlar. Anne sütü her ne kadar bebeğin kilo alamamasında etkili olsa da yetersiz ilgi, ebeveynlerinin kendi aralarında münakaşaları gibi etkenler duygusal açıdan bebeği etkileyebilmektedir.

Peki zayıf ve ek besinlere başlamış olan bebeklere nasıl kilo aldırılır?

1- Hazır mama vermek yerine evde kendinizin yapacağı pirinç yahut buğday unundan yapılan mamaları tercih etmelisiniz.

2- Her yaş grubu için mühim bir besin kaynağı olan yoğurdu, azar azar bebeğinize yedirerek kemiklerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

3- Pişirmiş olduğunuz yemeklerdeki sebzeleri püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

4- Vücuda ihtiyacınız olan vitaminin karşılanması hakkında etkisini gösteren meyvelerin sularını bebeğinize içirebilirsiniz.

5- Bebeğinizi mümkün olduğunca gece emzirmeye çalışmalısınız. Böylece anne sütünden aldığı besin değeri kilo kaybını engelleyecektir.

BEBEKLERDE KİLO ALDIRAN YİYECEKLER! KİLO ALMAK İÇİN TÜKETİLEBİLECEK BESİNLER…

Bebeklerde sağlıklı beslenme için olmazsa olmaz diyebileceğimiz en mühim şey, kuşkusuz anne sütüdür. Özellikle de yeni doğan zamanında hastalıklara karşı bir hayli savunmasız olan bebekler, vücutlarının ihtiyaç duyacağı tüm besin değerlerini anne sütünden alır. Lakin maalesef bazı durumlarda anne sütü yetersiz olabilir yahut yeterli olsa bile bebek ideal kilosuna erişemeyebilir. Bunun için ek gıda zamanında bebeğinizde sağlıklı ve kilo yapıcı besinlerle beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. İşte bebeklerde kilo aldırıcı yiyecekler…

1- CEVİZ BESİNİ

Altıncı aydan sonra ek gıda zamanında bebeğinize verebileceğiniz ideal besinlerden birisi de cevizdir. Blenderdan geçirilmiş veya havanda dövülmüş olan cevizi toz halinde mamalara katıp kahvaltılarda verebilirsiniz. Ceviz tüketimine ilk yarım hali ile başlanabilir, alerjik reaksiyon göstermezse bütünü verilebilir.

Ayrıca Bakınız.  Yüzünüze estetik yaptırırken ifadenizden olmayın

2- HURMA BESİNİ

Kuran-ı Kerimde geçen mucize besinlerden biri olan hurma, bebeklerde kabızlığı giderme ve bağışıklı güçlendirmede çok iyi olduğu kadar kilo aldırmada da etkilidir. Altıncı aylık zamandan sonra günlük 1 tane yiyebileceği hurma, kilo alımı hakkında etkili olacaktır.

Tüketirken hurmanın çekirdeğini çıkartıp püre halinde bebeğinizin kahvaltısında faydalanabilirsiniz.

3- YOĞURT BESİNİ

Bebeklerin hem sağlıklı beslenmesi hem de kilo alması için yoğurt tüketimine önem verilmesi gerekir. Bebeğin aylık durumuna göre, doktor tarafından uygun görülen miktar tüketilmelidir. Ufak ölçeklerde yoğurt suyu da verilebilir. Tamamen tamamen doğal olmasına dikkat edilmelidir.

4- AVOKADO BESİNİ

Bebeğinizin beslenmesinde yer vereceğiniz olgunlaşmış avokado meyvesinin yarısının çekirdeğini çıkartıp meyveyi çatal ile pürüzsüz hale getirin. Ek gıda zamanında kilo aldırmak için bebeğinize avokado verebilirsiniz.

GELİŞİM DÖNEMİNE GÖRE BEBEKLERİN ALMASI GEREKEN KALORİ MİKTARI:

YENİ DOĞAN DÖNEMİ: 90-140 kalori

1-3 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 120 kalori

4-9 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 110 kalori

10-12 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 105 kalori

BEBEKLERDE KİLO YAPAN MUHTEŞEM TARİF! BEBEKLERE KİLO ALDIRAN TARİF

MALZEMELER

1 çorba kaşığı irmik
1 muz
2 çorba kaşığı ev yoğurdu
1 çorba kaşığı pekmez
1 çorba kaşığı ceviz ezmesi

YAPILIŞI

5 dakika kadar bir sürede irmiği cezvede haşlayın. Haşlanmış irmiğin içine eklenmiş yoğurdu, muzu, pekmezi ve cevizi ilave edip güzelce karıştırın.

Afiyet olsun…

EVDE KİLO ALDIRAN MAMA NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

1 yemek kaşığı tam buğday unu

1 yemek kaşığı irmik

2 su bardağı su

1 tatlı kaşığı pekmez

1/4 muz

2 adet bebe bisküvisi

YAPILIŞI:

İrmiği ve unu su ile beraber güzelce kaynayana kadar pişirin. Ilınınca diğer malzemeleri ekleyin. İrmik ilave etmeyip pirinç unu ve yulaf unu koyulursa 6.aya uygun olur.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte Squat Egzersizi Nasıl Yapılır?

NOT: DOKTOR ONAYI ALMADAN TARİFLERİ DENEMEYİNİZ…

Bebeğime nasıl kilo aldırabilirim Kadınlar Kulübü,
Bebeklere kilo ALDIRAN Tarifler,
Bebeklere kilo aldırıcı besinler Listesi,
Bebeklere kilo aldiran yiyecekler Kadınlar Kulübü,
Zayıf çocuğa nasıl kilo aldırılır Kadınlar Kulübü,
Anne sütü alan bebek neden kilo almaz,
Bebeklere kilo aldiran özel mamalar,
Bebeklere kilo aldiran çorba Kadınlar Kulübü,Cevap bırakın