Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Brezilya cevizi faydaları nelerdir? Ne kadar tüketilmeli?

Güney Amerika’nın şifalı topraklarından tüm dünyaya yayılan Brezilya cevizi, cilt sağlığından kalp ve damar hastalıklarına kadar bir çok faydası vardır. Özellikle protein ve magnezyum yönünden zengin olan Brezilya cevizi son zamanlarda ülkemizde de popüler olmaya başladı. Stres ve aşırı yorgunluk halini bitiren Brezilya cevizi hakkında araştırılanleri inceledik. Peki Brezilya cevizi yararları nelerdir?

Güney Amerika Kıtası’nda yaygın olarak yetiştirilen ve dünyaya ihraç edilen Brezilya cevizinin inanılmaz yararları vardır. Yapılan incelemelerda Brezilya cevizinin tiroid hormonlarını gerçekleştirdiği ve guatr gibi hastalıkları engellediği ortaya çıkmıştır. Brezilya fındık ağaçlarında yetişir. Büyük fındık gibi görünen bu meyve kırıldığından içinden çıkan tohumlara ülkemizde Brezilya cevizi denilir. Bilimsel literatürüde Bertholletia excels olarak geçer. Güney Amerika’nın en yaygın ticari ürünlerinden biridir. Brezilya fındığı ağaçlarını kesmek yasaktır. Ağır bir suç olarak kabul edilir. Meyveler bir hayli katı, ağır ve büyüktür. Bundan dolayı ağaçlardan düşerken tehlikeli olabilir. Sağlık yönünden yararlı olan Selenyum yönünden zengin olan Brezilya cevizi bir hayli pahalıdır. Selenyum vücuttaki serbest radikaleri temizlemede etkilidir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri yönünden zengindir.

BREZİLYA CEVİZİNİN YARARLARI NELERDİR?

Selenyum vücutta güçlü bir antioksidan tesiri olduğundan bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır. Lakin dünya çapında 1 milyar insanın vücudunda selenyum maddesinin eksik olmasından dolayı hastalıklara daha çabuk yakalanıyor. yapılan incelemelerda selenyum maddesi yönünden doğada yer alan en zengin besinin Brezilya ceviz olduğu tespit edilmiştir. uzman kişiler günde 5 adet tüketilen bu cevizin vücudun günlük selenyum gereksinimini bir hayli fazla karşıladığını belirtiyor.

Omega – 3 yağ asidi yönünden zengin olan Brezilya cevizi iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığını korur. Aynı zamanda doymamış yağ asitlerini de barındıran bu ceviz türü kan akşını dengeler ve damarların tıkanmasını önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Vücut enfeksiyonlu virüsler sebebiyle iltihaplanmaya meyilli hale gelir. Bu durumda beyin sağlığından tutunda kas sistemine kadar ters etkilenir. Brezilya cevizi içerdiği çinko ve ellagic maddeleri aracılığıyla vücudu hem iltihaplardan hem de toksinlerden arındırır.

Güçlü antioksidan olan bu besin aynı zamanda kanserli hücrelerle savaşmada ve oluşumlarını engellemede de bir hayli etkilidir. Yapılan incelemelerda içerdiği enzimatik vücudun kansere meyilli kısımlarındaki hasarlı hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir.

Cildin ihtiyacı olan selenyum, E ve C vitaminleri yönünden zengin olan Brezilya cevizi, cildin daha gözalıcı ve sıhhatli bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Elastikiyetini artırarak kırışmayı önüne engel olur. Aynı zamanda yaşlanmaya neden olan hücreleri azaltır. Brezilya’da bu cevizden elde edilen yağı egzama ve sedef hastalıklarında tamamen doğal ilaç olarak kullanılır. Yumurta ile karıştırılıp sürüldüğünde ise ölü hücreleri dökerek lekeleri giderir.

Yıpranmış ve dökülen saçları yeniden canlı görünmesini sağlayan bu doğa mucizesi besin aynı zamanda yeni saç çıkmasını da sağlar.

Brezilya cevizi zararları

Brezilya cevizi ne kadar tüketilmeli

Brezilya cevizi Kullanıcı Yorumları

Brezilya fındığı faydaları

Brezilya Cevizi Bim

brezilya cevizi, tiroid

Brezilya cevizi bebeklere verilirmi

Brezilya Cevizi fiyat


Cevap bırakın