Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Bursa’da canlı bomba saklandığı evde yakalandı!

Kırmızı bisikletinin ele verdiği DEAŞ’lı canlı bomba ve onunla ilişkili 4 terör örgütü elemanı sorgulamalarının daha sonra adliyeye gönderildi. Canlı bomba emniyet müdürlüğünde verdiği ifade de, “Eğer siz beni bu akşam yakalamasaydınız patlayıcı maddeleri topladıktan sonra girişi en kolay bir polis merkezi belirleyip oraya girerek kendimi patlatmaktı” dediği bilgisine ulaşıldı.

Temmuz ve Ağustos aylarında İnegöl ilçesinde 5 yerin kundaklanmasından yola çıkan Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelleri 15 gün süresince 2 kilometrelik bir alanda yer alan güvenlik kamerası kayıtlarını inceleme altına aldı. Kameralarda kırmızı bisikletli bir kişinin yangın bölgesinden uzaklaştığını tespit eden ekipler kırmızı bisikletten yola çıkarak incelemeler neticesinde eşkalini belirlediği M.A.’yı teknik izlemeye aldı. Ekipler zanlıyı İnegöl ilçesindeki gizlendiği evinde gözaltına aldı.

KUNDAKLADIĞI YERLERİN FOTOĞRAFINI TERÖR ÖRGÜTÜNE GÖNDERMİŞ

Kundakladığı yerlerin güvenlik kamerası kayıtlarının önünde çekildiği özçekimlerden şüphelenen ekipler, şüpheli M.A.’nın çektiği resimlerı, DEAŞ terör örgütüne Telegram üstünden gönderdiğini tespit etti. bunun üzerine zanlının evinde arama yapan ekipler çekyatın bazası altında yer alan astara saklanmış halde, canlı bomba eyleminde kullanılmak üzere olan canlı bomba yeleği, patlayıcı madde, barut, güçlendirmede kullanılacak olan saçma ve çivileri ele geçirdi. Şüpheli daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında Bursa İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

“BU AKŞAM YAKALANMASAYDIM POLİS MERKEZİNDE KENDİMİ PATLATACAKTIM”

Şüpheli M.A.’nın emniyet müdürlüğünde verdiği ifade de, ”Ben DEAŞ örgüt üyesiyim. 5 işyerini de ben yaktım. Yaktığım yerlerin önünde çekildiğim resimlerı örgüte Telegram üstünden gönderdim. 2017-2018 senesinde Dearz’da 1 yıl süresince DEAŞ’la çatıştım. 2018 senesinde Türkiye’ye kaçak yollarla girerek buraya yerleştim. En büyük amacım eğer siz beni bu akşam yakalamasaydınız patlayıcı maddeleri topladıktan sonra girişi en kolay bir polis merkezi belirleyip oraya girerek kendimi patlatmaktı” dediği bilgisine ulaşıldı.

Ayrıca Bakınız.  Tarihi Kırkgöz Köprüsü

bunun yanısıra zanlı M.A.’nın PKK ve DEAŞ üstünde yapılan baskılar sonucu metropol şehirlerde eylem planlamanın imkansız duruma geldiğini iş yerlerini ve ormanlık alanları ateşe vermelerinin onlar için değerli olduğunu belirttiği bilgisine ulaşıldı.

4 ŞÜPHELİ DAHA YAKALANDI

B.A.’nın yakalanmasının daha sonra soruşturmayı genişleten polis personelleri, devam eden operasyonlarda B.A. ile ilişkili olduğu tespit edilen 4 zanlıyı daha gözaltına aldı. Gözaltına alınan toplam 5 şüpheli emniyetteki işlemlerinin daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye gönderildi. DEAŞ’lı canlı bomba M.A. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken beraberindeki 4 kişi sınır dışı edildi.Cevap bırakın