Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Cevizin faydaları nelerdir?

Cevizin faydaları ve zararları başlıklı yazımızda Ceviz hakkında sizlere en iyi bilgiyi aktarmayı amaçlayarak paylaştığımızını bilmenizi isteriz. Ceviz, Omega-3 yağ asidi yönünden oldukça zengindir, kalp ve damar sağlığına yararlı olan güçlü besinlerden biridir. Uzman kişilerin günde 4 tane tüketilmesini önerdiği ceviz fenolik asitler içerir. Bu sayede cilt sağlığına da olumlu katkı sağlar. Özellikle ceviz yağından elde edilen kremler ya da ilaçlar cilt yüzeyindeki kuruluğa egzamaya fayda sağlar. Peki Cevizin yararları nelerdir?

Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Kış mevsiminde yaprak döken ilkbaharda ise yeniden yetişen ceviz ağacı dışı sert içi etli bir besin üretir. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin yüzde 85’ini karşılar. Ağacından dalına yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının, kalın gövdesi aracılığıyla mobilyacılıkta kullanılır. Kaliteli ağaç gövdesi aracılığıyla ahşap mobilyacılığın vazgeçilmezi olan ceviz ağacının yaprakları yaraları iyileştirmede tesirli olduğundan özellikle savaş esnalarında yaralı askerler için götürülürmüş.Günümüzde ise yaprakları iyi renk verdiği için boya sektöründe ham madde olarak kullanılır. Ülkemizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Cevizin içerisinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi yönünden oldukça zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece evvelden kabukları ile birlikte suda bekletip ertesi günden bu yana düzenli bitirildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

CEVİZ KABUKLARINI ÇÖPE ATMAYIN!

Cevizin içi, kabukları, ağacı, yaprakları ve iç yapraklarına kadar hemen hemen her yerinde yarar var. Bu yüzden uzman kişiler bu besinin her yönden değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Omega-3 yağ asidi yönünden yararlı olan cevizin kabuğunda da insan sağlığını olumlu etkileyecek özellikle mevcuttur. Ceviz kabukları püre haline getirildiğinde ev de tamamen doğal yolla yapılan bir maske gibi cilde uygulanabilir. İçerisine hiç bir şey eklemeden başlı başına bir fayda sağlayabilen ceviz kabukları bunun yanısıra kaynetılıp suyu tüketilebilir. Bu bilgiler haberin alt kısmında mevcuttur. Aynı zamanda blendırdan geçirilen ceviz kabukları ayak detoksuna da fayda sağlar. Ayak tabanlarına sürüp streçleyiniz bir saat bekledikten sonra yıkayınız. Ayak topuğunda kalınlaşma ve tırnaklarında kayba neden olmaz. Aksine yenilenmesini sağlar. Bunun yanısıra kan akışının düzenlenmesini sağlayarak vücutta toksin biriktirmez.

Ayrıca Bakınız.  Çocuklarda Güneş Çarpması ve Belirtileri

CEVİZ YAĞI NE İŞE YARAR?

Omega-3 yağ asidi ve magnezyum yönünden zengin olan ceviz yağı, soğuk pres metoduyle çıkartılır. Lakin rafine yağı olarak çıkartılan ceviz yağı vitamin ve mineraller yönünden değeri düşer. Bu yüzden daha çok soğuk pres tercih edilir. Yağı ilk kez Yunanlılar M.Ö 300’lü yıllarda keşfetmiştir.Yağın özellikle kalp ve damar hastalıklarına fayda sağladığı görülmüştür. Aynı zamanda sinir hücrelerini güçlendiren ceviz yağı konsantre gücünü artırarak beynin bellek yapısını destekler. Yapılan bazı araştırmalarda kanserli hücrelerin sayısını düşürdüğü tespit edilmiştir. Cilt yüzeyine uygulandığında kuru bölgeyi nemlendirir ve egzama gibi hastalıklara tamamen doğal fayda sağlar. Mevsimsel saç sökülmesini engelleyen ceviz yağı, bunun yanısıra saçların daha gür ve sıhhatli çıkmasını destekler.

CEVİZİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği omega-3 yağ asidi yönünden zengin olan ceviz, beyin sağlığı için birebir fayda sağlar. Yağ asitleri aracılığıyla beynin bilgi toplama bölümü güçlenerek konsantrasyon artar. uzman kişiler cevizin bütün yararlarından yararlanmak için sabah aç karna tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Böylece ceviz sinir hücrelerinde daha fazla ve süratli emilim sağlar.

Yüksek lif aracılığıyla sindirimi kolay bir hale getirir. Mide asidini kontrol eder. Reflü ve ülser hastalıklarının şiddetini azaltır. Bunun yanısıra bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirilmesini sağlar. Kabızlık probleminu giderir.

Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda güçlü antioksidanlar barındırır bu sayede vücudu temizlemede tesirlidir. Hücreler böylece yenilenerek mutasyona uğramayarak kanser hastalıklarını önüne geçer.

Lif yalnızca sdüşüşe fayda sağlamaz aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi verdiğinden kilo vermede tesirli bir besindir. Lakin kavrulmuş ceviz vücutta yağ oranını artırır.

Melatonin maddesi içeren ceviz uyku problemlerine de iyi gelir. Akşam yatmadan bir saat evvel bir avuç ceviz yiyerek uykusuzluk giderilmiş olur.

Ayrıca Bakınız.  Sağlık Bakanlığı Neyim Var Uygulaması Nedir Nasıl Kullanılır İndirilir 2021-2022

Vitamin yönünden zengin olan ceviz kemik ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığı içinde oldukça tesirlidir. Saç köklerini güçlendiren ceviz dökülme ve yıpranmayı önüne geçer. Cilt dermis tabakasını yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu önüne engel olur. Yaşlanmayı geciktirir.

CEVİZ SUYU NE İŞE YARAR?

Besin atıklarının yol açtığu sindirim problemlerine yakalanma riskini düşürür. İçerdiği yüksek lif aracılığıyla gaz problemleri ve şişkinliğe iyi gelir.

Adet döneminde şiddetli sancılar yaşayan bayanların, bu dönemlerini rahat geçirmesi için iki günde bir ceviz suyu içmelerinde yarar var.

Hamilelik döneminde fazla kilo alınmaması için de fayda sağlayan ceviz suyu aynı zamanda içerdiği potasyum aracılığıyla annelik dönemindeki bayanların süt oranını artırır.

Demir ve protein maddeleri beyin fonksiyonlarını güçlendirerek Alzehimere yakalanma riskini düşürür. Aynı zamanda diğer beyin hastalıklarını da önüne geçer.

Beyne olduğu kadar sinir sistemine de iyi gelen ceviz, burada deforme olmuş hücreleri onararak stres ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasını önüne geçer. Gece yatmadan bir saat evvel bir bardak ceviz suyu içmek daha rahat bir uyku geçirmenize destek olur.

Cildin alt katmanında yer alan dermis tabakasının onararak yaşlanmayı önüne geçer.

Omega-3 yağ asidi damarları temizler böylece kalp krizi geçirme olasılığını azaltır.

CEVİZİN ZARARI VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalar ve tetkiklere göre cevizin herhangi ciddi bir zararı tespit edilmemiştir. Lakin bazı bireylerin bağışıklık sisteminin yapısına bağlı alerjik durumlara neden olabilir. Kaşınma ve isiliklerin yanı sıra dilde de şişmeye sebebiyet verir. Aynı zamanda aşırı bitirildiğinde sindirim sistemine de hasar verir. Kabızlık ya da tam tersi ishal gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Ayrıca Bakınız.  Karanlık Işıkta Var Olamaz, Işık Onu Yok Eder!

Taze cevizin faydaları

Kavrulmuş cevizin faydaları

İthal cevizin faydaları

Cevizin faydaları nelerdir

Cevizin faydaları ve zararları

Cevizin faydaları Canan Karatay

Hindistan cevizin faydaları

Yeşil cevizin faydaları nelerdirCevap bırakın