Bordan üretilen 10 üründen 4’ü piyasaya sunuldu

0

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr …

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor kullanarak geliştirdikleri 10 üründen 4’ünün kullanıma sunulduğunu vurgulayarak, “Diğer geliştirdiğimiz ürünlerin hayvanlar üstündeki deneyleri devam etmekte.” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB desteğiyle Merkez Araştırma Laboratuvarında bor madeni üzerine araştırmalar yapan Şahin, AA muhabirine, bor madeninden yeterince yararlanılmadığını, özellikle Almanya’da borun sağlık sektöründe kullanıldığını öğrendikten sonra bu alanda çalışma yapmaya karar verdiklerini sözlerine ekledi

Milli bir kaynak olan bor madeninin bor bileşiklerini sentezleyip kristallendirdiklerini, bitkilerden elde ettikleri ekstreleri harmanlayarak uygun bor bileşikleri ile değişik karışımlar haline getirdiklerini anlattı.

Dünya çapında boru zerdeçal ve polen ile karıştıran bir başka ürün bulunmadığını söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

“Bor propolis’ isimi verdiğimiz bu ürünle hem borun antiviral tesirini ortaya koyduk hem bitkilerden gelen sağlığı hem de propolisten gelen antienflamatuar etkiyi harmanlamış olduk. Doğada bildiğimiz ne varsa onları borla bir araya getirip kişilerın kullanımına sunduk. Bunları kendimize ait formüllerle bir araya getiriyoruz. Tabii bize ait bir teknoloji de kullanıyoruz ve ürünlerimizin patentlerini alıyoruz. Dünya çapında buna eşdeğer bir ürün yok.”

Borun enfeksiyonlarda da kullanılabildiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

“Yaptığımız başka bir bor bileşeni ise prostat nasıl tedavi edileceğinde destekçi olarak kullanılabiliyor. Geliştirdiğimiz sağlıkta tercih edilen 10 ürün bulunuyor. Bunlardan 4’ü sanayi kuruluşlarımız tarafından üretilerek kullanıma sunuldu. Diğer geliştirdiğimiz ürünlerin hayvanlar üstündeki deneyleri devam etmekte. Deneylerde edilen sonuçlara göre onlar da yakın zamanda piyasaya sunulacak. Firmalar tarafından üretilen 4 ürünümüze iç piyasada özellikle son zamanlarda beklenilenden daha fazla talep gelmeye başladı. Bunları gördükçe milli kaynaklarımızla ve insan sağlığı yönünden çok daha faydalı olduğu tespit edilen ürünler üretmek, kişilera faydalı olmak bizleri mutlu ediyor.”

Ayrıca Bakınız.  Samsung Galaxy S21 Ultra özellikleri ve fiyatı

“Halkımıza milli varlığımızdan elde ettiğimiz sonuçlarla bir ürün paylaşıyoruz”

Şahin, bor madeninin sağlık alanının çoğu yerinde destek tedavilerinde kullanılabildiğini lakin 3 binin üstünde bileşen ihtiva etmesi sebebiyle değişik işlemlerden geçirilmeden kullanılmasının çok tehlikeli olduğuna dikkati çekerek, “Şuna da dikkat edilmeli. Her bor, tıbbi değildir. Evvellikle temizlenmesi, kristallendirilmesi ve saflığının tıbbi düzeyde olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli varlıklardan en kaliteli biçimde faydalanılması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Halkımıza milli varlığımızdan elde ettiğimiz sonuçlarla bir ürün paylaşıyoruz. Bunda da çok başarılıyız. Üniversite ve sanayi ortaklığı içerisinde elde edilen ürünleri ticari forma çevirip piyasaya arz ediyoruz. Klinik deney boyutuna getirdiğimiz, hayvan deneyi için fazda olan ürünlerimiz var. Sonuçta bor ve sağlık alanında mücadele içerisinde ve öncüyüz. Ülke genelinde olduğu gibi yurt haricinden da talepler gelmeye başladı. Özellikle Rusya’dan ürünler için talepler geldi. Ürettiğimiz ürünlerden göndereceğiz lakin onların istediği, orada ürünlerin üretimi için bir tesis kurmak. Bu hususta görüşmelerimiz devam etmekte.” değerlendirmesinde bulundu.


Cevap bırakın