Bulaşık sabunu ile yıkanmaması gereken 12 cisim!

0

Mutfakla alakalı olsun olmasın pek çok kişi bulaşık sabunuyla hemen her şeyin yıkanacağını düşünür. Burada yanlış olan bir algı mevcuttur ki …

Mutfakla alakalı olsun olmasın pek çok kişi bulaşık sabunuyla hemen her şeyin yıkanacağını düşünür. Burada yanlış olan bir algı mevcuttur ki bulaşık sabunu bazı nesnelerde asla kullanılmamalıdır. bunun nedeni bazı nesnelerin ekstra hassas olduğundan zarar görebildiği yahut ne kadar suyla yıkansa da bazı zaman asla temizlenemiyor oluşudur.

Bulaşık sabunu ile yıkanmaması gereken 12 nesne

1.Moka Pot: Bulaşık sabunu, moka kabının içinde çıkmayan kalıntılara neden olur. Özellikle bu kalıntıları temizlerken kalitelice bastırmanız gerekmektedir, bu da iç yüzeyi zedeler ve çizer. Bunun yanı sıra, kahvede sabunlu bir tat bırakabilir. Bunun yerine moka potunu bulaşık sabunu kullanmadan yumuşak sünger yardımıyla ovarak yıkayın. Tüm bu ovma işlemleri kahvenin uçucu yağlarını kaptan uzaklaştıracak ve bu da içeceğin tadını daha iyi hale getirecek. Bunun Yanı Sıra yüzeyi korozyondan koruyacaktır.

2. Bulaşık makinesi: Bulaşık sabunu aşırı derecede köpürdüğü için bulaşık makinesine koyarsanız makineye zarar verebilirsiniz.Bunun yerine bulaşık makinesi için özel olarak üretilen deterjanları tercih edin. Böylece daha az köpürecek ve kalıntı kalmasını engelleyecektir.

3. Çamaşır makinesi: Bulaşık makinesinde olduğu gibi çamaşır makinesine de bulaşık deterjanı koyarsanız, köpüğün oluşmasına neden olursunuz. Çamaşır makineniz bu köpüğün üstesinden gelemeyebilir ve patlayabilir. Unutmayın; daha fazla köpük, daha temiz giysiler manasına gelmez. Bunun yerine özel olarak üretilmiş deterjanları tercih edin.

4.Araba: Çoğu kişi araba yıkarken bulaşık sabununun kolay bir alternatif olduğunu düşünür lakin bu tamamen yanlıştır. Çünkü bulaşık sabunundaki sert kimyasallar arabanızın boyasına arar verebilir. Bunun yanı sıra üstünde olabilecek koruyucu cilayı da çıkarabilir. Kuruduktan sonra arabanızın üstünde kalıntı bırakabilir ve durulanması zordur.

5. Saç: Bulaşık sabunu saçınız için çok serttir ve tüm uçucu yağlarını yok eder. Bu uçucu yağlar, güzel ve sıhhatli saçlar için çok mühimdir. Bulaşık sabununun tuzu saçınızı tamamen kurutur, böylece saç deriniz pul pul ve tahriş olur. Bunun yanı sıra içerisindeki bir bileşen olan sodyum lauril sülfat, dermatit adı verilen bir cilt rahatsızlığına yakalanmanıza neden olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Aldatılmak Nasıl Bir Duygu?

6. Pencereler ve aynalar: Bulaşık sabunu, pencere ve aynaları temizleyebilir. Lakin temizleme daha sonra geride birçok iz bırakır ve bu izler kolay çıkmaz. Bundan Dolayı, muhteşem derecede gözalıcı pencere ve aynalar istiyorsanız, yalnızca klasik cam temizleyici kullanmayı tercih edin.

7.Döküm tava: Bulaşık sabunu döküm tavadaki terbiyeli yağ tabakasını yüzeyden çıkarmak için birçok şef tarafından kullanılır. Bunun yanı sıra yiyeceklerin eşit biçimde ısıtılmasına yardımcı olduğunu ve bunun da tada katkıda yer aldığınu düşünürler. Lakin döküm tavanızı yine de bulaşık sabunuyla yıkayacaksanız daha nadiren yapmaya çalışın ve şu alternatif temizleme yöntemini kullanın: Soğumamış ılık döküm tavaya tuz koyun ve bir kağıt havluyla ovalayın. Daha sonra dilerseniz biraz yağ ekleyebilirsiniz.

8.Parke ve zeminler: Bulaşık deterjanı her ne kadar masum gözükse de parkeyle kaplanmış zeminlere ciddi derecede zarar verir. Üzerinin çizilmesine ve kirli olmasına neden olur. Daha gözalıcı parke zeminlere sahip olmak istiyorsanız, bunun yerine iz bırakabilecek kirleri iyice süpürün. Daha sonra ıslak bir paspas kullanın ve tüm yüzeyleri silin. Özellikle ahşap zeminler için yapılmış temizlik ürünlerini kullanmayı tercih edin. Aynı zamanda bulaşık sabunu, karo, linolyum yahut vinil gibi diğer zemin türlerinde daha etkilidir. Bu alanlarda kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

9.Deri: Deri bir hayli hassas bir üründür ve bulaşık sabunundaki kimyasallar tahrip olmasına neden olur. Aynı cildiniz gibi, deri eşyaların da malzemeyi yumuşak tutmak için nemlendirici bir kreme ihtiyacı mevcuttur. Bulaşık deterjanını deri ayakkabılarınızda kullanabilirsiniz lakin ince deri giysilerde kullanmaktan kaçının.

10.Köpek: Bulaşık sabunu, köpeğinizin cildi ve tüyleri için çok sert gelebilir. Düzenli olarak bulaşık deterjanı kullanırsanız zamanla cildinin tahriş olduğunu ve çok kuruduğunu fark edeceksiniz. Bunun yerine köpeğiniz için özel olarak geliştirilmiş şampuanı tercih edin. Bu tarz ürünler evcil hayvanınızın cildini korumak için gerekli ve doğru bileşenlere sahiptir. Eğer kendi şampuanınızı kullanırsanız bu da cildinin kurumasına neden olur. Çünkü bu şampuanlar insanın pH seviyesine uygun üretilmiştir. Aynı kural kediler için de geçerlidir.

Ayrıca Bakınız.  Batikon nedir? Ne işe yarar?

11.Bitkiler: Bulaşık sabunu bitkiler için çok serttir ve böcekleri uzaklaştırmak yahut önlemek için de başarısızdır. Bunun yerine bitkilerin kendileri için kolay, lakin böcekler için ölümcül olan gerçek bir böcek öldürücü sıvı kullanmalısınız.

12.Meyve yahut sebzeler: Bu durum her ne kadar cezbedici gözükse de meyve ve sebzelerinizi bulaşık sabunu ile temizlemeye çalışmayın. Meyve ve sebzelerin üstündeki gözenekler bulaşık sabunuyla dolabilir. Eğer böylece tüketirseniz, gastrointestinal sorunlar yahut mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

KAYNAK: PEMBE NAR

Cevap bırakın