Benim Adım Melek Nefise kimdir? Şerif Sezer

0

Gaziantep’te çekimleri devam eden Benim adım Melek dizisi izleyici tarafından oldukça beğeni ve hayranlıkla izlenmeye devam ediyor. Anneliğin …

Gaziantep’te çekimleri devam eden Benim adım Melek dizisi izleyici tarafından oldukça beğeni ve hayranlıkla izlenmeye devam ediyor. Anneliğin, tüm zorluklara rağmen vazgeçmek değil tersine çocukların için hayata sımsıkı tutunmak olduğunu vurgulayan Benim Adım Melek dizisi, Melek’in, ailesi ve çocuklarıyla yaşamını yeni baştan yaşamasını konu alıyor. Nehir Erdoğan’ın Melek rolüne hayat verdiği dizide bir annenin ayakta kalma çabası ve üç çocuğuyla verdiği yaşam mücadelesine dikkat çekiliyor. TRT 1‘in sevilen dizisi Benim Adım Melek, konusu kadar oyuncuları ile de dikkat çekmekte ve Benim Adım Melek oyuncuları merak edilmektedir. Peki, Benim Adım Melek Nefise Siret Karadağ kimdir, gerçek adı ne? Şerif Sezer kimdir, kaç yaşında ve nereli?

ŞERİF SEZER KİMDİR?

Benim Adım Melek dizisinde Nefise Siret Karadağ rolüne hayat veren isim Şerif Sezer’dir. Şerif Sezer, 1946 senesinde Bursa iline bağlı Mudanya beldesinde zeytincilikle uğraşan Rumeli, Laz ve Gürcü kökenli bir ailenin en büyük kızı olarak doğdu. Oyunculuğa tiyatro ile başladı, Bir Günün Hikâyesi adlı filmiyle 1980 senesinde sinemaya geçti. İyi derecede Fransızca bilmektedir.

Kendisinden ufak ikiz kız kardeşlerinden biri difteriden ölmüştür. Anne ve babası o sekiz yaşındayken boşanır. Ankara’ya yerleşen annesini altı yıl göremez. İlkokulu bitirdiğinde uzun boylu ve gösterişli bir kız olmasının dezavantajlarını yaşar. Amcası tarafından evliliğe hazırlık maksadıyla ortaokul yerine dikiş nakış kursuna yollanır. Oysa o Mudanya’dan ayrılıp okumak için can atmaktadır. Kasabanın çocukları onunla ‘Kasabanın Şerifi’ diye dalga geçtikleri için uzun yıllar isminden nefret eder. Yirmi yaşında Paris‘e gittiğinde Fransızlar’ın kendisine ‘Şeri’ diye hitap etmesiyle ismiyle barışma sürecine girer. Evlenip Ankara’da yaşadığını bildiği ama ailesinin korkusundan irtibat kuramadığı annesi, Mudanya’da yaşayan bir dostunın yardımıyla kızıyla haber

Ayrıca Bakınız.  Sadakatsiz nerede çekiliyor?

On dört yaşında annesinin aracılığıyla ortaokula gitmek istese de kendisinden iki yaş ufak çocuklarla okumaya cesaret edemez. Kız enstitüsüne yazılır. Derslerdeki başarısını gören öğretmenin verdiği cesaretle enstitünün beraberindeki ortaokulun müdürüne gidip müracaat eder. Ortaokul bir ve ikinci sınıf derslerini alacağı özel bir sınıfa gitmesi, bunun için de valilikten özel sınav izni alması gerekmektedir. Hem gerekli izinleri alır, hem de sınavı kazanıp orta üçe gitmeye hak kazanır. Lise birinci sınıfta konservatuvar yatılı talebelerinin bir oyununu seyretmeye gider ve konservatuvrda okumaya heveslenir. Ertesi yıl bir sınıf dostu başvurunca, o da cesaretlenip girişimde bulunur. Tüm adaylardan yalnızca ikisi yatılı kabul edilir. Alev Sezer ve Arsen Gürzap’la sınıf dostu olmuştur. Aynı sene on sekiz yaşında kaçtığı Mudanya’ya dönüp babasını ve ailesini ziyaret eder. Ailesi oyuncu olacağı haberinden hiç tatmin kalmamıştır.

Okulunu bitirdikten sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na girer. Öncelikle Ahmet Kutsi Tecer’in “Köşe Başı” oyununda rol alır. Okul etrafında tanışmış olduğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden bir gençle ilk evliliğini yapar. Eşinin kazandığı bir burs bu nedenle Paris’e gitmeleri gerekmektedir. Tiyatroyu bırakıp Paris’te yeni bir hayata başlar. Geçimlerine ek gelir sağlamak için hem çocuk bakıcılığı yapar, hem moda evlerinde dikiş diker, hem de fotomodellik yapar. Altı yıl sonra Paris’ten İstanbul’a giden bir dostunın otomobiline atlayıp Türkiye’ye döner. Paris’e eşyalarını toplayıp, eşinden boşanmak için döner. İki yıl sonra ise Paris’te tanıştığı Sorbonne’da felsefe doktorası yapan Azmi Arna ile 1971 senesinde İstanbul’da evlenir.

Şerif Sezer, İstanbul’a yeniden yerleşmiştir ama İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda boş kadro olmadığından para kazanmak için Sheraton Oteli’nin barında garsonluk yapar. Dört yıl sonra Devlet Tiyatrosu’nun müdürünün değişmesiyle eski mezunlara yapılan çağrıyla Şerif Sezer tiyatroya döner.

Ayrıca Bakınız.  Zuhal Topalla Sofrada Programı Evi Nerede - Nerede Çekiliyor

Şerif Sezer’in İlk sinema filmini 1980 senesinde Sinan Çetin ile yapar. Bir Günün Hikâyesi adlı film, 12 Eylül darbesi daha sonra uzun süre rafta kalır.

1981 yılı Şerif Sezer’in kariyerinde bir dönüm noktası olur. Sinan Çetin, yeni filminde oynatmak için Şerif Sezer’in resimlerini Yılmaz Güney’in yattığı cezaevine götürür. Yılmaz Güney, Sinan Çetin’in çektiği siyah-beyaz resimleri çok beğenir ve Şerif Sezer’in rol dostu olmasını kabul eder. Büyük ses getiren Yol filmi, 1982 senesinde Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alır. Aynı sene oynadığı Erden Kıral’ın Hakkari’de Bir Mevsim filmi de 1983 senesinde Berlin’de Gümüş Ayı’yla ödüllendirilir. 1986 senesinde kızı Deniz doğar. 1988 senesinden başlayarak çok sayıda sinema filmi, televizyon dizisi ve televizyon filminde rol almasına rağmen, geniş seyirci kitlesinin onu tanıması 2002 senesinde Asmalı Konak dizisinde Ali Hamzaoğlu’nun kız kardeşi Kader rolüyle olur. Kapadokya’da çekilen dizinin yönetmenliğini yapan Çağan Irmak, bir yandan da Mustafa Hakkında Her Şey filminin konusunu yazmaktadır. Başroldeki Mustafa’nın annesi rolünü yazarken Şerif Sezer’i düşünmüştür. Şerif Sezer dizinin bitmesi daha sonra 2003 senesinde çekilen bu filmde oynar. 2003 senesinden bu yana değişik sinema filmi, televizyon dizisi, televizyon filmi ve ara sıra tiyatro projelerinde bulunmaktadır. Sanatçı çok sayıda ödül kazanmıştır.

Benim Adım Melek Nefise,
Benim Adım Melek Nefise Kimdir,
Benim Adım Melek oyuncuları,
Şerif Sezer kaç yaşında,
Benim Adım Melek Zümrüt kaç yaşında,
Benim Adım Melek Seyit Ali,
Şerif Sezer gençliği,
Azmi Arna kaç yaşında,


Cevap bırakın