Boza süt arttırır mı? Emziren annelere faydaları

0

Havaların buz kestiği kış mevsiminde hepimizin favori içeceği haline gelen bozanın birbirinden değerli yararları arasında anne sütünü arttırdığı …

Havaların buz kestiği kış mevsiminde hepimizin favori içeceği haline gelen bozanın birbirinden değerli yararları arasında anne sütünü arttırdığı da yaşandı. Peki bozanın emziren annelerdeki yararları neler, boza bebekte gaz yapar mı? Evde kolay ve lezzetli boza nasıl yapılır? Boza içmek anne sütünü nasıl arttırıyor? Bozanın süt arttırıcı tesiri…

Kış mevsimlerinde özellikle de kar yağdığı zaman aşağı yukarı hepimizin gözdesi haline gelen boza, gerek damakta bıraktığı enfes tadı ile gerekse vücudumuza olan olumlu etkileri ile çok fazla tercih edilen içeceklerden bir tanesidir. İçerisine katılan bazı maddeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de bizimkilerin ham maddesinde genelde darı kullanılıyor. Darının haricinde bulgur, pirinç, çavdar ve yulaf gibi yararlı besin maddelerinin de yer aldığı bozalar, görüldüğü üzere bilinenin aksine yalnızca şekerden oluşmuyor. İçerisindeki laktik asit ve aktif mayalar açısından da zengin olduğu için probiyotik tesiri 2 kat daha aktif hale gelen boza A, B ve D vitamini açısından çok mühim bir besin kaynağıdır. Dinç tuttuğu için özellikle de sporculara tavsiye dilen bozanın vücuda olan olumlu etkileri kaçınılmaz bir gerçektir. Peki bozanın emziren annelerdeki yararları neler? Boza anne sütünü arttırır mı? Boza bebekte gaz yapar mı? Bozanın içerisinde ne var, boza neyden yapılır? Bozanın bilinmeyen mucizevi yararları…

BOZA NEYDEN YAPILIR? EMZİRME ZAMANINDA BOZA SÜT ARTTIRIR MI?

Günümüzde boza tüketimine ilişkin yaşanan çalışmalara göre, emziren annelerde boza tüketiminin süt arttırıcı tesirinin olduğu görülmektedir. Araştırma ekibindeki birtakım bilim insanı darı, darı ve buğday, darı+buğday+ mısır karışımlarının anne sütü üstündeki tesirini farelerde tercih ederek çalışmalar yapmış.

Elde edilen sonuçlarda %6,5’luk oranla süt arttırıcı nitelikte olan boza yapımının içerisinde darı olduğu tespit edilmiştir. Sonrasında ikinci sırada %4,5’luk oran ile darı+buğday karışımı takip etmiş. Darı+buğday+mısır üçlüsünün ise süt arttırma üstünde bir hayli düşük bir karışım olduğu görülmüştür.

Ayrıca Bakınız.  Tırnakta beyaz lekeler nasıl geçer?

SALEP VE BOZANIN VÜCUDA MUCİZEVİ TESİRİ…

EMZİRME ZAMANINDA BOZA BEBEKTE GAZ YAPAR MI?

Fermente türünde bir sıvı olan bozadaki laktik asit bakterisi, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırmada mühim bir güce sahiptir. Sindirim sistemini korumada mühim bir yeri olan milli içeceğimiz bozada kabızlık problemlerini önleme gibi durumlar görülmüştür.

Buradan yola çıktığımızda bozanın emziren annelerde gaz yapmadığı bu sebeple da bebeğe süt yoluyla geçip herhangi bir gaz tesirinin yapmadığı öğrenilmektedir.

BOZANIN ANNE SÜTÜNE YARARLARI NELER? BOZANIN SAĞLIK YÖNÜNDEN İNANILMAZ FAYDASI..

Hazmı kolaylaştırma, zihin açma ve kilo arttırma açısından yararlı olan bu bozalar, bol mineral ve vitaminli yapısıyla anne sütünü arttırmada bir hayli etkilidir. Anne sütünden bebeğe taşınan yararlı vitamin ve mineraller, bebeğin sağlık durumunun pozitif yönde ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Anne ve bebeğin kemik gelişimine süper etki sağlayan boza içerisinde barındırdığı vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat nedeniyle sütün çoğalmasını desteklemektedir.

Yorgun olan vücudun direncini arttırmada, zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeklerin hastalıklara karşı daha güçlü olmasına ve kilo problemi yaşayıp zayıf olan kimselerde daha toplu görünmeye yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra kış mevsiminde salgın olarak görülen grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi sağlık problemlerinde enfeksiyonlara karşı etkili olup öksürüğü kesmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Oluşan birtakım gaz problemlerini yok etmede ve mide yanmasının önüne geçmede tercih edilebilecek en ideal karışımlardan bir tanesidir.

BOZAYI TARÇINLA VEYA LEBLEBİYLE İÇERSENİZ…

Kış mevsiminde milli içeceğimiz haline gelen boza tüketiminde tarçın veya leblebi gibi ek malzemeler herkes tarafından tercih edilmese de bazı kimseler tarafından bir hayli seviliyor. Bozayı tarçınlı veya leblebili tüketmenin sağlık yönünden daha faydalı olabileceğini vurgulayan uzman kişilerdan Prof. Dr. Oğuz Özyaral,

Ayrıca Bakınız.  Evde keratin bakımı nasıl yapılır?

“Boza içerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller ile cilt ve saç sağlığını da korur” diyerek vücuda enerji verdiğini de vurgulayarak “Mide yanmalarını giderir ve hazmı kolay bir hale getirir. Zihin açar ve yorgunluk giderir. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonları ile mücadele ederek tedavi eder bunun yanı sıra öksürük kesici tesiri de mevcuttur” dedi.

EVDE KOLAY VE LEZZETLİ GERÇEK BOZA NASIL YAPILIR?

EVDE BOZA TARİFİ:

Malzemeler

3 bardak bulgur
2 kahve fincanı pirinç
3 bardak toz şeker
1 bardak eski boza

Yapılışı

1 gün öncesinden bol su ile ıslattığınız bulgurları ertesi gün pirinç ile güzelce ezip pişirin. Karışımı mikserle çırpıp süzgeçten geçirdikten sonra kısık ateşte pişirilir. İçine şeker atılıp bir yerde ılıması beklenir.

Ilıdıktan sonra eski boza eklenerek güzelce karıştırılır. Karışımın ağzı kapalı biçimde oda sıcaklığının 20-25 derecelik bir yerde 2-3 gün bekletilir. İçinde hafif kabarcıklar varsa bu boza olmuş demektir. İsteğe bağlı sarı leblebi ve tarçın eklenebilir.

NOT: Boza yapmaya evde üşenenler Vefa bozacısına veya bozanın satıldığı yerlere giderek oradan satın alabilirler. Lakin, bozanın taze ve sıhhatli olduğundan emin olmalısınız.


Emziren anne boza içebilir mi,

Boza süt arttırır mı Kadınlar Kulübü,

Süt yapan besinler,

Boza nasıl yapılır,

Emziren anne semizotu yiyebilir mi,

Emziren anne ne kadar boza içmeli,

Tarçın süt yapar mi,

Süt artıran yiyecekler,


Cevap bırakın