Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Brokoli nasıl haşlanır? Brokoli haşlama süresi

Çocukların tadını pek sevmediği, vitamin yönünden tüm sebzelere taş çıkaran brokoli, doğru yöntemlerle pişirildiğinde vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. Peki brokoliyi doğru pişirmenin yolları nedir? Brokolinin en lezzetli hali olan haşlaması nasıl yapılır? Brokoli pişirmenin püf noktaları nelerdir? tarifi ve detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Brokoli; besleyiciliği donanımıyle beş yıldız alan sıhhatimiza yararları oldukça fazla bir besindir. Düşük kalorili olmasına karşın, lif yönünden oldukça zengindir. Brokoli lahana ailesindendir. Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu şifalı sebze vücuttaki sıhhatli hücreleri ve dokuları destekleyen, oksidatif stresi azaltan, çok sayıda antioksidan içerir. Bunun yanısıra brokoli doğru pişirildiği zaman kolesterolü yer alan bireyler için de oldukça iyi gelen bir besin kaynağıdır. Bu noktada en mühim şeylerden biri brokoliyi doğru pişirebilmektedir. Aksi halde brokolinin bütün bu işe yarar değerleri kaybetmesine neden olabilir.

Satın alınan brokolinin çiçekli olan kısmının sık, saplarının ise kolay kırılabilecek tazelikte olması gerekir. Pişirme işlemine geçildiği zaman eğer mümkün ise brokoli buharda pişirilmeli eğer buharda pişirme mümkün değil ise suda haşlama şeklinde yapılmalıdır. Ev ortamında buharlı bir pişirme aleti olmasa dahi büyük olan bir tencerenin içerisine su koyarak ve bu suyunda içerisine bir kap koyarak bu kabın içerisine brokoliyi yerleştirerek buharda pişirmek mümkündür.

Eğer brokoliyi buharda değilde suda haşlamak gerekiyorsa brokolinin üzerini aşmayacak miktarda kaynar su koyulmalı ve brokolinin sap kısımları alt tarafta kalacak biçimde konulmalıdır. Kapak açık olarak ortalama 5 dakikayı aşmayacak biçimde pişirilmesi gerekir. Eğer brokoli 5 dakikadan fazla pişirilir ise eriyen brokoli tüm besin değerlerini kaybedecektir. Bu yüzden brokoli kesinlikle 5 dakikadan fazla pişirilmemesi gerekir. Brokoli pişirildikten sonra hemen kaynadığı sudan alınarak buzlu ya da soğuk bir suya batırılarak şoklama işlemi yapılmalıdır. Daha sonra pişirme işlemi sonlandırılarak brokolinin piştikten sonra yeşil kalması sağlanabilir. Pişirilen brokolinin saklanması için ağzı kapalı bir kap yeterli gelmektedir.. Ortalama 4 ya da 5 gün süresince brokoli burada saklanabilir.

Ayrıca Bakınız.  Evde Yapabileceğiniz 5 Egzotik Akvaryum Balığı ve Bakım İpuçları

Brokoli haşlama süresi

Brokoli buharda nasıl haşlanır?

Dondurulmuş brokoli nasıl haşlanır?

Brokoli Haşlama Nefis Yemek Tarifleri

Karnabahar haşlama

Brokoli Salatası

ZEYTİNYAĞLI Brokoli haşlama

Yoğurtlu BrokoliCevap bırakın