Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Vücudun ihtiyacı olan antioksidanları sağlayan C vitamini, bazı kişilerda eksik bulunur. Ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Erken önlem alınmadığında ise kötü sonuçlar birlikteinde getirebilir. Vücudun çabuk yorulması ve hastalanması gibi belirtilerle kendini gösteren C vitamini hakkında araştırılanleri sizler için biraraya getirdik. Peki C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini vücudun ihtiyacı olan önemli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin eksikliği özellikle saç, cilt ve diş etinde rahatsızlıklara neden olur. C vitaminini kişiler kendileri üretemediklerinden başka besinlerden bunu almak zorundadırlar. C vitamini binlerce molekülün birleşiminden oluşur. Bu bileşimler aracılığıyla güçlü bir antioksidan ve antiseptik donanımı vardır. C vitamini vücutta özellikle sıvı oranının fazla olduğu yerlerde bulunur. Buradaki hücre yapısını artırarak bağışıklık sistemine destek verir. Tüm canlıların hücre akışları için lüzumlu olan askorbik asit bakımıdnan zengin olan C vitamini doğada birçok besinde bulunur. uzman kişiler bu gıdaları tüketerek C vitamini alınması gerektiği hakkında ikazlarda bulunuyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklığın zayıflamasına karşı vücut direncinin hastalıklara karşı düşmesi kişinin uzun süreli rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Dr. Feridun Kunak, programında C vitamini eksikliğini ortadan kaldıran limon ve kivi karışımının tarifini verdi:

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinir hücrelerinin ihtiyacı olan asitler azaldığından sinir sitemi hasar alır. Hasar alan sinir sitemi sebebiyle beyinde de bir takım komplikasyonlar gelişir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarla kendini gösterir.

Tükürükte azalan enzimler sebebiyle diş etlerinde gıdaların bıraktığı hasarlar ve toksinler sebebiyle şişme ya da kanama gibi durum yaşanır.

Cilt hücreleri yenilenmediğinden morarma ve çürüme belirtileri gösterir.

Bağışıklığın zayıflaması ağız içi, dudak, burun ve yanaklarda aft çıkmasına zemin hazırlar.

Sürekli ateş basma gibi hararetler yaşanır. Bazılarında ise tam tersi üşüme görülür.

Ayrıca Bakınız.  Vücuda iyi gelen 8 probiyotik besin

Kemik ve kas ağrılarının şiddetlerinde artışlar ortaya çıkar.

Sivilce lekeleri geçmez ve yaralar çok yavaş iyileşme gösterir.

Hastalıklara karışı direncin sürekli düşüktür.

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN C VİTAMİN;

3 yaşındaki bir çocuğun günlük alması gereken C vitamini miktarı 35 mili gram olması gerekir.

6 yaş 50 miligram

9 yaş 60 miligram

12 yaş 90 miligram

20 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin ise 100 miligram vitamin almalıdır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

C vitamini besinlerde yer alan bir vitamin olduğundan bu gıdaları tüketerek noksanlık giderilebilir. Bu besinler; Kivi, yaban mersini, portakal, limon, mandalina, yeşil biber, kırımız lahana ve kuşburnunda bulunur. bunun yanısıra tere, karnabahar, roka, brokoli, taze fasulye, üzüm gibi besinlerde de az miktarda bulunabilir. Günlük C vitamini eksikliğini gidermek için 2 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. aynı zamanda bir tane orta boy kivi günlük C vitamini gereksiniminin %140’ını karşılamaktadır.

C VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

güz aylarında yükselen grip hastalıklarını önlemek için tüketilmesi gerekir.

Yüksek tansiyonu düşürerek, felç ve inme riskini azaltır

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturur.

Üst solunum yolları hastalıklarının semptomlarını azaltır.

Şeker hastalarının tedavilerinde destek sağlar.

Cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler, yaraları hızlandırır, saç dökülmesi ve cilt hastalıklarını önüne geçer.

Sinir sistemindeki hücreleri dengede tutarak ruhsal hastalıklara yakalanma oranını azaltır.

bunun yanısıra baş ağrısı, eklem ağrıları ve göz hastalıklarına da iyi gelir.

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini yönünden en güçlü besin kaynağı portakal, mandalina ve kividir. Lakin Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz bu gıdaların yanı sıra içeriklerinde az olsa da önemli bazı besinlerde de C vitaminin fazla olduğunu vurguluyor.

Ayrıca Bakınız.  Köpükle Varis Tedavisi Nedir, Kaç Gün Sürer, Kalıcı Mı, Zararları - 2021

KIRMIZI BİBER

C vitamini yönünden zengin olan kırmızı biber, aynı zaman A, B, E ve K vitaminleri, bunun yanısıra potasyum, folat, manganez, fosfor ve magnezyum yönünden da zengindir. Günlük iki tane tüketilerek vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 35’ini karşılamış olursunuz.

ÇİLEK

Günlük tüketilen bir kase çilek, ortalama 86 gram C vitamini içermektedir. aynı zamanda çilek cilt ve kalp sağşığı içinde tesiri olan güçlü bir besindir. İçeriğinde yüksek lif barındıran çilek, kilo vermede tesirlidir.

BROKOLİ

güçlü bir antioksidan olan brokoli vücuttaki iltihap oranını azlatır ve bağışıklığı güçlendirir. uzman kişiler haftada en çok 3-4 kez tüketilmesini öneriyor.

KAVUN

B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler maddeler yönünden zengin olan kavun, günde iki üç dilim tüketilerek C vitamini eksikliği giderilmiş olur. aynı zamanda sdüşüşe de oldukça fayda sağlayan kavun, kabızlık problemina birebirdir.

DOMATES

Sabah kahvaltılarında günlük tüketilen 3 orta boy büyüklüğünde domates yalnızca C vitamini eksikliği değil aynı zamanda kan yapıcı donanımı ile kan hücrelerinin sayısını artırır.

PATATES

Yağda ve yüksek ısıda içindeki C vitaminleri ölür. Lakin haşlanmış patates vitaminleri vücuda alma yönünden en faydalı metodtur.

KARNABAHAR

Az haşlanmış karnabaharı ara öğün olarak tüketerek C vitamini eksikliğine iyi gelmiş olur. Karnabahar hem C vitaminini sağlar hem de kilo vermede yardımcı olan güçlü bir besindir.Cevap bırakın