Beta HCG testi nedir? Değerleri nelerdir?

0

Hamilelik testinde süratli ve kesin sonuç veren Beta HCG testi hakkında araştırılanları sizler için bir araya getirdik. Bebek sahibi olmak …

Hamilelik testinde süratli ve kesin sonuç veren Beta HCG testi hakkında araştırılanları sizler için bir araya getirdik. Bebek sahibi olmak isteyen annelerin yapacakları kan testinde bakmaları gereken Beta HCG hormonunda değerler kaç olmalı? İşte Hamilelik için beta HCG testi ve değerleri.

Hamileliği ele veren bazı işaretlerin görülmesi neticesinde uzman kişiler tarafından yapılması tercih edilen Beta HCG testi, kandaki bazı değerlere bakılarak gerçekleştirilir. Kadındaki yumurta hücresi ve erkekteki sperm hücresinin birleşmesiyle HCG hormonu salgılanmaya başlanır. Bu yüzden da yapılan bu teste “Beta HCG testi” denir. Hamilelik zamanında yükselen HCG hormonunun testi kanda yapılabildiği gibi evlerde idrarla yapılan hamilelik testlerinde de teşhis edilebilir. Lakin evde yapılan idrar testinde bazı zaman yanlış sonuçlar çıkabilir bundan dolayı güvenilirliği kan testine göre daha güvensizdir. Hamile olmayan bir kişide Beta HCG testi sonucu 0 ve 0’a yakın iken hamilelik oluşumunda değerlerde artış gözlemlenir. Değerin 10’dan fazla olması bebek müjdesinin habercisi demektir. Hamileliğin çok erken dönemlerinde tespit edilebilmesine kolaylık sağlayan bu testte hamilelik yumurtlamadan 8-10 gün sonra ortaya çıkar. Beta HCG testinden kesin sonuç almak için regl döneminin gecikmesinden birkaç gün sonra uygulanması önerilir.

BETA HCG HORMONU NEDİR? BETA HCG TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamilelik zamanında artış gösteren beta HCG hormonundan dolayı yapılan bu ölçüm beta HCG testi olarak adlandırılır. Kandaki değerlerin sonuçları anne adayının sağlığı ve bebeğin gelişimi ile alakalı önemli bilgileri değerlendirebilme fırsatı veren mühim bir testtir. Beta HCG testi kişiden alınan kanın değerlerine bakılarak belirlenebileceği gibi eczaneden alınan idrar testlerinde de belirlenebilir. Lakin bilinmelidir ki kan testi idrar testine göre her zaman daha kesin ve garanti sonuç vermektedir.

Ayrıca Bakınız.  Evde kolaylıkla kilo verdiren 6 yöntem

Döllenme gerçekleştikten sonra plasentanın salgılamış olduğu HCG hormonu, döllenmeden ortalama 11 gün sonra kan örneksindeki sayılarla saptanabilir.

HAMİLELİK HAFTALARINA GÖRE BETA HCG HORMONU DEĞERLERİ:

Her sıhhatli kişiin hamilelik oluşmasa dahi kandaki beta HCG değeri 0 ila 10 mlU/ml aralığındadır. Bu değerin üstünde olması demek hamilelikte şüphelenilmesi gereken en mühim bulgulardandır. Eğer bebek anne adayının rahminin haricindeysa plasenta sıhhatli bir gelişim gösteremeyeceği için Beta HCG değerleri beklenildiği gibi artış göstermeyecektir.

Hamilelikteki son regl tarihi (SAT) göz önünde bulundurularak oluşturulan haftalık bazda HCG değerleri:

3.hafta: 5 ila 50 mlU/mL
4.hafta: 5 İla 426 mlU/Ml
5.hafta: 18 ila 7.340 mlU/mL
6.hafta: 1.080 ila 56.500 mlU/mL
7. ve 8. hafta: 7.65 ila 229.000 mlU/mL
9 ila 12. hafta: 25.700 ila 288.000 mlU/mL
13 ila 16. hafta: 13.300 ila 254.000 mlU/mL
17 ila 24. hafta: 4.060 ila 165.400 mlU/mL
25 ila 40. hafta: 3.640 ila 117.000 mlU/mL

beta hcg testi 0-5 ne demektir,

İkiz gebelikte beta HCG değerleri,

Beta HCG 1.20 ne demek,
4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı,

Beta HCG pozitif sonuçları,

4 haftalık gebelikte beta HCG değeri kaç olmalı Kadınlar Kulübü,

5 haftalık gebelikte Beta HCG,

Beta HCG değeri hesaplama,


Cevap bırakın